فقه و اقتصاد

بایدها و نبایدهای اقتصاد مقاومتی در نگاه آیت‌الله اراکی

حوزه باید در پرداختن به ارزش ها و مشکلات اجتماعی پیشتاز باشد با طرح پرسش و جستن پرسش و نیز پاسخ به آن پرسش، در تبیین موضوعات مورد ابتلا جامعه تلاش کند و در حد تخصص خود زمینه را برای تحقق این ارزش ها فراهم سازد.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله ارکی در گفتگو با نشریه خبری قبس به تشریح بایدها و نبایدهای اقتصاد مقاومتی پرداخته است. ایشان در ابتدا با اشاره به تفاوت اقتصادها از لحاظ توان مقاومتی، خاطر نشان کرد: اقتصادها به تفاوت انسان هایی که عناصر فعال این اقتصاد به شمار می روند، از لحاظ توان مقاومتی متفاوتند و اقتصادهای آزاد توان مقاومتشان بیشتر از اقتصادهای بسته و متمرکز است.
وی افزود: اقتصادهای برخوردار از عناصر اسلامی، توان مقاومت را در اقتصاد بالا می برند. یکی از این عناصر، استقلال در اقتصاد یا خودکفایی اقتصادی است که در مقابل سود بیشتر اقتصادی، به عنوان هدف برتر در اقتصاد اسلامی می باشد.
آیت الله اراکی تأکید کرد: دو عنصر در بالا رفتن توان مقاومت اقتصاد مؤثر می باشند؛ یکی عنصر انسانی مؤمن و دیگری خود سیستم که ما معتقدیم این دو عنصر در اقتصاد ایران در حد خوبی فراهم می باشد.
استاد اقتصاد حوزه علمیه با بیان این که اقتصاد مقاومتی دارای ضلع های مهمی است که در تحقق یک اقتصاد پویا نقش بالایی دارند، اظهار داشت: ضلع اول در اقتصاد مقاومتی، اعتماد به نیروی خودی در تحقق اهداف بلند اقتصادی است.
یعنی در دستیابی به هدف های والا، اعتماد به نیروهای ذاتی و امکانات و استعدادات درونی، نقش مهمی دارد. ایشان قناعت و صرفه جویی را ضلع دوم اقتصاد مقاومتی، عنوان نمود و یادآور شد: از یک طرف باید در هزینه ها صرفه جویی کرد و با مدیریت و تدبیر با کمترین هزینه بهترین نتیجه را به دست آورد و از طرف دیگر نیز باید در بهره برداری از درآمدها، منابع و امکانات حد تعادل رعایت شود.
وی افزود: تجمل گرایی، مصرف گرایی و اشتیاق افراطی به استفاده از مارک ها و اجناس خارجی، آفت هایی است که کشور را در شرایط فشار اقتصادی، دچار معضل می کند و از هدف های بلند عقب نگه می دارد که باید با تدبیر، برنامه ریزی و مدیریت قوی، جهت دهی صحیحی در رفتار مصرفی جامعه صورت گیرد.
آیت الله اراکی در بیان ضلع سوم اقتصاد مقاومتی، خاطر نشان کرد: بسیج نیرو و امکانات در کنار کار مضاعف، ضلع سوم اقتصاد مقاومتی است که با قرار گرفتن در مسیر اهداف اقتصادی دولت، توان کشور را در راه اهداف بزرگ افزایش می دهند.
ایشان تلاش در بالا بردن سطح کیفی را ضلع چهارم اقتصاد مقاومتی معرفی کرد و گفت: ضلع چهارم اقتصاد مقاومتی بهتر کار کردن است یعنی تلاش در بالا بردن سطح کیفی کارها که احتیاج به همت، حوصله، به کار گیری استعدادها و ذوق و سلیقه دارد.
وی دفع هجوم و توطئه های دشمن را ضلع پنجم اقتصاد مقاومتی برشمرد و اظهار داشت: برخورد با کارشکنی ها و مانع تراشی های دشمن و عدم انفعال در برابر توطئه ها و فشارهای دشمن یکی از اجزاء اقتصاد مقاومتی می باشد.
آیت الله اراکی با اشاره به این که باید در برابر این هجمه ها برخورد فعال داشته باشیم، یادآور شد: برخورد فعال با توطئه دشمن با حفظ روحیه، دور زدن توطئه دشمن و برگرداندن این توطئه به سمت دشمن تحقق می یابد.
ایشان شناسایی نقاط ضعف دشمن را ضلع آخر اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود: باید تلاش کنیم نقاط ضعف دشمن را در این رویارویی و برخورد پیدا کنیم و دشمن را از کاری که بر علیه ما می کند، پشیمان کنیم.
وی همچنین با اشاره به نقش حوزه در تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: حوزه باید در پرداختن به ارزش ها و مشکلات اجتماعی پیشتاز باشد با طرح پرسش و جستن پرسش و نیز پاسخ به آن پرسش، در تبیین موضوعات مورد ابتلا جامعه تلاش کند و در حد تخصص خود زمینه را برای تحقق این ارزش ها فراهم سازد.
آیت الله اراکی اضافه کرد: امیدواریم مؤسساتی تظیر مؤسسه امام خمینی(ره) با امکانات خوبی که در آن فراهم شده و با نیروهای فرهیخته ای که بحمدالله در این مؤسسه به ثمر نشسته اند بتواند پیشقدمی و ابتکار، در طرح پرسش را به وجود آورد و زمینه را برای ارائه پاسخ مناسب فراهم کند.
  • کلمات کلیدی :

نظر شما