صفحه اصلی  |  اخبار فقه و اجتهاد  |  پرونده‌ها  |  درباره ما  |  تماس با ما
١٦ رجب ١٤٤٠ - ۱۳۹۸ يکشنبه ۴ فروردين
9 بهمن 1394
گزارش؛
آنچه در کنگره بین‌المللی «خطر جریان‌های تکفیری در دنیای امروز»، مطرح شد
مسئله تکفیر در جهان اسلام تا آنجا پیش رفته که حتی وضعیت را بدتر از تفتیش عقاید در اروپا کرده و ضربه زیادی به حیثیت اسلام و مسلمین وارد آورده است؛ اشتباه در تفسیر آیات، نداشتن پیش‌زمینه علمی و بی‌اطلاعی از حقایق عالم و معانی آیات قرآن، ازجمله عواملی هستند که موجب می‌شوند فتاوای وحشتناک توسط مفتیان وهابی صادر شود.

8 آذر 1394
گزارش تفصیلی نشست علمی/
جایگاه فقه اجتماعی در پیکربندی فقه و طبقه‌بندی علوم
نشست علمی «جایگاه فقه اجتماعی در پیکربندی فقه و طبقه بندی علوم»، چندی پیش در دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه با حضور فضلا و اساتید برگزار شد. در این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی نامخواه به ارائه بحث پرداخت.

4 آذر 1394
گذرنامه بانوان و رضایت همسران؛ در فقه و قانون(2)
در برابر روایاتِ دالّ بر ممنوعیت خروج زوجه از منزل بدون رضایت شوهر، دسته دیگری از روایات هستند که خروج زن را علی القاعده نیازمند به رضایت شوهر نمی‌دانند مگر اینکه مانع استیفای حقوق شوهر بشود...بررسی مفهوم «خروج از منزل» در روایات فوق، نیز حائز اهمیت است، زیرا...».

3 آذر 1394
دکتر احمد مبلغی:
فهم اشتباه از شریعت، منشاء خشونت در برخی گروه‌هاست
رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شریعت هرگز منشاء خشونت در سطح روابط انسان‌ها نیست، گفت: اگر عده ای در مناطقی به نام دین، دست به خشونت می زنند نباید آن را به پای دین و شریعت نهاد؛ بلکه فهم اشتباه آنها از شریعت، منشاء خشونت است.

1 آذر 1394
گزارش نشست علمی؛
مقایسه روش شناسی اجتهاد در فقه با اخلاق
مدیر موسسه تحقیقاتی فقاهت و تمدن سازی اسلامی با بیان سخن غربی ها مبنی بر این که بین دنیا و آخرت تفاوت است و حقوق را بر اساس منافعمان در دنیا درست می کنیم، و اخلاق چیزی است که ما را به خدا و آخرت توجه می دهد، گفت: ما دو مدل اجتهاد نداریم، بلکه یک مدل منعطف اجتهاد داریم.

27 آبان 1394
گزارش
سه اثر ارزشمند در زمینه دانش و پژوهش فقهی رونمایی شد
مراسم رونمایی از آثار جدید پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به نام های «مأخذ شناسی قواعد فقهی»، «دانشنامه اصولیان شیعه» و «منابع و ادله علم اصول فقه» در این پژوهشگاه و با حضور و سخنرانی آیت الله حسینی بوشهری، مدیر حوزه های علمیه برگزار شد.

12 آبان 1394
رییس دانشگاه مذاهب اسلامی:
برای آشتی دادن جامعه امروز با اسلام، فقه را کوچک نکنید
عده‌ای می‌خواهند برای آشتی دادن اسلام با جوامع امروز فقه را کوچک ‌کنند در حالی که من می‌گویم این کار غلط و غیرمشروع است و می‌توان از بسیاری امکانات فقهی که تا کنون کوچک شمرده شده مثل تبدل موضوع استفاده کرد.

19 مهر 1394
گزارش «اجتهاد» از دفاع رساله دکتری در مشهد؛
بررسی موقعیت احادیث مشترک فریقین در قلمرو قواعد فقه معاملات
رساله دکتری با موضوع «بررسی موقعیت احادیث مشترک فریقین در قلمرو قواعد فقه معاملات» (مطالعه موردی، کتاب البیع)، تحقیق حجت‌الاسلام هادی مصباح با حضور دانشجویان، طلاب و استادان در دانشگاه فردوسی مشهد بررسی و دفاع شد.

6 مهر 1394
گزارش «اجتهاد» از یک نشست علمی؛
نقد ساختاری مکتب اصولی شیخ انصاری
دومین جلسه نقد «مکتب اصولی شیخ انصاری» با ارائه حجت‌الاسلام اکبرنژاد مدیر مؤسسه فقاهت و تمدن اسلامی با حضور اساتید، فضلا و طلاب حوزه علمیه در قم برگزار شد.

31 شهريور 1394
گزارشی از نشست نظریه پردازی؛
دانش تخریج؛ تازه‌ترین نوآوری در فقه شیعه
محقق و پژوهشگر علوم حدیث با بیان این‌که تاکنون تعریفی از «تخریج» در میان فقهای شیعه وجود نداشته است، گفت: تخریج حدیث به معنای خارج کردن طرق، متن‌ها، محتواها، موضوعات و منابع مختلف و متعدد یک روایت بوده و و دانش تخریج به معنای قواعد، شیوه‌ها و راه‌هایی است که با استفاده از آن‌ها می‌توان به منابع، طرق و متن‌های مختلف یک حدیث و نیز محتواهای مشابه آن دست یافت.

17 شهريور 1394
بحرینی در نشست «نقد و بررسی طرح جدید بانکداری بدون ربا»:
صوری بودن عقود، از مشکلات بسیار جدی نظام بانکی است
فارغ از اینکه چه نوع عقدی برای نظام بانکی مناسب است، اما بانکداری اسلامی، گونه‌ای از بانکداری است که در آن تنوع عقود وجود دارد، اما اکنون متخصصین به این نتیجه رسیده‌اند که این عقود صوری هستند و رابطه تعهدی بین دو طرف را ایجاد نمی‌کنند.

14 شهريور 1394
گزارش کتاب
جمهوری اسلامی ایران و شهروندی؛ مبانی و اصول
جدیدترین کتاب پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی با عنوان «جمهوری اسلامی ایران و شهروندی؛ مبانی و اصول» به قلم «رضا عیسی نیا»، توسط پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامیِ دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، منتشر گردید.

14 شهريور 1394
با حضور صاحب‌نظران در نشستی علمی صورت گرفت،
بررسی «اختصاص جزئیت و شرطیت به غیرجاهل قاصر و مضطر»
پیش کرسی نظریه‌پردازی نظریه «اختصاص الجزئیه والشرطیه و المانعیه و وجوب القضاء بغیر القاصر و المضطر» به همت انجمن اصول فقه حوزه علمیه قم با حضور صاحب نظران حوزه در سالن نشست‌های انجمن‌های علمی‌حوزه برگزار گردید.

10 شهريور 1394
در 26 همایش بانکداری اسلامی صورت گرفت؛
ترسیم محورهای لایحه اصلاح قانون عملیات بانکداری بدون ربا
علی طیب‌نبا، صبح امروز در همایش بانکداری اسلامی، با بیان اینکه لایحه اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا به زودی تقدیم مجلس می‌‌شود، به بیان برخی محورهای اصلی این لایحه پرداخت. و نیز

5 شهريور 1394
یادداشت
راهکارهای اجرایی امر به معروف و نهی از منکر در سیره رضوی
امر به معروف و نهی از منکر، نظارت همگانی بر نکات ضعف و قوّت محیط اسلامی‌ و کارکرد دین­داران در درون جامعه­ دینی است. راهی که آغازش روشن، مسیرش مشخص، هدفش متعالی، و هماره بدون کجروی ادامه دارد.

15 مرداد 1394
گزارش؛
آنچه مهمانان ایرانی در گنگره علامه بهبهانی گفتند
علامه وحید بهبهانی راه روشنی را برای دریافت و فهم اصول و فقه پیش پای طلاب و روحانیون گشود و عقل و عقلانیت را در زمینه فقه و اصول نهادینه کرد و با شناخت درست جریان اخباری گری و با بهره‌گیری از روش‌های علمی و منطقی توانست از رشد اخباری گری در حوزه‌های علمیه جلوگیری کند.

11 مرداد 1394
نقدی بر مقاله دکتر حسن خشن
اجتهاد بر پایه مقاصد شریعت و احکام حکومتی
نقد و بررسی مقاله حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسین خِشِن با موضوع «اجتهاد بر پایه مقاصد شریعت و احکام حکومتی» با حضور اندیشمندان حوزوی در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برگزار شد.

17 تير 1394
گزارش «اجتهاد» از یک نشست علمی؛
نگاهی به روند تدوین آثار امام علی (ع)
تمامی آثاری که قبل از نهج‌البلاغه وجود داشته است حدود 40 کتاب بوده و سید رضی به آن‌ها دسترسی داشته که در حال حاضر از آن‌ها خبری نیست و شاید نهج‌البلاغه 3 الی 5 درصد مطالبی است که از امیرمومنان(ع) به‌جای مانده است که سیدرضی به آن‌ها دسترسی داشته و این مقدار (نهج‌البلاغه) را از آن استحصال کرده و ما بقی آن پراکنده شده و یا از دست رفته است.

16 تير 1394
دکتر عبدالله نصری بررسی کرد؛
مواجهه فقها و روشنفکران با اعلامیه حقوق بشر
برخی روشنفكران لزومی بر مقایسه اصول اعلامیه حقوق بشر با آیات و روایات اسلامی نمی‌دانند و اعلامیه حقوق بشر را مبتنی بر بستر و جغرافیای فرهنگ دیگری می‌دانند. ریشه این دیدگاه به دوران مشروطیت بازمی‌گردد و در اینجا باید گفت نزاعی بین شیخ فضل‌الله با آخوندخراسانی و مرحوم نائینی صورت گرفته که البته این نزاع در مباحث استراتژیك نبوده است.

14 تير 1394
گزارش «اجتهاد» از یک نشست علمی؛
نسخه‌ای همیشه‌تازه؛ رویکرد «امام علی(ع)» به حقوق انسان
آنچه مسلم است حقوق بشر فی نفسه از قبل وجود داشته و نمی‌توان تعالیم پیامبر گرامی اسلام و ائمه اطهار به ویژه امام علی (ع) را در باره‌ی حقوق انسانی نادیده گرفت. اسلام دین آزادی‌خواهی، حریت، آزادی اندیشه بوده و انسان‌ها را برادرانه کنار یکدیگر قرار می‌دهد تا با هم زندگی خجسته و شایسته‌ای داشته باشند.
موضوعات خبری

سرویس های ویژه
  انتخاب سردبیر
  تازه‌های نشر
  گفت‌وگو
  واکنش های جهانی به تخریب قبور صحابه
  منشورات
  مؤتمرات
  فقه و انتخابات
  وحدت اسلامی
  الإعلانات
  حوادث عراق
  رویت هلال93
  جریان های تکفیری
  شبكة الإجتهاد العربية
  التقرير المصور
  الحوار
  بازتاب اجتهاد
  التقرير الإخباري
  فيديو
  المجلة
  التحميل Word
  الترجمه
  التحميل pdf
  رسالة/أطروحة
  الحقل الدراسي
  رابط المشاهدة
  گزارش
  مهم‌ترین اخبار
  گزارش تصویری
  تابلو اعلانات
  فقه و قرآن
  نظريات
  رؤیت هلال 94
  فقه الاقتصاد
  فقه الثقافة
  ویژه استهلال
  فقه نامه
  فقه السیاسة
  یادداشت
  مذكرة
  برامج
  الأخبار
  خبر خاص بالإجتهاد
  التقرير الخبري خاص بالإجتهاد
  التقرير المصور خاص بالإجتهاد
  الحوار خاص بالإجتهاد
  مذكرة خاصة بالإجتهاد
  الأعلام

تحلیل آمار سایت و وبلاگ