فقه و مبانی اجتهاد

در قالب پایان‌نامه دفاع شد؛

كاربرد اصطلاحات و قواعد منطقی در اصول فقه

پایان‌نامه سطح سه حوزه علمیه مشهد با عنوان «كاربرد اصطلاحات و قواعد منطقی در اصول فقه» دفاع و نمره عالی را از آن خود كرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام علیرضا نوروزی، تدوینگر این پایان نامه با اشاره به اینكه در این رساله مبادی منطقی علم اصول بررسی و بحث شده، گفت: پرداختن به دو بخش اصطلاحات منطقی و قواعد آن با هدف ارائه بحثی عملی و كاربردی در این پایان نامه مورد توجه بوده است.

وی با اشاره به اینكه این رساله با دو منظر بحث قواعد منطقی در علم اصول و استدلال‌ها و مباحث صاحب نظران اصولی تدوین شده است، اظهار داشت: بیان ضرورت و اهداف و این مطلب كه استنباط احكام به فراگیری مقدمات منطقی توقف دارد، از دیگر نكاتی می‌باشد كه در این رساله مورد اهتمام بوده است.

تدوینگر این پایان نامه یكی از مهم‌ترین هدف‌های خود را اثبات این امر كه همه مباحث منطقی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در علم اصول كاربرد دارند، عنوان و خاطر نشان كرد: می‌توان نتیجه گرفت كه همه اصطلاحات منطقی حتی تفصیل مباحثی مانند موجهات در این زمینه نقش و كاربرد دارد. بنابراین اگر به نظر مشهور علما، علم منطق مبادی اصول است، درست می‌باشد.

وی افزود: یكی دیگر از اهداف تدوین این رساله، ضرورت توجه به منطق به عنوان علم عالی پركاربرد است.

حجت‌الاسلام نوروزی كه پایان نامه خود را در سه فصل ارائه داده است، درباره مزایای این رساله گفت: اول اینكه موضوع جدید است و چند اثری كه در بین اهل سنت چاپ شده به مباحث تاریخی می‌پردازد.

وی با بیان اینكه دومین مزیت این پایان این است كه جنبه عملی و كاربردی دارد و صرف نظریه پردازی نیست، یادآور شد: توجه به مباحث تاریخی و نظری و نیز طرح نظرات علما و در برخی جاها نقد و بررسی آن از دیگر مزیت‌ها می‌باشد.

تدوینگر این پایان نامه استفاده از منابع متعدد شامل 255 كتاب و مقاله مكتوب قدیم و جدید و ارائه ساختار منطقی منظم بر اساس فهرست كتابی مانند «المنطق» از دیگر مزیت‌های این رساله می‌باشد.

براساس گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان در این جلسه، حجت‌الاسلام و المسلمین فیاض صابری به عنوان استاد داور درباره محتوا و نوع ارائه مطلب این پایان نامه مطالبی بیان كرد و در ادامه آیت‌الله مهدی مروارید به عنوان استاد راهنما و حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی نوروزی به عنوان استاد مشاور، مطالبی ایراد كردند.

نظر شما