فقه و مبانی اجتهاد

در دست انتشار؛

اصطلاح‌نامه فقه با بیش از پنجاه هزار اصطلاح

اصطلاح‌نامه فقه با بررسی بیش از 600 عنوان کتاب فقهی اعم از شیعه و سنی, تحقیق آن به انجام رسیده و تکلیف 50 باب فقهی با بیش از 50000 اصطلاح به همراه روابط آن معین شده است, و هم اکنون در دست انتشار است.

شبکه اجتهاد: اصطلاح‌نامه، مجموعه اصطلاحات کنترل شده در یک حوزه معرفتی است که فهرستی از واژه‌های کلیدی و کاربردی آن حوزه را ارائه می‌دهد. با توجه به انتشار اصطلاحنامه فقه در آینده ای نزدیک، مصاحبه ای با حجت‌الاسلام والمسلمین حسین حسن زاد، مدیر گروه پژوهشی اصطلاحنامه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی، انجام شده است که بخشی از آن در ادامه می‌آید:

حجت‌الاسلام «حسین حسن‌زاده»، مدیرگروه پژوهشی اصطلاحنامه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی، با اشاره به آغاز فعالیت بخش اصطلاح نامه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی از سال 1371 بیان داشت: معیارها و دستورالعمل‌های کارشناسی و هماهنگ با استانداردهای جهانی در تدوین اصطلاح نامه علوم اسلامی برای کنترل و تضمین دقت و هماهنگی بین محققان در بخش‌های مختلف اصطلاح نامه نگاری ضروری است.
 
وی با اشاره به تعریف اصطلاح نامه گفت: اصطلاح نامه، مجموعه اصطلاحات کنترل شده در یک حوزه معرفتی است که فهرستی از واژه‌های کلیدی و کاربردی آن حوزه را ارائه می‌دهد.
 
مدیر گروه اصطلاح‌نامه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی تصریح کرد: اصطلاح نامه روابط سلسله مراتبی، ترادف و وابستگی بین مفاهیم را به نمایش می‌گذارد و از نظر ساختاری، گنجینه واژگان کنترل شده و سازمان یافته از مباحث خاص دانش بشری است.
 
وی با بیان اینکه اصطلاح‌نامه‌ها نقش بسیار مهمی در نمایه‌سازی دارد، گفت: نمایه‌سازی‌هایی که واژگان کنترل شده (اصطلاح‌نامه) را ملاک ذخیره اطلاعات قرار داده‌اند در بازیابی نیز دچار مشکل نمی‌شوند در غیر این صورت با مشکل جدی مواجه خواهد شد.
 
حجت‌الاسلام حسن‌زاده خاطرنشان کرد: اصطلاح نامه‌ها نقش هادی و واسطه در اطلاع‌رسانی را ایفا کرده و با تولیدکنندگان و مصرف کنندگان اطلاعات هم زبانی می‌کنند و جستجوگر را در کمترین زمان ممکن به بیشترین اطلاعات مورد نظر رهنمون می‌سازند.
 
مدیر گروه اصطلاح نامه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی به اهداف اصطلاح‌نامه‌ها اشاره و تصریح کرد: اصطلاح‌نامه‌ها به ترسیم ساختار کلی علم به کمک برقراری روابط منطقی میان مفاهیم اصطلاحات آن علم می‌پردازند و واژگانی استاندارد برای حوزه و موضوعی خاص، به منظور یکسان سازی مدخل‌های نظام ذخیره و بازیابی اطلاعات تهیه می‌کنند.

حجت‌الاسلام حسن‌زاده با بیان اینکه تا کنون9 (نه) اصطلاح نامه چاپ و منتشر شده است، گفت: اصطلاح‌نامه علوم قرآنی؛ اصطلاح‌نامه فلسفه اسلامی؛ اصطلاح‌نامه منطق؛ اصطلاح‌نامه کلام اسلامی؛ اصطلاح‌نامه اصول فقه؛ اصطلاح‌نامه اخلاق اسلامی؛ اصطلاح‌نامه علوم حدیث؛ اصطلاح‌نامه معارف مهدوی؛ اصطلاح‌نامه اصلاح الگوی مصرف؛ از جمله اصطلاح‌نامه‌های منتشر شده هستند.
 
وی در پایان از اتمام اصطلاح‌نامه فقه خبر داد و افزود: تدوین اصطلاح نامه فقه به جهت گستردگی و تنوع موضوعات فقهی و وسعت منابع از شیعه و سنی, و نیز حساسیّت ویژه‌ای که درباره این علم وجود دارد, متوقف بر تدوین اصطلاح‌نامه‌های سایرعلوم اسلامی گردید تا از تجارب آن‌ها استفاده شده و راه تدوین اصطلاح‌نامه فقه آسان‌تر گردد. لذا طرح تدوین آن در سال 1376 و پس از تدوین اصطلاح نامه‌های دیگر علوم اسلامی مطرح و تصویب شد و تدوین آن از سال 1378 با همکاری اساتید مشاور شروع شد.
 
مدیرگروه پژوهشی اصطلاحنامه مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی تصریح کرد: این اصطلاح‌نامه با بررسی بیش از 600 عنوان کتاب فقهی اعم از شیعه و سنی, تحقیق آن به انجام رسیده و تکلیف 50 باب فقهی با بیش از 50000 اصطلاح به همراه روابط آن (رابطه ترادف، اعم و اخص، وابسته، تعیین مشترکات لفظی، ذکر یادداشت دامنه و لحاظ تقسیم) معین شده است, و هم اکنون در دست انتشار است.

نظر شما