فقه و سیاست

امروز بررسی می‌شود؛

حقوق مردم و حکومت دینی در اندیشه امام خمینی

پیش همایش بین‌‌المللی؛ «حقوق مردم و حکومت دینی در اندیشه امام خمینی (ره)» صبح امروز با حضور اساتید مطرح حوزه و دانشگاه در پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، پیش همایش بین‌‌المللی؛ «حقوق مردم و حکومت دینی در اندیشه امام خمینی (ره)» امروز صبح 16 مهرماه با حضور علاقه‌مندان و جمعی از اساتید مطرح حوزه و دانشگاه در مرقد مطهر امام خمینی (ره)، پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی از ساعت 8 صبح آغاز و تا ساعت 17 ادامه خواهد داشت.

قرار است در این پیش همایش علمی، حجج‌اسلام والمسلمین آقایان سیدحسن خمینی، محمدسروش محلاتی، دکتر حسین مهرپور، دکتر سیدمحمدرضا بهشتی، دکتر محمدجواد ارسطا، دکتر سیدمحمد هاشمی، دکتر جاوید، دکتر منوچهری، دکتر ضیایی‌فر، دکتر فیرحی، دکتر حاضری، کاظم قاضی‌زاده، هاشم نیازی، محسن غرویان، دکتر نوبهار، و سیدابوالفضل موسویان، به ارائه نظرات خود بپردازند.

این پیش همایش به همت موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) و با همکاری موسسه فرهنگی فهیم، کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران و موسسه نوارغنون برگزار می‌گردد.

انتشار چکیده مقالات همایش
همچنین، چکیده مقالات «همایش بین‌المللی حقوق مردم و حکومت دینی در اندیشه امام خمینی (ره)» در 182 صفحه و در 500 نسخه توسط مؤسسه چاپ و نشر عروج منتشر شده است.

در مقدمه این کتاب که به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم قاضی‌زاده رئیس کمیته علمی همایش نوشته شده، آمده است: «یکی از دغدغه‌های بنیادین بشری حق مدار معاصر، مسأله جایگاه حقوق مردم و چگونگی تأمین آن است. گفتمان دینی اغلب تکلیف مدار قلمداد شده است. پرسش اساسی این است که آیا حکومت دینی می‌تواند نسبت به کرامت، حقوق و آزادی‌های شهروندان و به ویژه اقلیت‌ها، پایبند باشد؟ برخی به این مسأله با دیده تردید نگریسته‌اند. البته گفتمان دینی با مفهوم حق و حق مداری، بیگانه نبوده است و از دیرباز در پژوهش‌های اسلامی، درباره اهتمام به حق‌الناس، دست مایه‌های ژرفی وجود داشته است.

امام خمینی (ره) در امتداد این رویکرد در اظهارات و بیانات خویش و به ویژه در عملکرد 10 ساله پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تلاش کرد تا گفتمان حق مداری و حقوق شهروندی را بارور نماید. اما چالش‌های نظری و عملی این حوزه، همچنان در انتظار تأمل‌ها و اندیشه ورزی‌های نخبگان حوزه‌های گوناگون علوم اسلامی و اجتماعی است. خصوصاً که در دوران معاصر و با پیشرفت تکنولوژی، عرصه‌های جدیدی از وجه به حقوق مردم، پدید آمده است و این مقوله در حوزه‌های نوینی چون نظارت، توسعه، سلامت، محیط زیست و تصدی مشاغل حائز اهمیت گردیده است.

همایش بین‌المللی «حقوق مردم و حکومت دینی در اندیشه امام خمینی (ره)»، جایگاه حقوق مردم در حکومت‌های دینی را با تأکید بر اندیشه‌های امام خمینی (ره) به بحث می‌گذارد.

منبع: اختصاصی شبکه اجتهاد

نظر شما