فقه و خانواده

مبلغی: دولت به موضوع طلاق توجه بیشتری داشته باشد

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بیان داشت: متاسفانه امروز در مواردی طلاق به پدیده‌ای گسترده و تاثیرگذار حتی نسبت به اصل ازدواج تبدیل شده و جامعه و دولت باید بیشتر روی آن کار کنند.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در نشست «راهکارهای تقنینی کاهش آثار و پیامدهای پس از طلاق» اظهار داشت: برای مواجهه با طلاق، سه راهکار اقتصادی، فرهنگی و تقنینی وجود دارد؛ البته راهکار تقنینی ممکن است ناظر به راهکاری اقتصادی و فرهنگی هم باشد؛ ولی لزوما تلاش برای بهبود وضعیت اقتصادی یا ارتقای وضعیت فرهنگی در گرو تقنین نیست.

وی ابراز داشت: برخی از ارزش‌ها در جامعه درونی شده و به یک فرهنگ تبدیل شده و قانون هم نمی‌تواند آن وضعیت فرهنگی را از بین ببرد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس خاطرنشان ساخت: به عنوان مثال باید گفت که گاهی در جامعه نگاه مخدوشی به ازدواج مجدد زن مطلقه می‌شود و همسر مطلقه چون ازداوج دوم را غیرارزشمند می‌بیند، ناچار است بسیاری از مشکلات را تحمل کند.

وی تصریح کرد: راه کارهای تقنینی خوب است؛ اما باید سیاست‌های ناظر به تقنین را در این حوزه شناسایی کنیم.

نباید حمایت‌های حداقلی و فقر پرور از افراد مطلقه داشت
حجت‌الاسلام مبلغی ادامه داد: یک نوع از سیاست، حمایت از افراد مطلقه است؛ اما نباید به حمایت‌های حداقلی، فقر پرور، تحقیر کننده و شتاب دهنده به سمت افسردگی روی بیاوریم.

وی بیان داشت: در ادبیات دینی "ابغض الاشياء الطلاق" برجسته بوده و تفسیری در گذشته از آن بیان می‌شده که خداوند دوست ندارد زن و مرد از هم جدا شوند؛ چراکه حضرت حق، مظهر رحمت و ارحم الراحمین بوده و زن و مرد باید به هم لطف و محبت داشته باشند.

دو تفسیر متفاوت از "ابغض الاشياء الطلاق"
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی اظهار داشت: امروز روشن شده که "ابغض الاشياء الطلاق" افزون بر آن تفسیر گذشتگان، تفسیر اجتماعی نیز دارد؛ چراکه جدا شدن مرد و زن، منشاء ناهنجاری‌های زیادی در جامعه خواهد بود و اسلام جایگاه اساسی و کانونی برای خانواه قائل است و سلامت، آرامش، محبت و پایداری در آن را منشاء دوری جامعه از ناهنجاری می‌داند.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: اگر جامعه به خاطر طلاق متلاشی و ناپایدار شود، دچار مشکلات اساسی خواهد شد و خداوند هرگز دوست ندارد جامعه در مسیر ناسلامتی و ناهنجاری‌های اجتماعی قرار گیرد.

با رشد نرخ طلاق، زمینه معنویت در جامعه از بین خواهد رفت
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ابراز داشت: به همان اندازه که نرخ طلاق بالا رود، زمینه معنویت در جامعه از بین خواهد رفت.

حجت‌الاسلام مبلغی با اشاره به ضرورت فعالیت‌های بعد از طلاق از نظر تقنینی، گفت: در مرحله اول باید مشکلات حضور مطلقه در جامعه سنخ شناسی شده و باید دانست که چه مشکلاتی به بار خواهد آمد و در مرحله دوم برای حمایت، چه قوانین و با چه مشخصات و محتواهایی نیاز داریم که در پایان بتوانیم به شکل حداکثری قانون گذاری انجام دهیم.

وی خاطرنشان ساخت: اگر این نظریه را قبول داریم که خانواده اساس یک جامعه است، نباید حمایت از آن را به عنوان امری حاشیه‌ای و دسته چندم قرار دهیم؛ بلکه باید در اولویت اول قرار گیرد؛ چراکه سلامت جامعه با سلامت خانواده و کنترل اوضاع بعد از فروپاشی خانواده، رابطه مستقیم دارد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی تصریح کرد: امروز گاهی طلاق، هدف از ازدواج شده؛ در حالی که در قدیم امر حداقلی بود و ازداوج با نشاط و شادابی انجام می‌شد؛ اما امروز فرد با نگاه به طلاق، ازداوج کرده و متأسفانه به پدیده‌ای تبدیل شده است؛ در حالی که اسلام می‌کوشید طلاق به عنوان عاملی ضعیف و حداقلی باشد.

تأکید بر توجه بیشتر دولت بر موضوع طلاق
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بیان داشت: متاسفانه امروز در مواردی طلاق به پدیده‌ای گسترده و تاثیرگذار حتی نسبت به اصل ازدواج تبدیل شده و جامعه و دولت باید بیشتر روی آن کار کنند.

گفتنی است؛ در این نشست جمعی از مدیران کل استان قم و کارشناسان مسائل اجتماعی حضور داشته و دیدگاه‌های خود را پیرامون آسیب‌های اجتماعی ناشی از طلاق و راهکارهای تقنینی آن مطرح کردند.

نظر شما