فقه و سیاست

صوت؛

ولایت فقیه از نجف تا جماران؛ گفتاری از حسن رحیم‌پور ازغدی

حسن رحیم پور ازغدی در این سخنرانی در جمع دانشجویان غیر ایرانی می گوید: اگر پیامبر(ص)، سیاسى نبود آیا احتیاجى به حكومت و جهاد بود؟!

به گزارش شبکه اجتهاد، صوت حاضر با عنوان «ولایت فقیه از نجف تا جماران» سخنرانی استاد حسن رحیم‌پور ازغدی در جمع دانشجویان غیر ایرانی می‌باشد که قسمتی از متن آن نیز در ادامه می‌آید:

هم جریانهاى لائیك و هم جریان‌هاى دینى ترسو و فقهاى بى تشخیص، می‌گفتند انقلاب سیاسى و تشكیل حكومت جزء شرح وظایف یك فقیه نیست. تقسیم كار تاریخى بصورت سنتى صورت گرفته بود و فقیه نباید كار سیاسى می‌كرد و نباید كارى به كار حكومت می‌داشت. حكومت اگر ظالم است یا عادل، به فقیه ربطى ندارد، مومنین هم به تبع او باید در مسجد نماز بخوانند، حج بروند، روزه بگیرند و ...

اما امام خمینى(ره) می‌پرسید اگر دین فقط همین ها بود، چرا پیامبر اكرم(ص) حكومت تشكیل داد؟ پس اینهمه جهاد در تاریخ اسلام براى چیست؟ اگر پیامبر سیاسى نبود، احتیاجى به حكومت و جهاد بود؟! پیامبر در مسجد هم نمازش را میخواند و هم توصیه به تقوا می‌كرد و اخلاق می‌گفت، هم از همان مسجد مسلمانان را براى جهاد منسجم می‌كرد و از همان مسجد احكام حكومت را اجرا می‌كرد.

عیسى بن مریم(ع) و موسى بن عمران(ع) و ابراهیم خلیل الله(ع) هم این طور نبودند كه كارى به سیاست و حكومت نداشته باشند و الا چرا با قیصر ها و فرعون‌ها و نمرود‌ها در افتادند؟ معلوم می‌شود كه آنها هم مثل پیامبر اسلام، هم دنبال معنویت و هم دنبال عدالت بوده‌اند.

شما اگر بروى گوشه خانه‌ات بنشینى و فقط نماز و دعایت را بخوانى و كارى به كار ظلم و بى عدالتى نداشته باشى، هیچ حكومتى كارى به كارت ندارد. می‌گویند انگلیسى‌ها وقتى عراق را گرفته بودند، البته این دفعه نه، دفعه قبل، چون اینها همیشه مشغول جنایت‌اند در كشورهاى اسلامى، نخست وزیر انگلیس آمده بود به عراق، بار اول كه صداى اذان را شنیده بود و دیده بود كه یكعده روى پشت بام‌ها دارند داد می‌زنند، ترسیده بود و پرسیده بود این‌ها چیست؟ شورشى شده است؟ به او گفتند چیزى نیست، اینها دارند اذان می‌گویند، گفت یعنى چه؟ گفتند حرف از خدا و پیغمبر می‌زنند و به عبادت نماز دعوت می‌كنند، گفت این كارشان ضررى براى منافع بریتانیاى كبیر ندارد؟ گفتند نه، گفت پس بگذار اینقدر بخوانند تا گلویشان پاره شود...

این صوت یک ساعته را را از اینجا دریافت کنید.

نظر شما