فقه و خانواده

در گفت‌وگو با عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:

بررسی حقوق کودک در اسلام و قوانین موضوعه ایران

در خصوص حضانت کودک بین علما و فقهای اسلام اختلاف وجود دارد، به طوری که پیش از این حضانت کودک پسر تا دو سالگی و دختر تا ۷ سالگی بر عهده مادر بود، اما هم اکنون در هر دو جنس حضانت تا ۷ سالگی به مادر سپرده می‌شود و پس از آن به پدر یا جد پدری، ولی یا قیم داده خواهد شد.

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: کتک زدن کودک به نحوی که سرخی در بدن وی نمایان شود، خارج از عرف تنبیه بوده و کودک آزاری محسوب می‌شود و پیگرد قانونی در پی دارد.
به گزارش شبکه اجتهاد، محمد دهقانی نقندر، در گفت‌و‌گو با خبرنگار شفقنا با اشاره به تاکیدات فراوان دین اسلام در خصوص حقوق کودک اظهار داشت: انتقال و انعکاس همه موارد ذکر شده در دین اسلام به قوانین داخلی کشور ممکن نیست، ضمن اینکه بیشتر این موارد مباحث اخلاقی را دربرمی‌گیرد و قابل ترجمه و انعکاس در قوانین نیست.
وی با اشاره به رواج مباحث فقهی تحت عنوان فرهنگ و اعتقادات اسلامی در کشور ایران ادامه داد: انتخاب نام نیکو، پرهیز از آزار و اذیت، ایجاد فضای علم آموزی و توجه به نیاز‌های مشروع از جمله وظایف والدین در خصوص کودک است که در منابع اسلامی و فقهی و کتب روایی به آن اشاره شده است.
این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اظهار داشت: در خصوص حقوق مربوط به کودک در قانون اسلام نقطه تاریکی وجود ندارد و قوانین در این زمینه کاملاً روشن است، اما در قوانین موضوعه کار‌شناسان حقوق بر این باورند که نظم‌دهی به مسائل عاطفی و خانوادگی با اهرم قانون، قابل رواج نیست و با توجه به اینکه خانواده خصوصی‌ترین حریم زندگی افراد است، نمی‌توان این حریم را با دخالت قانون مختل کرد و باید از طریق ترویج فرهنگ و موازین اخلاقی و آموزشی اسلام این نظم در خانواده‌ها ایجاد شود.
وی با بیان اینکه بخشی از احکام موجود در اسلام در قوانین موضوعه ایران هم انعکاس یافته است، افزود: حضانت کودک از جمله مسائل ذکر شده در دین اسلام است که در قوانین داخلی ایران نیز مورد توجه قرار گرفته و به خصوص در هنگام اختلاف و جدایی در والدین اهمیت می‌یابد.
دهقانی تصریح کرد: در خصوص حضانت کودک بین علما و فقهای اسلام اختلاف وجود دارد، به طوری که پیش از این حضانت کودک پسر تا دو سالگی و دختر تا ۷ سالگی بر عهده مادر بود، اما هم اکنون در هر دو جنس حضانت تا ۷ سالگی به مادر سپرده می‌شود و پس از آن به پدر یا جد پدری، ولی یا قیم داده خواهد شد.
وی ادامه داد: حضانت برای والدین به نوعی هم حق و هم تکلیف است و به هیچ وجه نمی‌شود کودک را از هر کدام از والدین جدا کرد، ضمن اینکه والدین هم نمی‌توانند از تقبل این وظیفه به هر نحوی سر باز زنند و تنها در مواردی که والدین لیاقت و صلاحیت اداره کردن کودک را نداشته باشند یا دچار سوء اخلاق باشند یا نسبت به او بی‌تفاوت باشند، به حکم قانون، کودک از آنان گرفته می‌شود.
این حقوقدان اظهار داشت: در زمان عدم صلاحیت والدین، سوء اخلاق آنان و یا نبود و مرگ هر دوی آن‌ها و نبود ولی و قیم قانونی این کودکان باید در محل امن توسط دولت نگهداری شوند و مورد تربیت قرار گیرند و امکانات مورد نیاز برای زندگی آنان تامین شود که هم اکنون این وظیفه به عهده سازمان بهزیستی است و البته این تصمیم که حضانت کودک بر عهده چه کسی باشد، توسط دادگاه اتخاذ می‌شود.
دهقانی در خصوص قوانین مربوط به سرپرستی کودک گفت: قوانین و مواردی تدوین شده است که مجری آن سازمان بهزیستی است و طبق آن خانواده‌های دارای صلاحیت برای نگهداری انتخاب می‌شوند و به خانواده‌های کم سواد، دارای مشکلات اقتصادی، دارای سوء پیشینه و موارد اخلاقی امکان این سرپرستی داده نمی‌شود.
این حقوقدان در خصوص قوانین مربوط به کودک‌آزاری گفت: کتک زدن کودکان توسط والدین ضمن اینکه در قوانین اسلام رفتار غیراخلاقی و منفوری برشمرده شده است، در قانون داخلی ایران نیز جرم محسوب می‌شود و مرتکب تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرد؛ البته کتک زدن توسط پدر و مادر در صورتی جرم تلقی می‌شود که خارج از عرف باشد؛ به این معنی که اگر سرخی در اثر تنبیه در بدن کودک مشاهده شود، کودک آزاری است و جرم صورت گرفته است و برای مرتکب آن دیه و زندان پیش‌بینی می‌شود.
وی از دیگر دستورات دین اسلام در خصوص نگهداری از فرزندان به لزوم پرداخت نفقه کودک توسط پدر اشاره کرد و گفت: در فقه اسلامی پرداخت نفقه کودک توسط پدر صریح و روشن است، به طوری که پدر در هر شرایطی باید هزینه مسکن، لباس، تغذیه، تحصیل و دارو و... را برای کودک تقبل کند و تنها در صورت نبود پدر این وظیفه به جد پدری و مادر انتقال پیدا می‌کند که در این صورت هم باید از اموال پدر پرداخته شود.
این حقوقدان با تاکید بر اینکه دین اسلام برای همه دوره‌های زندگی کودک از زمان تولد تا رسیدن به سن رشد برنامه دارد، گفت: بخشی از این قوانین در قوانین موضوعه ما آمده و بخشی دیگر در کتب فرهنگی و اخلاقی و فقهی وارد شده است، به طوری که اگر هر فرد مسلمان به این موضوعات توجه کند، کودکان به افراد فرهیخته و برجسته تبدیل می‌شوند.
  • کلمات کلیدی :

نظر شما