فقه و سیاست

واکنش آیت‌الله مکارم به حادثه مسجدالحرام

آیت‌الله مکارم شیرازی در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم با اشاره به حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام گفت: این حادثه نشان می‌دهد آل سعود توانایی اداره حرمین شریف را ندارد؛ کدام عقلی اجازه می‌دهد که در کنار مسجدالحرام در ایامی که میلیون‌ها نفر حضور دارند شما جرثقیل به کار ببرید.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله مکارم شیرازی در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم با اشاره به حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام و شهادت عده‌ای از حاجیان در این حادثه و با قرائت فاتحه‌ای اظهارداشت: حادثه مسجد مسجدالحرام که منجر به شهادت عده‌ای گردید، بسیار دردناک بود.

آیت‌الله مکارم شیرازی بیان داشت: این حادثه نشان می‌دهد آل سعود توانایی اداره حرمین شریف را ندارد؛ کدام عقلی اجازه می‌دهد که در کنار مسجدالحرام در ایامی که میلیون‌ها نفر حضور دارند شما جرثقیل به کار ببرید.

وی با انتقاد شدید از مدیریت حرمین شریفین افزود: این چه مدیریت و چه هوشی است که حرم امن الهی؛ بر اثر بی تدبیری شما همه حاجی شهید شود.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان این که حکام عربستان می‌گویند، طوفان آمد و این جوری شد گفت: حوادث طبیعی مانند طوفان‌ها همیشه وجود دارد؛ باید مدیریت کرد و همه هشدار می‌دهند این دلیل بر سو مدیریت شما است؛ هرکجا بنای مهمی ، مذهبی یا غیر مذهبی ساخته شود به کسی اجازه نمی‌دهد بیایند و تماشا کنند.

این مرجع تقلید یاد آورشد: هرکجا بنای بزرگی وجود دارد؛ اجازه برج سازی نمی‌دهند، شما چرا اجازه دادید برج‌های 50مرتبه‌ای را ایجاد کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این که عظمت مسجدالحرام برای جهانیان مشهود است گفت: برج‌های 50 طبقه اطراف حرم را گرفته و ابهت و عظمت مسجدالحرام را تحت شعاع قرار داده است، آل سعود حرمین شریفین را مال خودشان می‌دانند؛ این برج‌ها را ویران کنید با علمای اسلام مشورت کنید تا ابهت مسجدالحرام مشخص باشد.

این مرجع تقلید خطاب به علمای اسلام تاکید کرد: علمای اسلام باید حاکمان عربستان را نصیحت کنند راه و روش اداره مسجدالحرام و حرمین شرفین صحیح نیست و باید تغییر کند.

نظر شما