صفحه اصلی  |  اخبار فقه و اجتهاد  |  پرونده‌ها  |  درباره ما  |  تماس با ما
١٦ رجب ١٤٤٠ - ۱۳۹۸ يکشنبه ۴ فروردين
11 بهمن 1394
مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه پاسخ داد:
علت انحصار خبرگان در فقها چیست؟
رهبری غیر از اجتهاد شرایط دیگری نیز دارد. چرا كارشناسانی از رشته‌های مختلف در مجلس خبرگان رهبری حضور ندارند؟

11 بهمن 1394
یادداشت روز/
چگونه فقاهت و هنر را به یکدیگر نزدیک کنیم؟
با درنظر گرفتن این تنوع در زمینه‌های هنری، این سوال مطرح می‌شود که برای تبیین درست فقه هنری چه باید کرد تا مسیری درست طی شود و از یک سو جوانب دینی موضوع و از سوی دیگر اقتضائات زمینه‌های هنری به صورت دقیق مد نظر قرار گیرد.

11 بهمن 1394
تازه‌های نشر؛
کتاب «خبرگان و پرسش‌های مبنایی» + دانلود
چاپ اول کتاب «خبرگان و پرسش‌های مبنایی» به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین علی نهاوندی از سوی مرکز پژوهش‌های اسلامی صدا و سیما، به تازگی راهی بازار نشر شد.

10 بهمن 1394
طی نشستی در قم بررسی شد؛
فتواهایی که شورای نگهبان می‌تواند ملاک قرار دهد
در راه قضا و در هنگامی که مقتضیات قواعد عمومی مد نظر باشد شورای نگهبان به نظر می‌رسد که در توجه به فتوا باید وظایف مردم را مورد توجه قرار دهد حتی اگر نظر پذیرفته شده برخلاف نظر شورای نگهبان باشد.

9 بهمن 1394
گزارش؛
آنچه در کنگره بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز»، مطرح شد
مسئله تکفیر در جهان اسلام تا آنجا پیش رفته که حتی وضعیت را بدتر از تفتیش عقاید در اروپا کرده و ضربه زیادی به حیثیت اسلام و مسلمین وارد آورده است؛ اشتباه در تفسیر آیات، نداشتن پیش‌زمینه علمی و بی‌اطلاعی از حقایق عالم و معانی آیات قرآن، ازجمله عواملی هستند که موجب می‌شوند فتاوای وحشتناک توسط مفتیان وهابی صادر شود.

18 دي 1394
تعطیل شدن یا نشدن حج درحوزه اختیارات رهبری است
سرپرست حجاج ایرانی با تاکید براینکه بحث تعطیل شدن یا نشدن حج درحوزه اختیارات مقام معظم رهبری است اظهارداشت کسانی که مسئولیتی دراین حوزه ندارند ازاظهارنظردراین خصوص خودداری کنند.

7 دي 1394
متن کامل سخنان رييس‌ جمهوري در کنفرانس وحدت اسلامي
باید مذاهب را، طرق مختلف به سمت هدفی واحد ببینیم
اگر ما راه مذاهب را، طرق مختلف به سمت هدفی واحد ببینیم و بیابیم، وحدت امکان‌پذیر است. اما اگر مذاهبی را در مسیر اهداف و مذاهبی را معکوس، در مسیر دوری از اهداف، تلقی کنیم و ببینیم، وحدت حاصل نخواهد شد. فلیس من طلب الحق فأخطئه کمن طلب الباطل فأدرکه.

28 آذر 1394
آیت‌الله صافی گلپایگانی:
حبس بدهکاران مالی جایز نیست
یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه زندان یک مدرسه تربیتی است، گفت: باید تلاش کرد وقتی فردی از زندان خارج می‌شوند، مرتکب اعمال خلاف نشود.

25 آذر 1394
محکومیت حمله به شیعیان نیجریه توسط جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم طی اطلاعیه‌ای حمله نیروهای نظامی نیجریه به جامعه شیعیان این کشور را محکوم کرد.

22 آذر 1394
ارزیابی نقادانه علی پایا از جایگاه معرفت‌شناسانه فقه(۱)؛
فقیه به‌منزله‌ی یک مهندس
هرچند دانشوران مسلمان نظیر فارابی و غزالی در طبقه‌بندی‌هایشان از علوم، فقه را در مقوله‌ی علوم کاربردی قرار داده‌اند، مع‌هذا به نظر می‌رسد اهمیت این امر از یک منظر معرفت‌شناسانه‌ی مرتبه‌دوم چنان‌که باید مورد توجه فقها و یا دانشوران مسلمان (و حتی غیرمسلمان) قرار نگرفته است. به نظر می‌رسد نتیجه‌ی این امر بروز نوعی ابهام در خصوص جایگاه فقه از منظر معرفت‌شناسانه در خصوص میان فقیهان و احیاناً دیگر دانشوران مسلمان بوده است.

15 آذر 1394
پولشویی از منظر فقه
یکی از عناوینی که قابل بررسی است و شاید بتواند مبنای حرمت و تحریم پول شویی قرار گیرد، عنوان «بغی» است. برای اثبات و نفی این مسئله، بررسی مختصری لازم است تا این نظریه اثباتاً و یا نفیاً مستدل گردد.

8 آذر 1394
ناگفته‌های استاد حوزه قم از حضور در الازهر مصر
حجت الاسلام والمسلمین مبلغی با اشاره به حضورش در مصر گفت: موقعی که رفتم، نماینده شیخ الازهر در فرودگاه به استقبال آمد، برای هر مهمانی این استقبال صورت نگرفت. شیخ الازهر گفت که بنده را از قبل می‌شناخته است. از قبل هم گفته بودند که نماینده ایران را دعوت کرده‌اند.

8 آذر 1394
نوشتاری از حجت‌الاسلام احمد مبلغی؛
فنون فقهی، راهکاری جهت توانمندسازی و توسعه فقه
فنون فقهی را باید تکرار مهارت های فقیهان و توانمندی های آنان در مواجهه با یک یا چند موقعیت یا وضعیت خاص دانست. بسیاری از حوزه های معرفتی درون فقهی - و گاه برون فقهی - پس از چندین بار بررسی حرفه ای توسط یک یا چند فقیه تجاربی را در خود گرد می آورند که رفته رفته به بخشی از روش مندی فقهی و قطعه ای از رویکرد فقیهان بدل می شوند.

8 آذر 1394
روایت آیت‌الله جنتی از تصویب لایحه امر به معروف
رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در اولین نشست این ستاد گفت: در روایات آمده است که اگر فریضه امر به معروف و نهی از منکر اقامه شود همه فرایض دیگر سرپا می‌شود و اگر عمل نشد بقیه فرایض بر زمین می‌ماند.

8 آذر 1394
شیخ حیدر حب‌الله؛
فقه اسلامى؛ فقط اجتهاد يا نيازهاى معرفتى ديگر
نوآورى‌های هر دوره اصولى بدون تكرار و توضيح اقوال ديگران، بيش از صد صفحه نخواهد شد، در حالى كه امروزه گاه دوره اى اصولى در ده جلد چاپ و منتشر می‌شود، اما تكرارى و نقل آرا و اقوالاست و نظريات محدودى را بازخوانى و بازگويى می‌كند و يا بر آن حاشيه می‌زند، بى آنكه به نظريه جديد و تازه‌اى پردازد.

8 آذر 1394
گزارش تفصیلی نشست علمی/
جایگاه فقه اجتماعی در پیکربندی فقه و طبقه‌بندی علوم
نشست علمی «جایگاه فقه اجتماعی در پیکربندی فقه و طبقه بندی علوم»، چندی پیش در دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه با حضور فضلا و اساتید برگزار شد. در این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی نامخواه به ارائه بحث پرداخت.

6 آذر 1394
در نشست علمی «انتخابات از نگاه فقه» مطرح شد؛
بیشترین تعارض مساله انتخابات با فقه، محتوایی است نه شکلی
حجت الاسلام روح الله شریعتی از پژوهشگران حوزوی در نشست علمی «بررسی انتخابات از نگاه فقه» گفت: مساله انتخابات در دو حوزه شکلی و محتوایی رخ نمایی می‌کند که بیشترین تعارض آن با فقه، در زمینه محتوایی است و نه شکلی.

6 آذر 1394
در قم انجام شد؛
وقف مدرسه عالی فقه و اصول از سوی آیت‌الله سبحانی
حضرت آیت الله سبحانی مدرسه عالی فقه و اصول در قم را که هشت سال برای تاسیس آن زحمت کشیده بود را وقف کرد و وقف نامه آن را در اختیار سازمان اوقاف و امور خیریه قرار داد.

6 آذر 1394
از سوی الازهر مصر صورت می‌گیرد:
تشکیل کمیته‌های فقهی برای حل مشکلات امت اسلامی
الازهر مصر با توجه به شرایط حساس منطقه و فلسطین، از تشکیل کنفرانس جهانی قدس شریف برای رسیدن به نظر واحد پیرامون موضوع فلسطین و تشکیل کمیته کبار فقها برای بررسی تعدادی از مسائل و موضوعات فقهی خبر داد.

5 آذر 1394
بررسی رابطه «اخلاق و فقه» توسط حجت‌الاسلام رشاد
رییس شورای مدیریت حوزه‌ علمیه‌ استان تهران گفت: اگر حقوق را قواعد الزام آور کلی بدانیم که پشتوانه اجرایی دارد خصوصیتش الزام است، اما اخلاق چنین نیست و به لحاظ اجرایی و حیث دینی، عقاب به ترک اخلاق مترتب نیست.
موضوعات خبری

سرویس های ویژه
  انتخاب سردبیر
  تازه‌های نشر
  گفت‌وگو
  واکنش های جهانی به تخریب قبور صحابه
  منشورات
  مؤتمرات
  فقه و انتخابات
  وحدت اسلامی
  الإعلانات
  حوادث عراق
  رویت هلال93
  جریان های تکفیری
  شبكة الإجتهاد العربية
  التقرير المصور
  الحوار
  بازتاب اجتهاد
  التقرير الإخباري
  فيديو
  المجلة
  التحميل Word
  الترجمه
  التحميل pdf
  رسالة/أطروحة
  الحقل الدراسي
  رابط المشاهدة
  گزارش
  مهم‌ترین اخبار
  گزارش تصویری
  تابلو اعلانات
  فقه و قرآن
  نظريات
  رؤیت هلال 94
  فقه الاقتصاد
  فقه الثقافة
  ویژه استهلال
  فقه نامه
  فقه السیاسة
  یادداشت
  مذكرة
  برامج
  الأخبار
  خبر خاص بالإجتهاد
  التقرير الخبري خاص بالإجتهاد
  التقرير المصور خاص بالإجتهاد
  الحوار خاص بالإجتهاد
  مذكرة خاصة بالإجتهاد
  الأعلام

تحلیل آمار سایت و وبلاگ