فقه و مبانی اجتهاد

در کنفرانس تجدد و اجتهاد از نگاه رهبر معظم انقلاب؛

نصرالله: تبدیل تهدید به فرصت از سوی رهبری ایران/ امام خامنه‎ای در بالاترین درجه‎های فقه قرار دارند

دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنانی در کنفرانس تجدد و اجتهاد از نگاه رهبر معظم انقلاب تاکید کرد که ایشان پس از بر عهده گرفتن مسؤولیت رهبری ایران، تهدیدات را به فرصت‌ها تبدیل کرد ه است، از همین روی این کشور اکنون یک قدرت منطقه‌ای است.

به گزارش شبکه اجتهاد، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در دومین همایش «نوآوری و اجتهاد از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی» گفت: امام خامنه ای فرماندهی شجاع برای امت اسلامی و متفکر و اندیشمندی بزرگ هستند که بر علوم غیرحوزوی مانند شعر و ادب و فرهنگ تسلط و با آن آشنایی زیادی دارند.

وی با اشاره به اینکه مرجع تقلید باید عالم‌ترین فرد در میان دیگر علما باشد، تصریح کرد که یک فقیه باید دارای احاطه بر مسائل فقهی مختلف باشد.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: حضرت آیت الله خامنه ای از زمان ارتحال امام خمینی (ره) مسؤولیت مهم رهبری را بر عهده گرفته است و جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های بزرگی از این امت را در سخت‌ترین شرایط هدایت و مدیریت کرده است.

دبیرکل حزب الله گفت: می‌بینیم که منطقه و جهان در 20 سال گذشته شاهد تحولات گسترده ای بوده است و اسلام و امت اسلامی از جمله ایران با تهدیدات و مشکلات و تحریم‌ها روبرو شده‌اند، اما آیت الله خامنه‌ای توانست بیشتر این تهدیدات را به فرصت تبدیل کند تا این که ایران امروز به قدرت بزرگی در منطقه تبدیل شده است به گونه‌ای که جهان آن را به رسمیت می‌شناسد.

منطقه متأثر از مواضع امام خامنه‌ای است
نصرالله گفت: ایشان متفکر اسلامی کبیر است که نیاز به شناخت بیش از پیش دارد و از مراجع عالی قدر و رهبری است که منطقه متأثر از مواضع وی است.

وی با بیان اینکه رهبر انقلاب از دوران جوانی اهتمام ویژه به مسائل فرهنگی و فکری داشته‌اند، افزود: همچنین ایشان به خواندن تاریخ، ادبیات هم اهتمام داشته‌اند.

دبیرکل حزب‌الله در ادامه با اشاره به اینکه رهبر انقلاب هر ساله در نمایشگاه کتاب تهران حضور می‌یابند، ابراز داشت که امام خامنه ای در فرهنگ شیعه و سنی مطالعه کرده‌اند و علمای اهل سنت و منابع و کتاب‌های آن‌ها را به خوبی می‌شناسند و مسائل مربوط را به دقت دنبال می‌کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد که رهبری در جهان را نمی‌شناسد که تا این اندازه به مطالعه اهتمام داشته باشد. البته این امری تبلیغاتی نیست، بلکه جوانان و امت راتشویق به مطالعه می‌کند.

امام خامنه‌ای در بالاترین درجه‌های فقه قرار دارند
دبیرکل حزب الله گفت: علما، متفکران و فیلسوفان مسائل عصر حاضر و یا گذشته را بررسی کردند، اما اکنون به مرجع تقلید زنده بویژه در شرایط سخت کنونی نیاز داریم.

نصر الله گفت: رهبری در جهان مانند امام خامنه ای وجود ندارد که به اقشار امت تا این اندازه اهمیت بدهد. جایگاه امام خامنه ای به عنوان رهبر به او این امکان را می‌دهد که از همه اطلاعات آگاهی داشته باشد.

وی افزود: امام خامنه ای عالم فقیه است و در بالاترین درجه‌های فقه قرار دارد و از قدرت و توانایی درک متون دینی برخوردار است. کسانی که منابع و کتاب‌های ایشان را مطالعه کردند متوجه می‌شوند که وی اندیشمند بزرگی است.

سید حسن نصرالله با اشاره به اینکه دلایل متعددی باعث شده تا امام خامنه ای به عنوان یک رهبر با اطلاعات وسیع و احاطه به مسائل فرهنگی باشد، ابراز داشت که علاوه براین رهبری انقلاب در کانون تحولات و وقایع هستند و مشکلات را درک می‌کنند.

امام خامنه ای دارای زبان زمانه است
وی تصریح کرد: رهبری، جایگاه دوم امام خامنه‌ای است؛ رهبر جمهوری اسلامی ایران رهبر، ولی فقیه و ولی امر مسلمین است. این جایگاه مستلزم داشتن شرط کفایت، شجاعت، آگاهی تاریخی، شناخت سیاسی گسترده، تجربه اجتماعی و سیاسی متنوع، توانایی تشخیص منافع و شناخت دشمن و دوست، استفاده از فرصت‌ها تا توانایی‌های اداری بالا است.

دبیرکل حزب الله در ادامه رهبر انقلاب ایران را فردی دارای زبان زمانه دانست و گفت: امام خامنه‌ای تنها با زبان نخبگان متخصص حرف نمی‌زنند بلکه زبانی توانمند برای بیان کلمات روشن دارند.

نصرالله افزود: از همه مسلمانان جهان می‌خواهم که از این متفکر اسلامی به ویژه در این برهه از زمان که متفکران کمی وجود داند، استفاده کنند و از غیر مسلمانان هم می‌خواهم که کتاب‌های ایشان را مطالعه کنند.

دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آخرین تحولات در القلمون و عرسال گفت: صبح امروز پیروزی‌های بزرگی در القلمون به دست آمد و اکنون ارتفاعات مهمی تحت کنترل حزب الله و ارتش سوریه قرار دارد.

بر پاکسازی کامل منطقه از داعش تأکید داریم
وی با اشاره به اینکه در کوهستان‌های عرسال هم پیروزهای مهمی در نبرد با جبهه النصره رسیده ابراز داشت که تحول مهم این است که نبرد با داعش آغاز شده است.

نصرالله گفت: این داعش بود که درگیری با ما را آغاز کرد و این بهتر از آن بود که ما این نبرد را آغاز می‌کردیم. نیروهای حزب الله شجاعانه به مقابله با افراد مسلح داعش پرداختند. مقاومت با تمام قدرت در برابر داعش ایستاد و ده‌ها نفر از عناصر مسلح داعش را از پای درآوردند.

دبیرکل حزب الله ادامه داد: ما بر پاکسازی کامل منطقه از وجود لوث داعش تاکید داریم و حزب‌الله مصمم است که به هر نحوی که شده به وجود داعش در مرزهای خود پایان دهد.

وی در ادامه به درگیری‌های روز گذشته نیروهای مقاومت با عناصر تکفیری داعش اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: نیروهای مقاومت حمله روز گذشته داعش را دفع کردند و تعداد زیادی از داعشی‌ها در این حمله کشته و زخمی و خودروهای آن‌ها منهدم شدند.

سید حسن نصرالله در پایان ابراز داشت که ما به این نبرد ادامه می‌دهیم تا آن را به پایان برسانیم و حضور هیچ تروریست را در مرزها و کوه‌های خود نمی‌پذیریم.
 
یادآور می‌شود دومین همایش اجتهاد و نوآوری فکری از دیدگاه امام خامنه‌ای امروز در دانشگاه لبنان آغاز شد.
 
در آغاز این همایش حجت الاسلام شیخ شفیق جرادی پژوهشکده مطالعات دینی و فلسفی «المعارف الحکمیه» به عنوان دبیر همایش به ایراد سخن پرداخت و اهداف این همایش را تشریح کرد و سپس حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان سخنان خود را از طریق ویدئو کنفرانس آغاز کرد.
 
استاد بلال التل از اردن، شیخ محمد هلال از مصر، دکتر میثم لطیفی از ایران، شیخ سمیر خیرالدین از لبنان، استاد عبدالعالی العبدونی از مراکش، دکتر خالد سعید از مصر و دکتر فرشاد مهدیپور از ایران از میهمانانی هستند که در این همایش دو روزه به ارائه مقاله درباره موضوع همایش خواهند پرداخت.
 
نخستین همایش اجتهاد و نوآوری فکری از دیدگاه امام خامنه ای خرداد 1390 با حضور اندیشمندان از کشورهای مختلف برگزار شده بود.
 
سید حسن نصرالله در مراسم افتتاحیه نخستین همایش خطاب به میهمانان گفت: شما در حقیقت در برابر شخصیّتی قرار دارید که، به معنای واقعی کلمه، دشمنان وی را محاصره کرده‌اند و دوستان حقّش را ادا نمی‌کنند.
 منبع: شبکه اجتهاد

نظر شما