فقه و خانواده

در مهرخانه مطالعه کنید،

مهریه در فقه و چالش‌های حقوقی آن

پایگاه مهرخانه در پرونده «مهریه در فقه و چالش‌های حقوقی آن» به بررسی این حق مالی زن در فقه، چالش‌های حقوقی مترتب بر مطالبه آن و روندهای قضایی موجود پرداخته است.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، مهریه از اختصاصات نظام اسلامی ‌است؛ امری که بر حرمت و جایگاه معنوی زن مسلمان اشاره دارد و در هیچ‌یک از ادیان و فرهنگ‌های دیگر نظیری برای آن وجود ندارد. لذا آشنایی با این حق مسلم مالی زنان و موارد فقهی مرتبط با آن، لازم به نظر می‌رسد. همچنین براساس قانون جمهوری اسلامی ایران، برای این حق زن و مطالبه آن، قوانینی در قانون‌های حمایت خانواده لحاظ شده و به اجرا درآمده است.

از این رو پایگاه مهرخانه در این پرونده به بررسی این حق مالی زن در فقه، چالش‌های حقوقی مترتب بر مطالبه آن و روندهای قضایی موجود پرداخته است.

مطالب این پرونده عبارتنداز:

- بررسی تطبیقی قوانین مهریه

- بررسی شرط عندالاستطاعه‌ بودن مهریه

- چرا مهریه‌ام را 14 سکه گذاشتم؟

- کلیاتی در باب مهریه

- مستثنيات دين و چالش‌های آن در زمان مطالبه مهريه

- اقدامات اجرایی در مطالبه مهریه

قابل ذکر است، پایگاه تحلیلی- خبری مهرخانه که متعلق به انجمن مردم نهاد ترنم اندیشه است، پایگاهی است در راستای ترویج و تبلیغ گفتمان انقلاب اسلامی در حوزه زنان و خانواده. این مجموعه تلاش می‌کند با فاصله گرفتن و نقد سنت‌های غلطی که بعضاً به نام اسلام بازتولید می‌شود و رویکردهای جدیدی که بر بستر مدرنیته روییده و ریشه در اندیشه‌های غیر الهی دارند، کلیه مباحث مرتبط با زنان و خانواده را تا حد توان پوشش دهد و در این راه، ضمن اصل قرار دادن اسلام ناب محمدی، از تجربه کلیه طیف‌ها و گروه‌های حامی حقوق زنان و دغدغه‌مندان حیات و هویت خانواده در ایران و جهان بهره ببرد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای مشاهده مطالب این پرونده بر روی این بخش کلیک کنند.

منبع: اختصاصی شبکه اجتهاد

نظر شما