فقه و سیاست

شیخ الازهر از سعودی‌ها تقدیر کرد!

الازهر چند روز پس از فاجعه منا بالاخره سکوت خود را شکست اما به جای انتقاد از عربستان زبان به تقدیر و ستایش از آل سعود باز کرد!

به گزارش شبکه اجتهاد، روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط نوشت: احمد الطیب، شیخ الازهر در تماس تلفنی با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان جان باختن تعداد زیادی از حجاج در فاجعه منا را به وی تسلیت گفت و "بهره برداری سیاسی و غیراخلاقی از مصیبت‌های مسلمانان" را محکوم کرد!

در حالی که همگان می‌دانند عربستان مقصر اصلی این فاجعه است و سهل انگاری ریاض موجب جان باختن تعداد زیادی از حجاج شده است، الطیب به جای مقصر خواندن عربستان از ریاض تشکر کرد.

وی تاکید کرد که الازهر و علمایش از عربستان حمایت می‌کنند و تلاش‌هایش را می‌ستایند!
 
این سخنان از سوی شیخ الازهر مصر به عنوان بزرگترین موسسه دینی اهل تسنن در جهان عرب و اسلام در پی حادثه منا در حالی است که بر اساس اعلام رئیس بعثه حج مصر، تعداد قربانیان مصر به 74 کشته و ۸۴ مفقود رسیده است و برخی کشورهای عربی و اسلامی خواستار نظارت بین المللی به مسئله حج شدند.

همچنین عباس شومان، معاون الازهر مخالفت خود را با اتهامات وارده به عربستان در پی فاجعه منا اعلام و ادعا کرد که عربستان نهایت توان خود را برای موفقیت مراسم حج به کار گرفته است!

وی گفت: مقصر دانستن عربستان در این حادثه قابل قبول نیست و با حقیقتی که هر ساله حجاج شاهد آن هستند در تناقض است!

شومان گفت: نباید پیش از پایان تحقیقات حکم داد. الازهر در این آزمایش که برای عربستان اتفاق افتاده است در کنار ریاض خواهد بود.

نظر شما