فقه و اقتصاد

از سوی شبکه اجتهاد منتشر شد؛

پرونده خبری- تحلیلی «بانکداری اسلامی» از حرف تا عمل

پرونده خبری- تحلیلی «بانکداری اسلامی از حرف تا عمل»، حد امکان دستاورد و نظرات علمی محققان اقتصاد اسلامی را پیرامون بانکداری اسلامی در قالب‌های مختلف مطرح کرده و نیز، نقد و بررسی و راهکارهایی جهت حل مشکلات و چالش‌های موجود ارائه کرده است.

شبکه اجتهاد: فلسفه بانک‌های اسلامی، همسو شدن با احکام دین مبین اسلام است و روند رو به گسترش و شتابان بانک‌های اسلامی، از موفقیت و کارآیی بانکداری اسلامی حکایت دارد و کارآمد نمودن بیشتر بانک‌های اسلامی می‌تواند موقعیت فعلی آن‌ها را ارتقا بخشد و حداقل هم طراز بانک‌های دیگر قرار دهد.

دنیای امروز، دنیای رقابت اقتصادی به منظور تسخیر بازارها و جلب مشتریان است و اگر بانک‌های اسلامی، خواهان رقابت با بانک‌های رایج‌اند، لازم است که با به کارگیری روش‌ها و سیاست‌هایی مناسب، مشتریان خود را اقناع کنند تا منابع در اختیار خود را در این بانک‌ها قرار دهند و از بسترهای سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت و خدمات متنوع بانکی استفاده نمایند و بانک نیز در این پروسه به هدف‌های خود دست یابد.

اکنون که از اجرای عملی بانکداری بدون ربا در ایران حدود سه دهه می‌گذرد لازم است پشتوانه نظری و همچنین مشکلات اجرایی آن مورد تحلیل، بررسی و دقت نظر قرار گیرد. در این پرونده ویژه با بیش از 160 خبر و تحلیل، حد امکان دستاورد و نظرات علمی محققان اقتصاد اسلامی را پیرامون بانکداری اسلامی و بانکداری بدون ربا، در قالب‌های مختلف مطرح کرده و نیز، نقد و بررسی و راهکارهایی جهت حل مشکلات و چالش‌های موجود ارائه کرده است.

در این پرونده می‌خوانید:
گزارش «اجتهاد» از سلسله نشست‌های بررسی قانون پیشنهادی بانکداری بدون ربا
گزارش «اجتهاد» از نشست علمی آیا بانکداری اسلامی فقط بانکداری بدون رباست؟
گزارش «اجتهاد» از نحوه شکل‌گیری بانکداری اسلامی و نظرات شهید صدر
گزارش «اجتهاد» از نشست علمی «ماهیت پول» و نظام بانکی و...

همچنین، انعکاس نظرات مراجع و فقها پیرامون بانکداری اسلامی در قالب گفتگو، خبر و گزارش، معرفی جدیدترین آثار در حوزه بانکداری اسلامی، معرفی تازه‌های فصلنامه‌ها و مهم‌ترین‌ مقالات علمی، معرفی نرم‌افزار مرتبط، اطلاع رسانی از وضعیت بانکداری در جهان اسلام و اعلام همایش‌ها و نشست‌های داخلی و خارجی پیرامون بانکداری اسلامی؛ از دیگر موضوعاتی است که در این پرونده قرار گرفته است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای مطالعه پرونده خبری- تحلیلی «بانکداری اسلامی از حرف تا عمل» اینجا (کلیک) کنند. قابل ذکر است این پرونده بروز رسانی می‌شود.
منبع: اختصاصی شبکه اجتهاد

نظر شما