فقه و اقتصاد

به میزبانی پژوهشکده پولی و بانکی انجام می‌شود؛

بررسی مقاله حسابداری تخصیص منابع در «بانکداری اسلامی»

پانزدهمین جلسه از سلسله نشست‌های «نقد پژوهش‌های بانکداری و مالی اسلامی»، ۱۲ مهرماه در پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی برگزار می‌شود.

به گزارش شبکه اجتهاد، در پانزدهمین جلسه از سلسله نشست‌های «نقد پژوهش‌های بانکداری و مالی اسلامی» مقاله «حسابداری تخصیص منابع (مضاربه، سرمایه‌گذاری و اجاره به شرط تملیک) در بانکداری اسلامی به قلم مهدی طغیانی بررسی می‌شود.

براساس این گزارش، مهدی طغیانی، عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان به عنوان سخنران و احمد بدری،‌ عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی، علی رحمانی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه الزهرا و جواد شکرخواه، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی، در این نشست علمی حضور دارند.
 
در چکیده مقاله آمده است: تفاوت شیوه‌های تخصیص منابع در بانك‌داری بدون ربا و بانك‌داری ربوی مستلزم گسترش نظام حساب‌داری متفاوت است. این در حالی است كه حساب‌داری موجود در بانك‌های كشور تفاوت چندانی با حساب‌داری بانك‌های متعارف ندارد.
هدف از این پژوهش بررسی مشكلات حساب‌داری تخصیص منابع در برخی عقود و قراردادها (مضاربه، سرمایه‌گذاری و اجاره به شرط تملیك) در بانك‌داری اسلامی است. روش جمع‌آوری اطلاعات در پژوهش حاضر، «كتاب‌خانه‌ای» و «مصاحبه عمیق» و «نظرخواهی» از كارشناسان خبره حساب‌داری بوده و تجزیه و تحلیل اطلاعات نیز با روش «توصیفی ـ تحلیلی» انجام شده است.
بررسی‌های انجام شده در مطالعه حاضر، نشان می‌دهد كه الگوی حساب‌داری و گزارش‌گری مالی مرسوم در بانك‌داری ایران، از قابلیت‌های لازم برای پاسخ‌گویی به نیازهای كاربران و الزامات شرعی حاكم بر قانون عملیات بانكی بدون ربا و نگه‌داری حساب و گزارش‌گری سود یا زیان مبتنی بر نتایج واقعی عملكرد حاصل از عقود مشاركتی برخوردار نیست. این روش موجب دور شدن قرارداد «مضاربه» و سرمایه‌گذاری مستقیم از ماهیت خود می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند اصل مقاله را در اینجا مطالعه نمایند.
 
یادآوری می‌شود، این جلسه صبح یکشنبه، ۱۲ مهرماه در پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی برگزار می‌شود،
 
منبع: اختصاصی شبکه اجتهاد
 

نظر شما