فقه و فرهنگ

آیت‌الله مکارم شیرازی:

فضای مجازی نیازمند یک انقلاب عظیم است

آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که در مواجهه با فضای مجازی باید رویکرد فرهنگی داشت نه تجاری، نسبت به نقشه غرب به کشور از این طریق هشدار دارد و تصریح کرد که فضای مجازی به یک انقلاب نیاز دارد.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار دبیر شورای فضای مجازی کشور با تأکید بر اهمیت فضای مجازی و ضرورت نظارت مسؤولان بر این فضا گفت: ما دو خاطره بد از فضای مجازی داریم، یکی این که می‌دانیم جلسات این شورا همیشه مورد بی مهری قرار گرفته است، گاهی می‌شد که چندین بار از اعضا دعوت به عمل می‌آمد اما مورد بی مهری قرار می‌گرفته و ماه‌ها می‌گذشت و به جلسه نمی‌‌آمدند .

این مرجع تقلید با اشاره به این که در مواجهه با فضای مجازی باید رویکرد فرهنگی داشت نه تجاری، افزود: خاطره بد دوم اینکه بیش از آنچه به عنوان یک نگاه فرهنگی به آن نگاه شود به عنوان تجاری به آن نگاه می‌شود، برخی به دنبال این هستند که درآمد بیشتری از فضای مجازی و رایتل و امثال آن داشته باشند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این که تا کنون با فضای مجازی به صورت تجاری معامله شده است، اظهار داشت: باید این مسأله اصلاح بشود.

وی با تأکید بر ضرورت خارج شدن از مصرف کنندگی فرهنگ غرب ادامه داد: اینکه به اعتراف شما تولید زیر یک درصد است دلیل بر این است که این فضای مجازی افراد را تبدیل به یک مصرف کننده فرهنگ غرب کرده و وقتی تولید نداریم 99 درصد از آنها استفاده می‌کنیم.

این مرجع تقلید با بیان این که این خطر بزرگی است که ما مصرف کننده تمام تولیدات غربی در فضای مجازی باشیم، ابراز داشت: تولیدات غربی‌ها هیچ خط قرمزی ندارد، بی بند و باری و کارهای ضد اخلاق و مسائل تخریبی در تولیدات غرب مشاهده می‌شود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم عنوان کرد: با توجه به این نکات باید یک انقلاب در فضای مجازی صورت گیرد و صرف اصلاح کفایت نمی‌‌کند، اگر این انقلاب صورت گیرد، نگرانی‌ها برطرف خواهد شد مشروط بر این که تولیدهای اسلامی گسترده شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: برخی معتقدند بسیاری از طلاق‌ها به خاطر استفاده کردن زوجین از فضای مجازی آلوده است، بسیاری از باندهای فاسد از آنجا الهام می‌گیرند، این درست نیست که هر چه اطلاعات عمومی می‌خواهیم از ویکی پدیا بگیریم یک دانش نامه اسلامی نیست که از از آن اطلاعات بگیریم و آن هم معلوم است که چه اطلاعات نادرستی به ما می‌دهد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این که در زمینه فضای باید انقلابی بزرگ صورت گیرد، گفت: انقلاب کردن شهامت و تصمیم و برنامه و اراده می‌خواهد، خوشبختانه تکیه گاهتان محکم است و رهبر انقلاب در این کار تکیه گاه شماست.

این مرجع تقلید افزود: شما هم می‌توانید بدون ملاحظه از کسی آنچه مصلحت است طبق برنامه پیش بروید، البته یک شبه نمی‌‌توان فضای آلوده مجازی را اصلاح کرد ، باید به صورت تدریجی این مشکل را حل کرد ولی هدف باید ایجاد یک تحول در فضای مجازی باشد.

وی با بیان این که اگر فضای مجازی را اصلاح نکنیم کشور و نظام ما در خطر خواهد بود، اظهار داشت: فضای مجازی می‌تواند بر بسیاری از مسائل غلبه کند، جوان‌های ما را از دست ما می‌گیردو دیگر آن رزمندگانی که جان بر کف وارد میدان‌های نبرد می‌شدند و کفن می‌پوشیدند آنها از دست ما خواهد رفت، همچنین پایه‌های اخلاق و عقاید سست می‌شود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم ادامه داد: شاید برنامه غربی‌ها همین باشد که از طریق فضای مجازی ورود کنند، فعلا آنها بیش از آنچه که به گزینه‌های نظامی و امثال اینها دل بسته باشند به این گزینه‌ها و فضای مجازی دل بسته اند که از این طریق ورود و نفوذ پیدا کرده و تخریب و نابود کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با تأکید بر استفاده از نیروهای زبده در ساماندهی فضای مجازی ابراز داشت: باید از مغزهای متفکر و بی طرف و کسانی که واقعاً استقلال فکری داشته و وابستگی جناحی ندارند، استفاده شود تا برای کارهای بزرگ تصمیم بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: نگاه تجاری مسأله خطرناکی است، فیلم‌ها، رسانه‌های عمومی، آگهی‌هایی که در تلویزیون داده می‌شود اگر فقط نگاه تجاری در آنها باشد منشأ مفاسد زیادی می‌شود؛ در برخی از رسانه‌ها از بعضی مراکز تبلیغات مفصل کردند، بعد مشخص شد که این تشکیلات کلاه برداری بوده است، در حالی که مدت زیادی در رسانه‌های ما تبلیغ می‌شد.

آیت‌الله مکارم شیرازی اضافه کرد: فکر مستقل، اراده قوی آمیخته با شجاعت و موشکافی کردن کارها، سبب می‌شود تا انسان به نتیجه برسد، در ابتدا باید نقاط ضعف تشخیص داده شده و سپس راه درمانی برای آن پیدا کرد تا کارها نتیجه لازم را داشته باشد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این که من به سهم خود خیلی از فضای مجازی نگران هستم، گفت: نه تنها من بلکه افراد بسیار دیگری نیز نگرانی دارند؛ اگر کاری صورت گیرد که این نگرانی‌ها برطرف بشود، ذخیره روز قیامت شما خواهد بود.

وی گفت: حوزه علمیه می‌تواند منبع خوبی برای محتوای فضای مجازی باشد، باید توجه داشت که فضای مجازی یک شمشیر دو لبه است که در حال حاضر یک طرفش تیزتر از طرف دیگر است، باید کاری بکنیم که طرف مثبتش از طرف منفی اش تیزتر باشد.

نظر شما