فقه و مناسک

توصیه آیت الله صافی گلپایگانی:

بهتر است از حضور مکرر در مراسم حج خودداری شود

بهتر است از حضور مکرر در مراسم حج خودداری کنند و در این خصوص روایت است که وقتی امام عصر(عج) ظهور کنند این مسئله را مورد توجه قرار می دهند.

بازتاب آنلاین: یکی از مراجع تقلید با اشاره به ابعاد حادثه منا آنرا بسیار تلخ و ناگوار دانست و خواستار وحدت نظر کشورهای اسلامی برای برگزاری مراسم حج شد.

به گزارش عصرایران، آیت الله صافی گلپایگانی صبح امروز یکشنبه در دیدار دکتر سید حسن هاشمی سرپرست هیات ایرانی اعزامی به عربستان در سخنانی با اشاره به فاجعه منا و جانباختن تعداد زیادی از حجاج اظهار کرد: این رویداد فاجعه بزرگی برای مسلمانان بود و باید برای پیشگیری از چنین حوادثی چاره ای اندیشید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، وی ابراز امیدواری کرد که مسئولان عربستان و دیگر کشورهای اسلامی در خصوص حج برنامه ریزی دقیقی داشته باشند تا دیگر چنین حوادثی در مراسم حج تکرار نشود .

آیت الله صافی گلپایگانی با تاکید بر عدم حضور چندین باره افراد در مراسم حج ادامه داد: بهتر است از حضور مکرر در مراسم حج خودداری کنند و در این خصوص روایت است که وقتی امام عصر(عج) ظهور کنند این مسئله را مورد توجه قرار می دهند.

این مرجع تقلید، مدیریت صحیح از سوی مسئولان برگزار کننده حج و توجه به دستورات شرعی در برگزاری این مراسم را ضروری دانست و افزود: این حادثه بسیار تلخ و ناگوار بود و ما نیز باید در این خصوص مدیریت لازم را داشته باشیم.

وی ضمن آرزوی توفیق برای وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفتند: کشورهای اسلامی در خصوص برگزاری مراسم حج باید به وحدت نظر رسیده و با هماهنگی، ارتباطات خود را بیشتر کنند.

در ابتدای این دیدار دکتر هاشمی ضمن ارائه گزارش از سفر خود به عربستان و با اشاره به روند طولانی صدور روادید برای سفرش به عربستان گفت: ما از دولت عربستان تقاضا کردیم تا جهت بررسی حادثه منا انتقال مجروحین و انتقال پیکر جانباختگان به کشور نمایندگانی از طرف دولت ایران به عربستان بروند اما متاسفانه با تعلل مقامات عربستانی صدور روادید چهار روز طول کشید.

وی با اشاره به رایزنی خود با مقامات عربستانی تصریح کرد: در سه ملاقاتی که با مقامات مختلف عربستان داشتیم قرار شد همه پیکرهای جانباختگان به کشور منتقل شود البته پیکر حجاجی که خانواده‌های آنها علاقه مند به دفن آنها در مکه بودند، به کشور منتقل نشدند.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: تاکنون بسیاری از پیکرها به کشور منتقل شده و پیکر بقیه حجاج شناسایی شده نیز طی روزهای آینده به کشور منتقل می‌شود.

دکتر هاشمی با اشاره به ابعاد متاثرکننده فاجعه منا و با تاکید بر این که حجاج ایرانی بیشترین آسیب را دیدند، خاطرنشان کرد: این حادثه برای عربستان و مقامات آل سعود گران تمام شد.

وی با اشاره به استقبال رو به افزایش زائران ایرانی از حج تمتع تصریح کرد: حج امسال با 2 میلیون زائر برگزار شد و در سال های آینده قطعا با تعداد بیشتری برگزار می‌شود.
  • کلمات کلیدی :

نظر شما