فقه و سیاست

تازه‌های نشر؛

«اموال و ثروت‌های عمومی در حکومت اسلامی»

کتاب «اموال و ثروت‌های عمومی در حکومت اسلامی» در 160 صفحه، قطع رقعی، شمارگان یک هزار نسخه و بهای شش هزار تومان به تازگی روانه بازار کتاب شده است.

به گزارش شبکه اجتهاد، کتاب «اموال و ثروت‌های عمومی در حکومت اسلامی» (برگرفته از درس‌های خارج فقه آیت‌الله محمد مؤمن قمی) با تحقیق و نگارش حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین محمد مهدی بهداروند از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

بر اساس این گزارش این کتاب در دو بخش «کلیات و مفاهیم» و «منابع مالی و ثروت‌های عمومی» تنظیم و تدوین شده است؛ بخش دوم کتاب در چهار فصل به مباحثی چون خمس، زکات، زکات الفطره، انفال، جزیه، موقوفات عامه، اراضی مفتوحه عنوه و غنائم بدون جنگ در زمان حکومت اسلامی می‌پردازد.

در بخشی از مقدمه کتاب می‌خوانیم: «هر فرد یا مکتبی که بخواهد نظام یا تشکیلات اجتماعی را سازماندهی کند باید برای رسیدن به اهداف خود جهت کسب منابع مالی و هزینه کردن برنامه‌ریزی صحیحی نمایند. اینک با در نظر گرفتن این واقعیت باید دانست که بسیار بعید به نظر می‌رسد اسلام که خود را دین و دولت معرفی کرده و در ارکان خود سه بخش «عبادات»، «معاملات» (اعم از اقتصاد و سیاست) و «احکام» را مطرح نموده، برای این مسأله فکری ننموده و منابعی را در نظر نگرفته باشد. بررسی قرآن و سنت به ما نشان می‌دهد که دین اسلام در دستورات خود، آیات و روایات متعددی در جهت رفع همین نیاز در اعصار و دوره‌های مختلف بیان نموده است.»

حجت‌الاسلام بهداروند در ادامه می‌نویسد: «آن چه در این مباحث درصدد بررسی آن می‌باشیم موضوع منابع مالی و ثروت‌های عمومی در حکومت اسلامی است که برگرفته از درس خارج ولایت فقیه استاد گرانقدر آیت الله محمد مؤمن قمی (دام ظله) در سال‌های 94 ـ 1393 می‌باشد. آنچه در این کتاب محور بحث و بررسی قرار گرفته، موضوع جایگاه ولی امر فقیه غیر معصوم در زمان غیبت در عرصه حکومت و ولایت اسلامی در رابطه با منابع مالی حکومت اسلامی می‌باشد.»

بنا به گزارش روابط عمومی دفتر نشر معارف، «اموال و ثروت‌های عمومی در حکومت اسلامی» در 160 صفحه، قطع رقعی، شمارگان یک هزار نسخه و بهای شش هزار تومان به تازگی روانه بازار کتاب شده است.

گفتنی است، دفتر نشر معارف تاکنون از این استاد برجسته حوزه علمیه قم و عضو شاخص جامعه مدرسین و فقهای شورای نگهبان، چهار کتاب «بررسی وظایف و حدود اختیارات ولی فقیه»، «منابع مالی در حاکمیت فقیه»، «جایگاه احکام حکومتی و اختیارات ولی فقیه» و «حکومت حکیمانه» (نقد و بررسی نظریه حکمت و حکومت مهدی حائری یزدی) منتشر کرده است.

نظر شما