فقه و خانواده

مولاوردی در سخنانی تاکید کرد:

از استیفای حقوق شرعی زنان تا استفاده از ظرفیت‌های پویای فقه

معاون زنان ریاست جمهوری در نشست خبری روز خانواده با اشاره به برنامه‌های دولت در رابطه با رویارویی با آسیب‌های اجتماعی بر استیفای حقوق شرعی زنان و استفاده از ظرفیت‌های پویای فقه در پیش‌برد حقوق زنان تاکید کرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، شهین‌دخت مولاوردی، معاونت امور زنان رئیس جمهور در نشست خبری هفتمین کنگره ملی آسیب شناسی خانواده و سومین جشنواره خانواده پژوهی با تبریک روز خانواده و تکریم بازنشستگان به یادآوری اهمیت جایگاه خانواده در فرهنگ ایران و آموزه‌های دینی پرداخت و ابراز امیدواری کرد تاکیدی که برنامه ششم توسعه به منزلت خانواده دارد بتوان از این برنامه‌ها منتفع شد.

وی با بیان اینکه در مورد خانواده و نقش آن در جهان مناقشه‌ای وجود ندارد اظهار کرد: در 50 سال اخیر خانواده با چالش ها و تغییرات ساختاری بسیاری همانند بالا رفتن سن ازدواج، چالش‌های فرزندآوری، بحران میان سالی، ایدز، جهانی شدن اقتصاد که تاثیر مستقیمی را بر ابعاد خانواده گذاشته است؛ روبرو شده است.

در رابطه خروج زنان از کشور بدون اذن شوهر
مولا وردی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در رابطه خروج زنان از کشور بدون اذن شوهر اظهار کرد: در معاونت امور زنان ریاست جمهوری با هزار و 40 ایمیل و طوماری را 11 هزار امضا خطاب به رئیس جمهور معاونت زنان و معاونت حقوقی ریاست جمهوری مواجه شدیم که این مسئله را یعنی خروج زنان موفق را پیگیری کنیم. من این مسئله را به قانون سال 52 ارجاع داده با توجه به اینکه جایگاه زنان در حال حاضر تغییر پیدا کرده که می‌توان تبصره‌های برای این قانون افزود که بتوانیم خروج زنان موفق را تسهیل کنیم در حال حاضر برای زنان سیاستمدار، اعضا هئیت علمی قانونی که به قصد درمان یا حج از کشور خارج می‌شوند وجود ندارد. ما باید تبصره‌ای قائل شویم تا بتوانیم برای قهرمانان و زنان موفق نیز تسهیلاتی را فراهم کنیم. این خدمت بوده است و بحث اصلاح قانون بوده و نه تغییر آن که همه زنان بتوانند از ایران خارج شوند.

وی ادامه داد: در حال فراهم کردن متنی بوده که بتوانیم منظور خود را روشن کنیم امیدواریم با تعامل با مراجع اعزام و حوزه‌های علمیه این مسئله را حل کنیم.

معاون رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه خانواده هنوز در معرض آسیب‌های جدی است تاکید کرد: باید تلاش کنیم که به قوام خانواده بپردازیم. زیرا آسیب‌ها می‌توانند ریشه‌های خانواده را از بین ببرند. تاثیر و تاثر آسیب‌های خانواده بیش از آن چیزی است که پنداشته می‌شود.

مولاوردی همچنین عنوان کرد: یکی از محورهای که در برنامه ششم توسعه مورد تاکید بوده بازنگری قوانین مقررات است که یکی از آنها استیفای حقوق شرعی زنان است.

وی با بیان اینکه دو ماده در لایحه امنیت زنان در برابر خشونت به تصویب رسیده اعلام کرد: با شورای نگهبان و قوه قضائیه به توافق رسیده‌ایم همچنین در دولت قبل یک لایحه 20 ماده‌ای برای قوانین مدنی ابلاغ شد که اکنون در حال بازبینی آن بوده تا بتوانیم از آن بهرهمند شویم.

شروط پیش از عقد برای استیفای بخشی از حقوق زنان
معاون رئیس جمهور تاکید کرد: امیدواریم از بخش پویای فقه و اجتهاد مستمر مبتنی بر زمان اهداف خود را پیش ببریم ضمن اینکه باید از ظرفیت فقه شیعه مانند شروط پیش از عقد برای استیفای بخشی از حقوق زنان بهره ببریم.

مولاوردی همچنین در رابطه با مفاد سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی توسط رهبر معظم انقلاب عنوان کرد: مجموعه‌ای از تدابیر در آن سیاست‌های اتخاذ شده باید همه آنها مد نظر قرار داده تا بتوانیم به نتایجی دست یابیم در واقع یکی از برنامه‌های دولت این است برای اجرای این سیاستها زیر ساخت‌های را فراهم آورد.

وی در رابطه با حمایت دولت از طرح تعالی جمعیت و خانواده در مجلس عنوان کرد: این طرح به دلیل بار مالی آن هنوز در مجلس بوده و در کمیسیون‌های مربوطه مورد بررسی است این طرح هزینه بر بوده و در صورت تصویب آن ممکن است از سوی شورای نگهبان رد شود به همین دلیل منتظر نتایج کمیسیون در رابطه با جرح و تعدیل آن هستیم.

نظر شما