فقه و مناسک

در آستانه عید فطر؛

میزان زکات فطره از سوی مراجع اعلام شد

در آستانه عید سعید فطر، دفاتر مراجع معظم تقلید، میزان زکات فطریه سال 94 را طی فتاوایی جداگانه اعلام کردند.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیات عظام خامنه‌ای، سیستانی، مکارم شیرازی، وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، شبیری زنجانی و سبحانی، نوری همدانی، علوی گرگانی، موسوی اردبیلی نظر خود را پیرامون میزان زکات فطره در سال جاری اعلام کردند.
 
آیت‌الله خامنه‌ای
براساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری به اطلاع می‌رساند میزان فطریه بر اساس قیمت گندم برای هر نفر حداقل 6 هزار تومان می‌باشد.
 
آیت‌الله سیستانی
براساس اعلام دفتر آیت‌الله سیستانی مبلغ زکات فطره برمبنای قوت غالب گندم 5 هزار تومان می‌باشد همچنین میزان فطریه برمبنای قوت غالب برنج، سه کیلو برنج می‌باشد.
 
براساس اعلام دفتر این مرجع تقلید کفاره روزه به ازای هرروز تأخیر 750 گرم آرد، برنج، گندم، خرما، نان و ماکارونی به فقیر می‌باشد.

آیت‌الله مکارم شیرازی
بر اساس فتوای آیت‌الله مکارم شیرازی، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم در تهران مبلغ ۶ هزار تومان و در شهرستان‌ها مبلغ پنج هزار تومان و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ پانزده هزار تومان اعلام شده است.

آیت‌الله وحید خراسانی
براساس اعلام دفتر آیت‌الله وحید خراسانی، وی مبلغ فطریه امسال را سه کیلو گندم به مبلغ ۶ هزار تومان اعلام کرده است و کسانی که باید بر اساس برنج این زکات را بپردازند بسته به نوع برنج و قیمت آن سه کیلو را محاسبه و پرداخت نمایند.
 
آیت‌الله صافی گلپایگانی
اطلاعیه دفتر آیت‌الله صافی گلپایگانی برای زکات فطره به این شرح است: با توجه به این‌که قیمت گندم در شهرهای مختلف، متفاوت است، لذا روزه‌داران عزیز لازم است قیمت سه کیلوگرم گندم یا برنج (قوت غالب) را بر طبق قیمت محلّ زندگی خود محاسبه کرده و به عنوان فطریه پرداخت کنند.
 
آیت‌الله شبیری زنجانی
میزان زکات اعلام شده از سوی دفتر آیت‌الله شبیری زنجانی برای هر نفر مبلغ ۶ هزار تومان اعلام شده است.

آیت‌الله سبحانی
آیت‌الله سبحانی نیز نظر در خصوص میزان پرداخت زکات فطره امسال گفت: زکات فطره از واجباتی است که بر عهده همه مسلمانان است.
 
وی تصریح کرد: فطریه ماه مبارک رمضان امسال برای افرادی که بضاعت مالی چندانی ندارند 4 هزار و پانصد تومان و افرادی که بضاعت دارند ۵ هزار تومان خواهد بود.

آیت‌الله نوری همدانی
بر اساس اعلام دفتر آیت‌الله نوری همدانی میزان زکات فطره برای افرادی که قوت غالب آن‌ها گندم است مبلغ ۶ هزار تومان و افرادی که قوت غالب آن‌ها برنج است میزان ۱۸ هزار تومان تعیین شده است.
 
آیت‌الله علوی گرگانی
بر اساس نظر آیت‌الله علوی گرگانی مبلغ زکات فطره پنج هزار تومان بابت سه کیلو گندم برای هر نفر است.
 
ضمناً کسانی که مایل به پرداخت فطریه از برنج هستند مبلغ آن بسته به نوع برنج مصرفی متفاوت است و حد وسط آن در حدود ۲۰ هزار تومان است. همچنین مبلغ کفاره غیرعمد نیز احتیاطاً برای هر نفر مبلغ هزار و ۷۰۰ تومان پول نان برای فقرا است.
 
آیت‌الله موسوی اردبیلی
بر اساس اعلام دفتر آیت‌الله موسوی اردبیلی میزان زکات فطره برای قوت غالب گندم هر نفر ۶ هزار و ۶۰۰ تومان و برای قوت غالب برنج نیز افراد باید بر اساس نوع برنجی که مصرف می‌کنند زکات فطره را محاسبه نمایند.
 
همچنین کفاره روزه غیر عمد از سوی این مرجع تقلید برای هر روز هزار و ۷۰۰ تومان و برای روزه عمد صد هزار تومان است.
 منبع: اختصاصی شبکه اجتهاد

نظر شما