فقه و سیاست

«امامت و رهبری جامعه» نوشته آیت‌الله حائری منتشر می‌شود

کتاب «امامت و رهبری جامعه» نوشته آیت‌الله سید کاظم حسینی حائری با ترجمه و تحقیق دکتر سید مهدی نوری کیذقانی، عضو هیأت علمی دانشگاه حکیم سبزواری و فهیمه پوررمضان از سوی دفتر نشر معارف منتشر می‌شود.

به گزارش شبکه اجتهاد به نقل از دفتر نشر معارف، این کتاب مجموعه سخنرانی‌های آیت‌الله سید کاظم حسینی حائری ماه مبارک رمضان سال 1406 هـ . ق. است که بحثی درباره امامت و مقام آن، نقش ائمه(ع) و اسلوب آنان در رهبری جامعه و حفظ رسالت بوده است و تحت عنوان «الإمامة و قيادة المجتمع» به زبان عربی منتشر شده است.

این کتاب مباحث و افکار مهمی را در بردارد که نویسنده با رویکردی علمی، عقلانی و بی‌طرف به آن‌ها پرداخته‌اند، به‌ویژه در مواردی که گاه مورد شک و شبهه است یا اندیشۀ بشری از درک حقیقت و کنه آن عاجز می‌باشد؛ اموری چون: عصمت پیامبران و ائمه(ع)، مبدأ عصمت، شروط و اهمیت آن، معنی گناهان پیامبران، بررسی مسأله شوری و نقش نصّ در تعیین امام، ولایت تکوینی معصوم و دیگر عناوینی که در این مبحث آمده است.

ناشر عربی کتاب در بخشی از مقدمه این کتاب نوشته است: «در این بحث و دیگر بحث‌هایی که آیت‌الله حسینی حائری به آن پرداخته‌اند، آثار و نشانه‌های مکتبی را می‌یابیم که شهید سید محمدباقر صدر آن را بنیان نهادند، بلکه این بحث‌ها را امتداد طبیعی آن مکتب می‌دانیم، به‌ویژه در زمینه منهج و شیوه بیان علمی وفکری مورد نظر؛ علاوه بر این، شهید صدر در زمینه های پژوهشی گوناگون، عناوین و مدخلهایی از خود به یادگار گذاشتند که شایسته است مورد توجه قرار گیرد و طرح آن‌ها تکمیل گردد. و این همان چیزی است که ما در این کتاب می‌یابیم، زیرا طرح عمومی کتاب، پیرامون رهبری ائمه(ع)، همان شیوه‌ای را دنبال می‌کند که شهید صدر آن را پایه‌گذاری کردند، و طبق آن زندگی سیاسی و اجتماعی ائمه(ع) را به سه دوره تقسیم کردند که ائمه(ع) در هر دوره‌ای وظایف و نقش معینی دارند و زمینه را برای دوره بعدی فراهم می‌کنند. یعنی همان‌طور که به قضایا و امور جامعه اسلامی زمان خودشان می‌پردازند، جامعه را برای پذیرش دور جدید به رهبری مجموعه‌ای دیگر از امامان آماده می‌کنند. البته تمام اینها در چهارچوب یک هدف کلی است که قصد دارد با توجه به تجربه‌های حکومت پس از وفات پیامبر(ص)، جامعه اسلامی را از انحرافات حفظ نماید.»

آیت‌الله سید کاظم حسینی حائری (متولد ۱۳۱۷ شمسی در کربلا)، در سن هفده سالگی در درس خارج فقه آیت‌الله سید محمود شاهرودی(ره) حاضر شد و هجده سال ادامه داد. در همین میان با آیت‌الله شهید سید محمدباقر صدر آشنا شد و نزدیک به چهارده سال در جلسات فقه و اصول و فلسفه و اقتصاد ایشان شرکت کرد. همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و پس از مبارزات طولانی با رژیم بعث عراق و تحمل سختی های فراوان، در جمادی‌الاولی سال ۱۳۹۴ هجری قمری ایران مهاجرت نمود و تاکنون در حوزه علمیه قم به تدریس خارج فقه و اصول اشتغال دارد. ایشان هم اکنون در شهر قم ساکن است و بیشتر مقلدان ایشان در کشور عراق و دیگر کشورهای عربی هستند. آیت‌الله حائری به همراه آیت‌الله هاشمی شاهرودی از برجسته ترین شاگردان «شهید صدر» محسوب می‌شوند.

نظر شما