فقه و اقتصاد

معرفی مقاله + لینک دانلود

تحلیل تطبیقی آراء اندیشمندان مسلمان در مهندسی مالی اسلامی

این مقاله سعی می‌کند ضمن معرفی و تبیین ضرورت دانش مهندسی مالی، نوعی تحلیل تطبیقی بین مهندسی مالی متعارف و نوع اسلامی آن انجام داده و دیدگاه‌های فقهی در مورد مهندسی مالی متعارف و ابزارهایش را معرفی کند.

به گزارش شبکه اجتهاد، دوفصلنامه مطالعات اقتصاد اسلامی در شماره 2 از سال ششم (پیاپی 12) خود، مقاله‌ای تحت عنوان «تحلیل تطبیقی آراء اندیشمندان مسلمان در مهندسی مالی اسلامی» به قلم زینب وثوقی، محمد واعظ برازانی و حجت‌الله عبدالملکی منتشر کرده است.
 
در چکیده این مقاله می‌خوانیم: با توجه به تحولات دانش اقتصاد بخصوص در حوزه مالی متخصصان حوزه مالی برای همسو شدن با این تحولات و پیشرفت‌ها در دهه‌های اخیر دانش مهندسی مالی را ایجاد کردند که طراحی ابزارهای جدید در حوزه مالی و مدیریت ریسک این ابزارها را بر عهده داشت، دانش اقتصاد اسلامی نیز جهت تعامل با این تحولات، شاخه‌ای از اقتصاد مالی اسلامی به عنوان مهندسی مالی اسلامی را ایجاد کرد.
 
مهندسی مالی اسلامی در طراحی ابزارها علاوه بر توجه به حداکثر کارایی، اصل اباحه عامه را برای تطابق ابزارها با شریعت اسلام لحاظ می‌کند که از جمله مهمترین ابزارها که طراحی شده و مقبولیت بالایی از طرف سرمایه‌گذاران مسلمان داشته صکوک و انواع آن می‌باشد.
 
این مقاله سعی می‌کند ضمن معرفی و تبیین ضرورت دانش مهندسی مالی، ابزارهای طراحی شده در این علم را به تفصیل توضیح داده و نوعی تحلیل تطبیقی بین مهندسی مالی متعارف و نوع اسلامی آن انجام دهد و دیدگاههای فقهی در مورد مهندسی مالی متعارف و ابزارهایش را معرفی نماید و در صورت امکان ابزارهای طراحی شده توسط مهندسان مالی اسلامی را که روز به روز در حال گسترش می‌باشند را بیان کند.
 
علاقمندان می‌توانند اصل این مقاله را از این لینک دریافت نمایند.

نظر شما