صفحه اصلی  |  اخبار فقه و اجتهاد  |  پرونده‌ها  |  درباره ما  |  تماس با ما
١٢ ذو القعده ١٤٤٠ - ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۵ تير
پراکندگی جغرافیایی مذاهب فقهی اسلام

 

پراکندگی جغرافیایی مذاهب فقهی اسلام(1)


1. مراكز تجمع اماميه:
بیشتر امامیه (شیعیان دوازده‌امامی) در هند، ایران، عراق، آذربایجان، لبنان، افغانستان، پاکستان و کشورهای حاشیة خلیج فارس مانند یمن و بحرین زندگی می‌کنند. بر اساس آمار، 89% مردم ایران۶۰ تا ۶۵% مردم عراق و ۳۰% مردم کویتو ۱۶% از مردمان امارات متحده عربی شیعة دوازده‌امامی هستند. از شیعیان لبنان، آذربایجان، عربستان سعودی، بحرین و قطر، آمار دقیقی در دست نیست. همچنین بنابر آمار ۲۰٪ مردم پاکستان شیعه هستند که البته بخشی از آنها بخصوص در کشمیر، اسماعیلی‌اند. اما شیعیان یمن، عمدتاً از زیدیه هستند، همچنین بخشی از مردم ترکیه و سوریه نیز شیعة علوی هستند.
حوزه‌های فقهی اماميه در عصر حاضر:
- ایران: قم، مشهد، اصفهان، تهران، شیراز، تبریز، و ...
- عراق: نجف اشرف، كربلا، كاظمين، سامراء
- سوريه: دمشق، حلب
- لبنان: بيروت، صور، صيداء، نبطيه
- پاكستان: كراچي، ملتان
- هند: لكنهو، حيدرآباد، لاهور
- حاشية خليج فارس: بحرين، كويت، احساء و قطيف (عربستان)، امارات.
2. مراكز تجمع حنفيه:
این مذهب در بین مذاهب چهارگانه اهل سنت بیشترین پیرو را دارد و عمدة پیروان این مذهب نیز در کشورهای آسیای میانه، افغانستان، پاکستان، چین، ترکیه، بالکان، شبه قارة هند، اندونزی، مالزی، آسیای مرکزی و ایران (مناطق شمال شرقی، شرق و جنوب شرقی) قرار دارند. گفته می‌شود 70٪ مسلمان‌های جهان پیرو این مذهب هستند.
3. مراكز تجمع شافعيه:
این مذهب هم اینک بر دشت‌های مصر، فلسطین و مناطق کردنشین غلبه داشته و بیشتر، مسلمانان اندونزی، مالزی، فیلیپین، هند، چین، استرالیا و اکثریت اهل تسنن ایران نیمی از مسلمانان یمن از پیروان آن به شمار می‏آیند. این مذهب دومین مذهب اهل تسنن عراق بوده و در حجاز رقیب مذهب حنبلی است. در شام یک چهارم مسلمانان شافعی‏اند. شافعیان هند نسبت به حنفی‏ها کم‏شمارند. مذهب شافعی در افغانستان از رواج کمی برخوردار است.
4. مراكز تجمع مالكيه:
مذهب مالک پیش از ظهور مذهب شافعی، بر حجاز، مصر و سرزمین‏های آفریقایی اطراف آن، اندلس و سودان غلبه داشت و در بغداد هم حضور چشمگیری داشت تا آن که پس از سال 400 ق رو به افول نهاده، با ظهور مذهب شافعی در مصر، مذهب مالکی در آن به جایگاه دوم تنزل یافت اما موقعیت خود در شرق آفریقا را از دست نداد.
امروزه مذهب مالکی در قسمت‏های شمالی آفریقا، سودان، الجزایر، تونس، در قسمت‏های کوهستانی مصر، سودان، کویت، قطر، بحرین غلبه دارد و در فلسطین و عربستان هم ـ به ویژه منطقه احساء ـ به صورت محدودتر ادامه حیات می‏دهد.
5. مراكز تجمع حنبليه:
مذهب حنبلی در عربستان مذهب نخست است. در منطقه نجد عربستان اهل تسنن بیشتر حنبلی بوده و در حجاز با مذهب شافعی و در احساء با مذهب مالکی رقابت می‏کند.
یک چهارم مسلمانان شام حنبلی هستند. این مذهب سومین مذهب در فلسطین است و پیروان کم شماری در مصر، عمان و افغانستان دارد.
6. مراكز تجمع زيديه:
زیدیه مذهب غالب در شمال یمن و جنوب شرق عربستان است. مهمترین سکونت‌گاه زیدیان کشور یمن است که حدود ۴۵٪ جمعیت آن را شیعیان می‌دهند. 25% از جمعیت یمن را زیدیه تشکیل می‌دهند.
7. مراكز تجمع اباضيه:
اباضیه عمدتاً در عمان، زنگبار، تونس، الجزایر و لیبی ساکنند. عمان مراكز اصلي آنهاست و تنها کشور مسلمانی است که کیش اباضی در آن مذهب اکثریت است، پادشاه آن نیز این مذهب را دارد و بر پایه داده‌های کتاب واقعیت‌های جهان سیا حدود ۷۵٪ جمعیت آن اباضی مذهب به شمار می‌روند. البته در گذشته اباضیان در پهنه بسیار گسترده‌تری (حتی در اندلس) می‌زیستند. 


1- در سال 2010 میلادی، آیین مسیحیت با گسترش در ۳۳٪ نوع بشر، بیشترین گسترش را روی کرة خاکی دارد، و پس از آن اسلام با گسترش ۲۱٪، بی‌دینی با گسترش ۱۶٪ و آیین هندو با گسترش ۱۴٪ قرار دارند:

 

تحلیل آمار سایت و وبلاگ