فقه و سیاست

واکنش‌های جهانی به حملهٔ انتحاری مسجد امام علی در قطیف عربستان

مقابله و مبارزه با گروه‌های تروریستی و افراطی و عدم ماجراجویی‌های خارجی و توقف تحمیل هزینه‌های جبران ناپذیر به ملت‌های منطقه گام‌های ضروری است که باید در اولویت قرار گیرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، در پی انفجار روز جمعه در مسجد امام علی قطیف در عربستان که همزمان با اقامه نماز در این مسجد اتفاق افتاد، مراکز و علمای کشورهای جهان این اقدام وحشیانه را محکوم کردند.
 
سازمان همکاری اسلامی
سازمان همکاری اسلامی روز جمعه حمله انتحاری به مسجد شیعیان را که در شهرک «قدیح» در منطقه قطیف در شرق عربستان رخ داد محکوم کرد.

ایاد مدنی دبیرکل سازمان همکاری اسلامی گفت: «کسانی که مرتکب عملیات انفجاری در مسجد شیعیان در قطیف عربستان شدند، و برای آن برنامه ریزی و از آن حمایت کردند در واقع در جهت فروپاشی طیف‌های مختلف منطقه، غالب کردن روح اختلاف بین ساکنان آن، شکستن توازن تاریخی جامعه و وارد کردن منطقه در هرج و مرج دایمی تلاش می‌کنند.»

جمهوری اسلامی ایران
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران عملیات تروریستی علیه نمازگزاران مسجد امام علی (ع) در منطقه القدیح استان قطیف عربستان را که منجر به شهادت و مجروح شدن تعداد زیادی از مردم بی گناه شد٬ شدیداً محکوم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه با تاکید بر لزوم شناسایی و مجازات عاملین خاطر نشان ساخت:‌ مقابله و مبارزه با گروه‌های تروریستی و افراطی و عدم ماجراجویی‌های خارجی و توقف تحمیل هزینه‌های جبران ناپذیر به ملت‌های منطقه گام‌های ضروری است که باید در اولویت قرار گیرد.

مصر: شیخ الازهر، وزیر اوقاف و مفتی مصر
شیخ الازهر، وزیر اوقاف و مفتی مصر حادثه تروریستی را که روز جمعه در یکی از مساجد شهرک القدیح در استان قطیف عربستان رخ داد محکوم کردند.
 
شوقی علام، مفتی مصر روز جمعه در بیانیه‌ای عوامل این انفجار تروریستی را «افراط گرایان جنایتکار» توصیف کرد.

شوقی علام گفت: «عوامل حادثه تروریستی استان قطیف عربستان به ساحت خانه ای از خانه‌های خدا تعرض و حرمت آن را شکستند، خون نمازگزارانی را که برای اقامه نماز جمعه در آن جمع شده بودند به زمین ریختند و حرمت خون مسلمانان و خانه خدا را حفظ نکردند. آنان ننگ دنیا و عذاب آخرت را برای خود خریدند.»


محمد مختار جمعه وزیر اوقاف مصر نیز حادثه تروریستی را که روز جمعه در مسجد شیعیان در شهرک «القدیح» در استان قطیف عربستان رخ داد محکوم کرد و گفت: «همه تروریست‌ها یکی هستند و تفاوتی میان آنان وجود ندارد. هدف اصلی تروریست‌ها کشتار، خرابکاری و هدف قرار دادن انسان‌های بی گناه است.»

از سوی دیگر احمد الطیب شیخ الازهر انفجار تروریستی قطیف را که به کشته و زخمی شدن شماری از نمازگزاران منجر شد محکوم کرد.


مفتی عربستان
شیخ عبدالعزیز بن عبدالله آل الشیخ، مفتی عربستان در گفت وگو با شبکه الاخباریه، جنایت تروریستی علیه نمازگزاران شیعه در مسجد امام علی (ع) منطقه القدیح در استان قطیف این کشور را به شدت محکوم کرد.

وی گفت: این یک حادثه جنایتکارانه خطرناکی است که عاملان آن درصدد ایجاد تنش میان ملت و گسترش دشمنی و فتنه در کشور هستند.

مفتی عربستان افزود: این جنایت تروریستی برای یاری دین خدا صورت نگرفت بلکه مقدمه ای برای انجام هرگونه جنایت و فساد به شمار می‌آید. همه ما وظیفه داریم تقوای الهی پیشه کرده و دست در دست یکدیگر قرار دهیم.

آل الشیخ تصریح کرد: این جنایت که با هدف تفرقه و شکاف صورت گرفت، لکه ننگ و گناه بزرگی است و خداوند عاملان آن را مورد لعن قرار می‌دهد.
 
وی در این حال نیز به صورت غیرمستقیم به انصارالله یمن هجمه کرد و ادامه داد: عاملان این جنایت از دفاع عربستان از مرزهای خود سوء استفاده کرده و جنایت را رخ دادند تا فتنه و آشوبی در کشور بپا شود.

مفتی عربستان در حالی جنایت علیه شیعیان را محکوم کرده است که همواره بر لزوم برخورد قاطع با پیروان اهل بیت (ع) در این کشور می‌پردازد.

آل الشیخ که شیعیان را عناصر آشوب طلب در عربستان می‌داند، بارها از نیروهای امنیتی این کشور خواست تا با شیعیان با مشت آهنین رفتار کند.

هیأت کبارالعلمای عربستان
هیأت کبارالعلمای عربستان، حادثه تروریستی انفجار انتحاری در نماز جمعه مسجد امام علی (ع) شیعیان قدیح در منطقه قطیف این کشور را به شدت محکوم کرد و افزود: کشتار نمازگزاران یک حادثه شنیعی است که ضربه زدن به وحدت ملت و ایجاد ناامنی و بی ثباتی عربستان را هدف قرار می‌دهد.

این هیأت تصریح کرد: عاملان این جنایت مطمئناً تروریست‌هایی هستند که وجدان نداشته و به حرمت‌های الهی توجهی ندارند. این جنایتکاران باید به شدیدترین مجازات محکوم شوند تا درس عبرتی برای کسانی باشد که درصدد تجاوز به شهروندان هستند.

شیخ فهد بن سعد الماجد دبیرکل این هیأت بر لزوم هوشیاری و حفظ آرامش از سوی ملت تأکید کرد.

رییس هیأت امر به معروف و نهی از منکر عربستان نیز با محکومیت این جنایت، گفت: از مردم به ویژه جوانان می‌خواهیم فریب افراد گمراه و فتنه گری که دین و اخلاق ندارند را نخورده و خود را از انحراف‌های فکری در امان بدارند.

شیخ الصمعانی وزیر دادگستری هم در واکنش به این جنایت، تصریح کرد که این جنایت با آموزه‌های دین اسلام مغایرت دارد.

وی خاطر نشان ساخت که دادگستری عربستان با عوامل این اقدام تروریستی به شدت برخورد خواهد کرد.


سازمان ملل
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز جمعه حمله تروریستی به یک مسجد شیعیان در عربستان سعودی را به شدت محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری شین‌هوا از سازمان ملل متحد، سخنگوی سازمان ملل متحد در بیانیه ای اعلام کرد این حمله که در شهر قطیف در استان شرقیه در عربستان سعودی روی داد به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی منجر شد. این انفجار در حالی روی داد که مردم در حال گردهم آمدن برای نماز جمعه بودند. چند حساب توییتری داعش مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفته است.

اتحادیه عرب
دبیرکل اتحادیه عرب جمعه شب حمله تروریستی به یکی از مساجد شیعیان در شهرک القدیح در استان قطیف عربستان را که به کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر منجر شد محکوم کرد.
 
نبیل العربی به خانواده‌های قربانیان این حادثه جنایتکارانه تسلیت گفت و با آنان ابراز همدردی کرد.


نخست وزیر لبنان
نخست وزیر لبنان روز جمعه حادثه انفجار تروریستی را که در آن یکی از مساجد شهرک القدیح در استان قطیف عربستان هدف قرار گرفته به شدت محکوم و آن را اقدامی بزدلانه توصیف کرد.
 
تمام سلام گفت: «جنایت وحشیانه ای که در آن نمازگزاران بی گناه هدف قرار گرفتند بیانگر عقل و منطق مجرمانه و تاریکی است که هیچ ارزشی برای محرمات قائل نیست و هیچ ارتباطی با اسلام و مسلمانان ندارد و کشتار را با هدف فتنه گری میان مردم یک کشور در دستور کار قرار داده است.»
 
رییس فراکسیون «دیدار دموکراتیک» در پارلمان لبنان نیز روز جمعه انفجار تروریستی که یکی از مساجد شیعیان در شهرک «القدیح» در قطیف را هدف قرار داد به شدت محکوم کرد.

ولید جنبلاط هدف قرار دادن نمازگزاران و افراد غیرنظامی را در هنگام اقامه نماز در مسجد امام علی (ع) در شرق عربستان تقبیح کرد.

آمریکا
کاخ سفید روز جمعه حمله انتحاری خونباری را که در آن یک مسجد شیعیان هنگام برگزاری نماز جمعه در قطیف در شرق عربستان هدف قرار گرفت محکوم کرد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری گفت: «البته اکنون نمی‌توان بیانیه گروه دولت اسلامی «داعش» را تأیید کرد که در آن مسئولیت این حمله انتحاری را بر عهده گرفته است.»

ارنست افزود: «ما این خشونت را محکوم می‌کنیم و حزن و اندوه خود را در خصوص کشته شدن تعدادی انسان که همگی مسلمان بودند اعلام می‌کنیم.»

قطر
قطر روز جمعه حمله تروریستی را که در آن نمازگزاران هنگام اقامه نماز جمعه در یکی از مساجد شهرک «القدیح» در استان قطیف عربستان هدف قرار گرفتند به شدت محکوم کرد.

وزارت امور خارجه قطر در بیانیه ای حمایت این کشور را از عربستان در مقابله با اقدامات تروریستی که با هدف ایجاد بی ثباتی و فتنه گری میان شهروندان سعودی صورت می‌گیرد اعلام و بر حمایت کامل دوحه از همه تدابیر امنیتی مسئولان ذیربط سعودی برای حفظ امنیت و ثبات در این کشور تاکید کرد.
 
تونس
تونس روز جمعه حمله تروریستی به مسجدی در شهرک «القدیح» در استان قطیف در شرق عربستان را که به شهادت شماری از شهروندان بی گناه منجر شد به شدت محکوم کرد.

وزارت امور خارجه تونس در بیانیه ای این عملیات تروریستی زشت را که ثبات و امنیت عربستان را هدف قرار می‌دهد به شدت محکوم و همبستگی دولت و مردم تونس را با دولت، مردم و خانواده‌های قربانیان این حادثه اعلام کرد.
 
بحرین
بحرین روز جمعه انفجار تروریستی جنایتکارانه ای را که نمازگزاران را هنگام اقامه نماز جمعه در مسجد شیعیان در شهرک القدیح در استان قطیف در شرق عربستان هدف قرار داد محکوم کرد.

وزارت کشور بحرین در بیانیه ای اعلام کرد: «ما حمایت کامل خود را از تدابیر و اقدامات امنیتی صورت گرفته برای تضمین امنیت و ثبات عربستان اعلام و تاکید می‌کنیم که بحرین به طور کامل از عربستان در جنگ با تروریسم در سایه روابط تاریخی دو کشور حمایت می‌کند و با این کشور در یک سنگر قرار دارد.»
 
اردن
اردن روز جمعه حمله تروریستی به یکی از مساجد شیعیان را در شهرک «القدیح» در استان قطیف در شرق عربستان به شدت محکوم کرد.

محمد المومنی سخنگوی رسمی دولت اردن جمعه شب در بیانیه ای مطبوعاتی همبستگی کشورش با عربستان را در مقابله با خشونت و اقدامات تروریستی اعلام کرد.

المومنی بر ایستادگی اردن در کنار عربستان در همه شرایط به خصوص در زمینه مقابله با تروریسمی که امنیت و سلامت شهروندان این کشور را هدف قرار می‌دهد تاکید کرد.
 
الجزایر
الجزایر روز جمعه حمله تروریستی به مسجد شیعیان را در شهرک «القدیح» در استان قطیف در شرق عربستان به شدت محکوم کرد.
 
عبدالعزیز بن علی الشریف سخنگوی وزارت امور خارجه الجزایر در بیانیه ای افزایش تلاش‌های بین المللی را برای مبارزه با داعش خواستار شد.
 
علی الشریف گفت: «ما حمله انتحاری کینه توزانه به مسجدی در استان قطیف عربستان را که به کشته و زخمی شدن شماری از نمازگزاران منجر شد به شدت محکوم می‌کنیم.»
 
امارات متحده عربی
امارات روز جمعه عملیات تروریستی را که در آن نمازگزاران در یکی از مساجد شیعیان در شهرک القدیح در استان قطیف در شرق عربستان هدف قرار گرفتند محکوم کرد.
 
انور بن محمد قرقاش وزیر مشاور در امور خارجی امارات در بیانیه مطبوعاتی گفت: «حادثه انفجار در مسجدی در منطقه القدیح جنایت تروریستی است که ضرورت تلاش یکپارچه جامعه بین المللی و افزایش آن را در همه زمینه‌ها برای مقابله با چنین اقدامات بزدلانه و تفکر انحرافی که برای جان بشریت هیچ ارزشی قائل نیست و حرمت خانه خدا را مراعات نمی‌کند ایجاب می‌کند.»
 
لازم یه یادآوری است که در انفجار روز جمعه در مسجد امام علی قطیف در عربستان که همزمان با اقامه نماز در این مسجد اتفاق افتاد 21 تن به شهادت رسیده و 123 تن دیگر زخمی شدند.

سخنگوی وزارت کشور عربستان درباره این حادثه گفت: عامل انتحاری، کمربند انفجاری خود را در هنگام برگزاری نماز جمعه مسجد امام علی (ع) منفجر کرد که در این حادثه شخص انتحاری کشته شد و جمعی از نمازگزاران نیز شهید و زخمی شدند.

داعش مسئولیت این عملیات را برعهده گرفته است.
منبع: اختصاصی شبکه اجتهاد

نظر شما