فقه و خانواده

در هم‌اندیشی طلاق‌زدایی در نظام حقوق خانواده عنوان شد

از نقد رویکرد تسهیل طلاق تا وظایف دولت و راهکارهای طلاق زدایی

هم اندیشی علمی با موضوع «تسهیل طلاق و طلاق‌زدایی در نظام حقوق خانواده»، با سخنرانی برخی شخصیت‌های علمی در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در قم برگزار شد.

به گزارش شبکه اجتهاد، عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی سه شنبه شب دراین هم اندیشی گفت: طلاق باید تنها برای مواردی که آسیب موجود غیرقابل رفع یا رفع آن دشوار باشد تجویز شود و اگر دولت به مسئولیت‌های خود در قبال خانواده عمل کند، از بسیاری طلاق‌ها پیشگیری خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین فرج‌الله هدایت‌نیا افزود: سیر تحولات قوانین و مقررات طلاق در جمهوری اسلامی ایران، جهت گیری «تسهیل طلاق» را نشان می‌دهد، توجیه حقوقی تسهیل طلاق برای زوجه، حمایت از زن در برابر آسیب‌های «ضرر و حرج» است.

وی ادامه داد: در حقیقت قانونگذار خواسته است از طریق تسهیل طلاق، زوجه را از وضعیت ضرری یا حرجی خلاص کند، تاثیرپذیری از رویکرد «برابری حقوقی» در اسناد بین‌المللی نیز در رویکرد تسهیل طلاق بی‌تاثیر نبوده است.

این عضو هیات علمی با اشاره به نقد رویکرد تسهیل طلاق گفت: تسهیل طلاق زوجه به علت ضرر یا حرج راه حل حقوق خصوصی برای تامین حقوق زوجه است، این رویکرد در مواردی که طلاق راه منحصر دفع یا رفع ضرر و حرج باشد صحیح است.

حجت‌الاسلام هدایت‌نیا تاکید کرد: بسیاری از آسیب‌ها یا مشکلات در روابط همسری قابل رفع است؛ از این رو دولت موظف است در جهت رفع منشا ضرر یا حرج زوجه بکوشد و پس از حصول نتیجه، دیگر وجهی برای طلاق باقی نمی‌ماند.

برخی راهکارهای طلاق زدایی
وی آموزش و مهارت افزایی، حمایت و تواناسازی و حکمیت و داوری را از راهکارهای طلاق زدایی از منظر حقوق عمومی ذکر کرد و گفت: بی‌شک اجرای یک بسته آموزشی جامع می‌تواند از مشکلات خانواده جلوگیری کند یا بطور چشمگیری آن را کاهش دهد.

عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه همچنین گفت: دولت می‌تواند با بهره‌جویی از داوری اشخاص حقوقی که اعضای آن از تخصص‌های متفاوت و متناسب برخوردار هستند، از بسیاری طلاق‌ها پیشگیری کند.

حجت‌الاسلام هدایت‌نیا نیز در این هم اندیشی گفت: متاسفانه رشد طلاق در کشور نامتعارف است و اگر فکر اساسی نشود در آینده با مخاطرات جدی مواجه خواهیم شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین جواد حبیبی‌تبار از دیگر سخنرانان این هم‌اندیشی علمی، اظهارداشت: تسهیل طلاق به قانونی و قضایی یک فرآیند درونی و مخصوص کشور ماست و در کشورهای دیگر، طلاق از ابتدا قضایی است و زوج‌ها برای طلاق باید حتما به دادگاه بروند.

عمده مشکلات ما فرهنگ‌سازی است
این استاد دانشگاه با بیان اینکه عمده مشکلات ما فرهنگ سازی است، خاطرنشان کرد: توقعات نابجا در مسائل اقتصادی، عدم درک متقابل، مسائل جنسی و عاطفی از عوامل اصلی طلاق است.

عضو هیات علمی دانشکده اصول الدین قم نیز در این هم اندیشی گفت: حدود 90 درصد از طلاق‌هایی که از طرف زنان مطرح می‌شود به خاطر فشار بیش از حد به آنان است و گرنه بانوان عشق و عاطفه فراوانی به خانواده و زندگی خود دارند ولی گاهی به جایی می‌رسند که زندگی برای آنها غیر قابل تحمل خواهد شد.

همچنین تقی برهانی ازدیگر سخنران این نشست هم‌اندیشی خاطرنشان کرد: طلاق با حقوق مسلم زن برخورد می‌کند و برخی قضات هم اصلا از زوجین سوال نمی‌کنند که چرا می‌خواهید طلاق بگیرید و به نوعی، علت شناسی نمی‌کنند و قانونگذار نیز فرآیندی برای تلطیف به دست قاضی نداده است.

نگاه در طلاق باید حق مدارانه باشد
وی تصریح کرد: نگاه در طلاق نباید مردسالارانه باشد بلکه باید حق مدارانه باشد و گاهی زنان مظلوم واقع می‌شوند.

برهانی گفت: به جای بحث طلاق زدایی بهتر است مساله پیشگیری را دنبال کنیم، طلاق‌های عاطفی نیز از معضلاتی است که وجود دارد.

قابل ذکر است، این هم اندیشی از طرف مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و با حضور جمعی از طلاب و فضلای حوزه علمیه و بانوان برگزار شد.

نظر شما