فقه و سیاست

یادداشت روز/

فقها و دیپلمات‌ها و راه‌حلی برای مشكلات حجاج

با توجه به اینكه مراسم رمی جمرات بارها جان حجاج را به خطر انداخته است لزوم این مساله حس می‌شود كه فقهای عالم اسلام از شیعه تا سنی در یك هم‌اندیشی تلاش كنند زمان و مكان این بخش از مناسك حج را گسترش دهند تا...

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدتقی فضل میبدی استاد حوزه علمیه و دانشگاه مفید قم طی یادداشتی در روزنامه اعتماد آورد: بر هیچكس پوشیده نیست كه اتفاق دلخراشی كه در منا رخ داده است برای اولین بار نیست و چند بار دیگر این اتفاق در مراسم رمی جمرات سال‌های گذشته هم رخ داده و جان تعدادی از حجاج خانه خدا را گرفته است.

به باور من باید به این موضوع دو نگاه داشت. نگاه اول نگاه فقهی است. با توجه به اینكه مراسم رمی جمرات بارها جان حجاج را به خطر انداخته است لزوم این مساله حس می‌شود كه فقهای عالم اسلام از شیعه تا سنی در یك هم‌اندیشی تلاش كنند زمان و مكان این بخش از مناسك حج را گسترش دهند تا همه حجاجی كه در منا هستند با هم به رمی جمرات نروند و چنین ازدحامی باعث اینگونه وقایع دلخراش نشود و چنین مراسم مهمی كه نشانه وحدت مسلمانان و بزرگ‌ترین تجمع و كنگره مسلمانان جهان محسوب می‌شود با چنین حوادث دلخراشی تحت‌الشعاع قرار نگیرد.

اما نكته دوم بحث بی‌كفایتی و سوءمدیریت مقامات عربستانی است. شكی نیست كه عدم مدیریت مقامات سعودی و ناتوانی در مدیریت خوب و مناسب در این واقعه دخیل بوده است و سعودی‌ها میزبانان خوبی برای مهمانان خانه خدا نبودند و باید در مقابل چنین حوادث دلخراشی پاسخگو و مسوولیت پذیر باشند اما از سوی دیگر باید حواس‌مان باشد كه با رفتارهای افراطی و نفرت‌پراكنی وضعیت آشفته این روزها را به هم ریخته‌تر نكنیم.

قطعا این مساله باید مورد پیگیری قرار بگیرد زیرا موضوع جان اتباع ایرانی و همچنین جان مسلمانان دیگر در میان است اما فراموش نكنیم كه در دنیای مدرن این روزها تنها راه درست و معقول راه‌حل دیپلماتیك است و در واقع در پیش گرفتن مسیر دیپلماتیك به جای اظهارنظرهای تند و افراطی و نفرت پراكنی می‌تواند موضع ایران را در قبال این مساله در معادلات جهانی قوی‌تر كند و اتفاقا مسیر دیپلماتیك بیشتر می‌تواند عربستان سعودی را وادار به پاسخگویی و مسوولیت پذیری كند.

ضمن اینكه در حال حاضر تعدادی از هموطنان ما در عربستان هستند و ممكن است موضع‌گیری‌های افراطی برای آنها مشكلاتی را از جانب سعودی‌ها به وجود بیاورد و از سوی دیگر فراموش نكنیم كه در هر صورت بسیاری از ایرانیان در سال‌های بعد قصد سفر به سرزمین وحی را دارند و نباید اقدامات افراطی موجب شود كه به طور كلی جلوی این سفرها سد شود.

به عقیده من واكنش رهبری و وزارت امورخارجه و همچنین واكنش اولیه رییس‌جمهور بسیار مناسب و زیبنده دولت جمهوری اسلامی بود. قطعا تدبیر و عقلانیت و مسیر درست و دور از افراط می‌تواند موضع جمهوری اسلامی را قوی‌تر كند و سعودی‌ها را وادار كند تا پاسخگوی چنین بی‌كفایتی و سوءمدیریتی باشند.

نظر شما