صفحه اصلی  |  اخبار فقه و اجتهاد  |  پرونده‌ها  |  درباره ما  |  تماس با ما
 
٢٠ ذو القعده ١٤٤٠ - ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲ مرداد
كد: 411601
نوع پرسش: استفتاء
سوال:  1- همسر من تلفن همراه من را چک می‌کند این امر از نظر شرعی چگونه است؟ در حالی که من رضایت ندارم؟...... 2- حقیر 14 سال پیش اقدام به تأسیس هیات مذهبی نمودم و پس از مدتی از درون این هیات موسسه خیریه و صندوق قرض الحسنه ای نیز تأسیس گردید که آن نیز با توفیقات فراوانی همراه بوده و به خدمت رسانی به مؤمنین مشغول است. حال پدرم ... اقداماتی در جهت تعطیلی این جلسه قرآنی به انجام رسانیده که این امر از چند جهت مورد سؤال است: 1- آیا جلوگیری کردن از جلسه قرآن و مجلس اهل بیت و برهم زدن محافل معنوی که جوانان و نوجوانان در آن شرکت نموده و استفاده معرفتی می‌کنند صحیح است؟ 2- این اقدام یقیناً موجب حساسیت افراد مختلفی در محل و آشنایان و اقوام می‌شود و به نوع دیگری موجب از بین رفتن آبروی حقیر می‌گردد. 3- با توجه به این که ... مادر پدرم که فی الحال در قید حیات هستند به هیچ وجه رضایت به تعطیلی این هیات نداشته و امر به ادامه فعالیت آن نموده است، حال در تعارض عدم رضایت پدر بنده ...و امر مادر پدرم ... دستور شرع مقدس در این امر چیست؟ لازم به ذکر است که حقیر به پدرم اطمینان دادم که از مسئولیت انصراف می‌دهم و فرد دیگری مسئولیت را در هیات برعهده گیرد تا ایشان مانع ادامه جلسات هیات نشوند اما ایشان نمی‌پذیرند. سپاس فراوان
جواب: 
حریم‌های شخصی و خصوصی باید توسط دیگران محترم شمرده شود و کسی بدون اجازه و یا رضایت قلبی او نباید اسرار او را مورد کنکاش و بررسی قرار دهد.
البته خانم‌ها به جهت عشق و علاقه ای که به همسر و زندگیشان دارند نسبت به تعاملات شوهر و ارتباطات او با دیگران حساس هستند که نباید رفتار شوهر باعث سوء ظن همسر گردد.
برای حل مشکل خود به یک مشاور خانوادگی مراجعه نمایید.
تشکیل جلسات مذهبی و خدمات رساندن به مؤمنین از لحاظ مادی و معنوی کار ارزشمندی است، ولی در صورت عدم رضایت پدر، برای شما ارزش معنوی و تقرب به سوی خدا نخواهد داشت. شما سعی کنید رضایت پدر را به دست آورید که در این صورت خداوند آبروی شما را هم حقظ خواهد کرد و خداوند جبران می‌نماید. اگر پدرتان اصرار به تعطیلی جلسات دارند و مخالف ادامه دادن آن هستند، جلسات را تعطیل نمایید، و امر پدر مقدم است.
منبع:  پرتال پژوهشی و اطلاع‌رسانی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)
مستند موضوعی: خانواده و سلامت > 

 
 
1
0

نام
ایمیل


آدرس: مشــهد مقـدس، چهارراه خسـروي، خيابان شهيد رجـايي دفتر تبليغات اسلامي خراسان رضوي تلفن: 2251264 - 0511


همه حقوق براي شبكه اجتهاد محفوظ است.
تحلیل آمار سایت و وبلاگ