فقه و مبانی اجتهاد

ویژه‌نامه سالروز صدور فتوای جهاد آیت‌الله سیستانی

به مناسبت سالروز صدور فتوای جهاد کفایی، از سوی آیت‌الله سیدعلی سیستانی و فراخوانی این مرجع بزرگ شیعه از ملت عراق برای مبارزه با گروه تروریستی داعش، پایگاه اینترنتی قدس آنلاین عربی ویژه‌نامه‌ای را منتشر کرده است.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، به مناسبت فتوای تاریخی و نجات دهنده کشور عراق، پایگاه اینترنتی قدس آنلاین عربی ویژه‌نامه‌ای با عنوان «لولا الفتوا (اگر فتوا نبود)» منتشر کرده و گفت‌وگوهایی با آیت‌الله شیخ علی کورانی، آیت‌الله نجم‌الدین طبسی،‌ دکتر عبدالباقی قرنه و حجج‌اسلام رضا مختاری، ابوالقاسم علیدوست، سیدعلی شهرستانی، سیدامین خویی، محمدصادق علم‌الهدی، سیداحمد حائری، محمد کاشانی و مصطفی اسکندری انجام داده و نظر این افراد را در رابطه با گروه تروریستی داعش و فتوای آیت‌الله سیستانی جویا شده است. در ادامه بخشی از این گفت‌وگوها منعکس می‌گردد.
 
آیت‌الله شیخ علی کورانی، عالم برجسته لبنانی درباره فتوای جهاد کفایی که از سوی مرجعیت دینی عراق صادرشده می‌گوید: فتوای آیت‌الله سیستانی، درواقع احساس مسئولیتی است که این مرجع کرده. عراق این قدرت را نداشت که با نیروهای داعشی که از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی کمک می‌شوند مبارزه کنند، به همین دلیل آیت‌الله سیستانی در فتوای اخیر خود به مردم دستور دادند که با دولت همکاری کنند.
 
آیت‌الله نجم‌الدین طبسی، عضو هیئت‌علمی مراکز تخصصی مهدویت و علوم حدیث، با اشاره به اینکه ظهور داعش مانند فتنه‌ای است که در زمان پیامبراز طرف یهودیان و با تأسیس مسجد ضرار به وجود آمد، بیان می‌کند: ما شاهدیم که در عراق، با وجود مذاهب مختلف، مرجعیت عراق مواضعی را اتخاذ می‌نماید که وحدت عراق را حفظ می‌کند.

حجت‌الاسلام مصطفی اسکندری از شاگردان آیت‌الله شیخ محمد سند در گفت‌وگویی دیگر با مهم دانستن نقش مرجعیت در جهات مختلف اظهار می‌کند: مرجعیت دینی، نقشی وسیع‌تر از همه جناح‌ها و احزاب و حتی حدود جغرافیایی یک دولت دارد به همین دلیل باعث وحدت در بین افراد جامعه و هرکسی که علاقه‌ای به دین دارد می‌شود، سوای اینکه این فرد چه گرایشی دارد و طرفدار چه جناحی است. با توجه به اینکه مرجعیت متصف به امانت است و وجهه مناسبی هم دارد بنابراین کلام او تأثیر عمیقی در همه افراد می‌گذارد و باعث انسجام و اتحاد مردم می‌شود.
 
دکتر عبدالباقی قرنه مستبصر و نویسنده الجزایری نیز نقش مرجعیت را در دفع خطر داعش از دو جهت شرعی و حرمت دماء مسلمانان و غیرمسلمانان بررسی کرده و اظهار می‌دارد: از منظر فقه اهل‌بیت(ع) صدور چنین فتوایی فقط در حیطه اراده مرجع جامع‌الشرایط است و هرکسی، حق دادن چنین فتوایی را ندارد. وی ادامه می‌دهد: در تمامی اعصار تاریخ شیعه، رساله‌های مراجع حرمت خون را متذکر شده‌اند، چه مسلمان باشد و چه غیرمسلمان. داعش امروزه به شهرهایی حمله می‌کند که در آن‌ها اذان گفته می‌شود، مردم نماز می‌خوانند، مسلمان هستند. معتقدم داعشی‌ها مسلمان نیستند و اسلام از آن‌ها بیزار است.

حجت‌الاسلام رضا مختاری، مدیر موسسه کتابشناسی شیعه، نیز در گفت‌وگویی بیان می‌کند: صدور فتوای جهاد کفایی باعث روی‌آوردن گروهای شیعی و ملی برای قتال با داعش شد. و اگر این تدبیر مناسب اتخاذ نمی‌شد امکان داشت که بغداد و حتی عتبات مقدسه تحت سیطره داعش در بیاید.

حجت‌الاسلام علیدوست، استاد حوزه و عضو هیئت‌علمی گروه فقه و حقوق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نیز با تصریح به اینکه داعش هم از لحاظ فکری و هم دینی خطرساز شده‌اند، این گروه تروریستی را خوارج قرن بیست‌و یکم دانسته است.
 
حجت‌الاسلام‌ سیدعلی شهرستانی نیز در رابطه با نقش مرجعیت گفته است: عبارت معروفی وجود دارد که ما بارها آن را شنیده‌ایم: «المؤمن ینظر بنور الله»؛ این عبارت بیان می‌کند که الطاف الهی و عنایات امام عصر شامل حال شیعیان می‌شود و فتوای جهاد بر ضد داعش یکی از همین عنایات و الطاف است.
 
در گفت‌وگویی دیگر حجت‌الاسلام سیدمحمدصادق علم‌الهدی، مدرس سطح خارج حوزه علمیه قم تأکید می‌کند: تفاهم با دیگر فرقه‌های اسلامی اهمیت زیادی برای همزیستی مسالمت‌آمیز و ارائه صورت مقبولی از دین دارد و این تفاهم تنها با تلاش علمای مذاهب اسلامی محقق خواهد شد.

حجت‌الاسلام احمد حائری، استاد حوزه با اشاره به اینکه مراجع دینی نقش اصلی را در دفع فتنه داعش، ایفا می‌کنند، می‌گوید: عناصر داعش سربازان صهیونیست برای تجزیه منطقه هستند و غلبه بر این عناصر نیاز به همکاری شیعه و سنی با یکدیگر دارد.
 
حجت‌الاسلام سید امین خویی نوه آیت‌الله خویی نیز با بیان اینکه داعش با توجه به نظریه مذهب علیه مذهب تشکیل شده و داعشی‌ها در واقع از ابزارهای مذهبی برعلیه مذهب استفاده می‌کنند، تأکید می‌کند که مرجعیت دینی در دوران حاضر باید تمام تلاش خود را برای رویارویی با این عناصر به کار گیرد.
 
حجت‌الاسلام محمد کاشانی، دبیر انجمن گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت نیز در گفت‌وگویی اظهار می‌دارد: داعش ظاهری اسلامی دارد اما درواقع آنها به دنبال ارائه تصویری خشن از اسلام هستند.
 
یادآور می‌شود این ویژه‌نامه در بخش دیگری متن سخنان حیدر العبادی، نخست وزیر عراق را در رابطه با این فتوای مهم ذکر کرده است. علاقه‌مندان می‌توانند این ویژه‌نامه را از این لینک مطالعه کنند.
منبع: اختصاصی شبکه اجتهاد

نظر شما