فقه و مناسک

آماده باش 550 کارشاس استهلال/ احتمال رؤیت هلال ماه در غروب چهارشنبه وجود دارد

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به اعزام کارشناسان رؤیت هلال ماه رمضان جهت استهلال گفت: با توجه به شرایط موجود رؤیت هلال ماه در غروب 29 شعبان سخت نخواهد بود و پنج شنبه به عنوان اولین روز ماه مبارک رمضان اعلام خواهد شد.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام علیرضا موحدنژاد عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا٬ پیش بینی کرد غروب چهارشنبه یعنی تاریخ 29 شعبان هلال ماه رمضان رؤیت خواهد شد.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری ادامه داد: با توجه به شرایط موجود رؤیت هلال ماه در غروب 29 شعبان سخت نخواهد بود و پنج شنبه به عنوان اولین روز ماه مبارک رمضان اعلام خواهد شد.

حجت‌الاسلام موحدنژاد ابراز داشت: ستادهای استهلال به صورت استانی عمل می‌کنند؛ این ستادها در هر استان دارای گروه‌هایی به عنوان زیر مجموعه خود هستند؛ فعالیت این گروه‌ها در ستاد استهلال استان رصد می‌شود.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری اظهار داشت: هر چند در استان‌های مختلف نیروهای ستاد استهلال از کمیت یکسانی برخوردار نیستند لیکن در کل کشور 150 گروه استهلال که جمعاً 550 نفر حضور فعال دارند را در بر می‌گیرد.

وی تصریح کرد: گروه‌هایی که با ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری مرتبط هستند آموزش دیده‌اند و یا در سال‌های گذشته در کنار افراد آموزش دیده قرار داشته‌اند و به تجربه کافی رسیده‌اند؛ افراد بسیار شاخصی در بحث رؤیت در این گروه‌ها وجود دارند.

حجت‌الاسلام موحدنژاد خاطرنشان کرد: در شرایطی که از لحاظ علمی امکان رؤیت ماه وجود نداشته باشد مراجع فتاوای مختلفی دارند که عمل استهلال با توجه به فتوای هر مرجع برای او متفاوت خواهد بود.
 
احتمال رؤیت هلال ماه در غروب چهارشنبه وجود دارد
همچنین مدیر مرکز مطالعات فلکی و نجومی دفتر آیت‌الله سیستانی گفت: چنانچه شرایط جوی مساعد باشد، احتمال رویت هلال ماه مبارک رمضان در غروب روز چهارشنبه وجود دارد.
 
محمد صالح نجف، در گفتگویی، با اشاره به مطلب فوق اظهار داشت: البته در حال حاضر شرایط جوی و هوا چندان مساعد نیست، اما این نکته قابل توجه است که ارتفاع هلال پایین است، اما نورش در حدود 1/5 درصد است.
 
وی افزود: برخی مشخصه‌های هلال در غروب چهارشنبه چنان است که امکان رویت را به ما می‌دهد، هر چند این هلال از آن دسته هلال‌هایی نیست که به راحتی دیده شود و لذا باید در رویت آن دقت زیادی به خرج داد.
 
نجف ادامه داد: به هر حال و طبق پیش بینی‌ها، احتمال رویت به صورت جدی در این روز وجود دارد مخصوصاً هر چقدر به سمت جنوب حرکت کرده و به سمت خط استوا برویم این احتمال شدت بیشتری می‌گیرد، به طوری که در قاره آفریقا و آمریکای جنوبی و حتی آمریکای شمالی، امکان رویت کامل وجود دارد.
 
وی همچنین در خصوص برنامه‌های این مرکز در خصوص رصد هلال اول ماه مبارک رمضان نیز گفت: سه گروه از مرکز فلکی نجومی اعزام می‌شوند که شامل یک گروه رصد عمومی در بوستان علوی قم، یک گروه در رصدخانه مرکزی واقع در منطقه کهک و گروه دیگر جای مناسبی که هنوز آنرا تعیین نکرده‌ایم جهت رصد هلال ماه مستقر خواهند شد.
 منبع: شبکه اجتهاد

نظر شما