صفحه اصلی  |  اخبار فقه و اجتهاد  |  پرونده‌ها  |  درباره ما  |  تماس با ما
١١ ربيع الاول ١٤٤٠ - ۱۳۹۷ چهارشنبه ۳۰ آبان
4 آذر 1394
در گفتگو با رسول جعفریان؛
آیا تقریب میان مذاهب اسلامی ممکن است؟
حجت‌الاسلام والمسلمین رسول جعفریان با بیان مفهوم تقریب مذاهب اسلامی، به این سوال که پاسخ داد که «آیا تقریب میان مذاهب اسلامی ممکن است»؟

17 آبان 1394
عالم اهل سنت لبنانی:
عامه علمای شیعه وسنی قائل به وحدت اسلامی‌اند/ موانع شکل‌گیری وحدت
رئیس شورای رهبری «جنبش توحید اسلامی» در لبنان گفت: عامه علمای شیعه و سنی خواستار وحدت، گفتگو و همگرایی دینی هستند اما متاسفانه امروز صدا و مواضع تحریک گران و فتنه انگیزان مذهبی بر فضای عمومی غالب است.

23 مهر 1394
کفایه‌الاصول و روش اصولی آخوند در گفتگو با آیت‌الله مویدی قمی
مهمترین ویژگی صاحب کفایة این است که ایشان قبل از این که تتبع در اصول داشته باشند نسبت به مسائل اصولی، تفکر عمیق می‌کردند و در این مبحث، مبدع، متفکر و مبتکر بودند و چنین ویژگی‌هایی باعث امتیاز کتاب کفایة‌الاصول شده است.

27 شهريور 1394
معضلات پاسخ به احکام در گفت وگو با مرکز ترویج احکام:
فقه غیرکاربردی و ضعف مهارت در پاسخ‌گویی به مسائل شرعی
بعضی ابواب به‌نظر می‌رسد کاربرد بیرونی‌شان زیاد است؛ مثلاً باب ازدواج و طلاق. متأسّفانه بر اثر این‌که مردم اطّلاع کافی از مسایل ندارند، گاهی ازدواج‌های حرام اتّفاق می‌افتد؛ گاهی طلاق‌های باطل اتّفاق می‌افتد و بعد که متوجّه می‌شوند یک خانواده‌ای به هم می‌ریزد؛.

25 شهريور 1394
عضو شورای فقهی بانک مرکزی اعلام کرد:
امکان اجرای سیستم بانکداری دوگانه نیست
ما اجازه نداریم سیستمی را تنظیم کنیم که ربوی باشد. چگونه می‌توانیم اجازه دهیم لقمه حرام در سفره افراد قرار بگیرد و ادعا داشته باشیم که حکومت اسلامی هم داریم.

19 شهريور 1394
درگفت‌و‌گو با آیت‌الله اشکوری:
اختیارات ولی فقیه از دیدگاه شهید صدر
به اعتقاد شهید صدر، ولی‌فقیه یعنی مجتهد و مجتهد کسی است که در حدود بشری مسلط بر خواست‌های شرع مقدس است. ولی‌فقیه براساس آن خواست‌های کلی، موظف است که احکام متغیر را صادر کند، اما از جانب خود نمی‌تواند حکمی صادر کند.

8 شهريور 1394
آیت‌‌الله موسوی بجنوردی:
نظام حقوقی جزایی اسلام صرفا جنبه اصلاحی دارد
آیت‌‌اله موسوی بجنوردی با اعتقاد بر اینکه نظام حقوقی جزایی اسلام در حال انتقام و تشفی نیست، بیان می‌کند: نظام حقوقی جزایی اسلام صرفا جنبه اصلاحی دارد. قانونگذارانی که حقوق جزا را تنظیم می‌کنند، باید همه انسان‌های خطاکار را به یک شکل نبینند.

17 مرداد 1394
«امنیت فرهنگی در فقه شیعه» در گفتگو با حجت‌الاسلام لک‌زایی
برخورد قاطعی که فقه در حوزه ارتداد و بازگشت از دین دارد مربوط به حفاظت از امنیت فرهنگی می‌شود یعنی فقه با بازگشت از دین و ترک دین برخورد شدیدی می‌کند یا بحث حرمتِ نگه داری کتب ضاله باز یک حکمی ‌است که در حوزه احکام فرهنگی و حفظ امنیت فرهنگی قرار دارد.

15 مرداد 1394
در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام میراحمدی؛
مواجهه فقه و تجدد از مشروطه تا انقلاب اسلامی
در انقلاب اسلامی دوگانگی امرعرفی و امرشرعی کنار می‌رود و یک نوع اتحاد و نگاه وحدت گرایانه‌ای بین امرعرفی و امرشرعی ایجاد می‌شود و این فرض شکل می‌گیرد که قانون گذاری تماماً باید در چارچوب شرع انجام شود؛ به همین دلیل مصوبات عرفی و قوانین موضوعه مجلس هم نیازمند تایید شورای نگهبان از منظرشرعی است.

14 مرداد 1394
آیت‌لله‌‌ عباس کعبی در گفتگو با اجتهاد تاکید کرد:
توجه ویژه اسلام و فقه‌شیعی به حقوق بنیادی بشر
فقه نمی‌‌تواند با دست‌‌مایه تحقیقی - اجتهادی فقهای بزرگ شیعه از آغاز عصر غیبت تاکنون، نسبت به مسائل حقوق بشر بی‌‌تفاوت باشد. فقه قانون زندگی است و حقوق بشر بر پایه موازین شریعت اسلامی، زندگیِ توأم با نظم و امنیت و رفاه و آسایش و عدالت و رشد و شکوفایی و تعالی و تحقق کمال را تضمین می‌‌کند.

22 تير 1394
در گفت‌وگو با آیت‌الله هادوی تهرانی مطرح شد؛
آیا نشان دادن چهره حضرت عباس (ع) از لحاظ فقهی ایراد دارد؟
این طور نیست که این موضوع از مسائل مستحدثه باشد چون هنر نمایش از هنرهای سنتی و قدیمی است که حتی قبل از اسلام هم وجود داشته گرچه سینما و تلویزیون که از قالب‌های ارائه این هنر هستند مدرن‌اند.

31 خرداد 1394
در گفتگو با آیت‌الله فاضل لنکرانی:
هنوز قواعد فقهیه مجهول و ناشناخته‌‌ای داریم
آیت‌الله فاضل لنکرانی مجدانه از فقه سنتی و جواهری دفاع می‌کند و در عین حال، دیدگاه‌هایی نیز در روش‌های فقهی و اصولی برای استفاده بیشتر از ظرفیت‌ها دارد. وی معتقد است: «ما باید تتبع جدیدی بکنیم و ابعاد دیگر فقهی را از لابه‌‌لای روایات بیرون بیاوریم. هنوز قواعد فقهیه مجهول و ناشناخته‌‌ای داریم و می‌‌توانیم یک قاعده فقهی را ایجاد کنیم».

27 خرداد 1394
در گفت‌وگو با رییس مرکز کتاب شناسی شیعه:
اختلاف دیدگاه فقها در زمینه رویت هلال ماه
رییس مرکز کتاب شناسی شیعه معتقد است: اختلاف نظر بین فقها در بحث رویت هلال ماه گرچه لطمه‌ای به جایگاه آنها نمی‌زند اما می‌تواند عامل کمرنگ جلوه داده شدن فقه در نظر مردم و در نتیجه تضعیف اعتقادات مردم نسبت به حوزه‌ها شود.

17 خرداد 1394
عضو هیأت علمی دانشگاه قم مطرح کرد؛
تحلیلی بر نگاه فقه به محیط زیست/ جایگاه حوزه در حراست از منابع طبیعی چیست؟
عضو هیأت علمی دانشگاه قم با اشاره به اهمیت حراست از محیط زیست گفت: بعد از این که فقه شیعه از انزوا بیرون آمد باید برای مردم زمینه‌ها و موقعیت رسیدن به این آرامش را فراهم کرد و محیط زیست سالم را به زندگی‌های شهری ارائه داد؛ چنان که در ماده 688 قانون مجازات اسلامی آمده است که اگر فرد یا افرادی، درون منبع آب یک شهر، سم بریزند؛ مجرم هستند.

17 خرداد 1394
گفت‌وگوی منتشرنشده با آیت‌الله آصفی
شاگرد امام و منتقد سید قطب
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی متن گفتگویی منتشر نشده از آیت‌الله آصفی را منتشر کرده است. در این گفتگوی خواندنی آیت‌الله آصفی از اساتید، آرا و نظریات علمی و فعالیت‌های سیاسی خود می‌گوید.

14 خرداد 1394
در گفتگو با حجت‌الاسلام غرویان:
امام خمینی(ره) فقیهی نواندیش بود
حجت‌الاسلام محسن غرویان از استادان برجسته حوزه به تحلیل رویکرد فقهی امام خمینی (ره) و وجه تمایز او پرداخت. به گفته غرویان، امام یک فقیه نواندیش بود که تلاش می کرد دین را بر اساس مقتضیات زمان تفسیر کند.

7 خرداد 1394
استاد موگهی در گفتگو با «اجتهاد»:
رساله‌های عملیه متناسب با نیاز زمان ما نیست/ لزوم تشکیل شورای ویراستاری رساله‌‌ها
هر مرجع تقلید چند نفر را دارد که در شورا برای مسئله فقهی مورد بحث قرار می‌دهد، شورایی تشکیل دهیم از کسانی که با زبان و ادبیات فارسی آشنایی کامل دارند. وقتی یک مرجع تقلید می‌خواهد رساله‌ای را بنویسد یا بعد از نوشته شدن آن، این شورا بر زبان آن رساله نظارت کنند. البته اعضای شورا باید روحانی باشند تا با مسائل فقهی آشنا باشند، تا اگر تغییراتی انجام شد، بار فقهی و فتوایی مرجع تقلید تغییر نکند.

31 ارديبهشت 1394
مصاحبه با دکتر محمدجواد توكلي؛ (بخش پایانی)
حوزه فرصت نداد تا طلبه‌ها «اقتصادنا»ی شهیدصدر را بخوانند
بحث اقتصاد اسلامي در درس‌هاي جنبي حوزه هم نيست و خيلي در حاشيه بوده است/ آقاي رحيم پور ازغدي مي‌گفت: وقفه توليد علم در ايران هفتاد سال است/ نظام ارتقاء اساتيدمان يك نگاه كمي‌محور است/ ما هنوز وارد بحث‌هاي مباني اقتصاد و فلسفه اقتصاد نشديم/ ما گاهي در شعارها و گفتمان‌ها، خودمان را با معیار غرب مي‌سنجيم.

23 ارديبهشت 1394
حجت‌الاسلام زائری:
حکومت اسلامی اولویت‌های مهم‌تری نسبت به حجاب دارد
مولف کتاب‌های «حجاب بی حجاب» و «حجاب با حجاب» می‌گوید: حکومت اسلامی اولویت‌های مهم تری نسبت به حجاب دارد؛ چون عدالت اجتماعی، مبارزه با سرمایه داری و ایجاد سلامت اقتصادی با رفع معضلاتی همچون رشوه و ربا و اختلاس که البته آن‌ها را ریشه بی عفتی در جامعه می‌داند.

22 ارديبهشت 1394
مصاحبه با دکتر محمدجواد توكلي؛ (بخش دوم)
هنوز برخی اساتید دانشگاه‌ها اقتصاد اسلامی را باور ندارند
شايد خيلي از مشكلات اقتصادي كه ما با آن دست و پنجه نرم مي‌كنيم به خاطر ضعف روحيه تقوا باشد / اگر ما در متغير ايمان و تقوا سرمايه‌گذاري كنيم مسلما در متغيرهاي اقتصادي تأثير مي‌گذارد / بعد از سی چهل سال فعالیت در حوزه اقتصاد اسلامی، هنوز خيلي از دانشجويان سؤال مي‌كنند كه آيا ما اقتصاد اسلامي داريم يا خير؟
موضوعات خبری

سرویس های ویژه
  انتخاب سردبیر
  تازه‌های نشر
  گفت‌وگو
  واکنش های جهانی به تخریب قبور صحابه
  منشورات
  مؤتمرات
  فقه و انتخابات
  وحدت اسلامی
  الإعلانات
  حوادث عراق
  رویت هلال93
  جریان های تکفیری
  شبكة الإجتهاد العربية
  التقرير المصور
  الحوار
  بازتاب اجتهاد
  التقرير الإخباري
  فيديو
  المجلة
  التحميل Word
  الترجمه
  التحميل pdf
  رسالة/أطروحة
  الحقل الدراسي
  رابط المشاهدة
  گزارش
  مهم‌ترین اخبار
  گزارش تصویری
  تابلو اعلانات
  فقه و قرآن
  نظريات
  رؤیت هلال 94
  فقه الاقتصاد
  فقه الثقافة
  ویژه استهلال
  فقه نامه
  فقه السیاسة
  یادداشت
  مذكرة
  برامج
  الأخبار
  خبر خاص بالإجتهاد
  التقرير الخبري خاص بالإجتهاد
  التقرير المصور خاص بالإجتهاد
  الحوار خاص بالإجتهاد
  مذكرة خاصة بالإجتهاد
  الأعلام

تحلیل آمار سایت و وبلاگ