فقه و مناسک

در استفتائی از سوی شبکه اجتهاد:

نظر مراجع نسبت به شبهه ترک حج

شبکه اجتهاد، طی استفتائی، نظر مراجع تقلید آیات عظام خامنه‌ای، مکارم شیرازی، سیستانی و نوری همدانی را نسبت به تشرف حج تمتع و عمرده مفرده در شرایط کنونی جویا شده است.

به گزارش شبکه اجتهاد، چندی است ایمیل‌ها و پیامکی‌هایی از طرف اشخاص مختلف منتشر می‌شود که شیعیان به جای رفتن سفر حج و تقویت پادشاهان و دولت عربستان در اقتصاد که بخشی از آن در راستای اعمال معاندانه علیه شیعیان هزینه می‌شود، افراد در عوض با زمینه‌سازی در فرصت شغلی، ساختن مدرسه و ایجاد پالایشگاه سوپر مدرن و... به چرخه اقتصاد ایران کمک کنند؛
از این رو، شبکه اجتهاد طی استفتائی نظر مراجع تقلید آیات عظام خامنه‌ای، مکارم شیرازی، سیستانی و نوری همدانی را نسبت به تشرف حج تمتع و عمرده مفرده در شرایط کنونی جویا شده است.
متن استفتاء:
با سلام و احترام؛
با توجه به اعلام بانک جهانی مبنی بر درآمد ۳۰ میلیارد دلاری دولت عربستان به‌واسطه حج و از طرف دیگر، کمک اقتصادی این دولت به آمریکا و اسراییل در راستای اعمال معاندانه علیه شیعیان، آیا رفتن به حج، مصداق کمک به ظالم است؟ توصیه حضرتعالی برای تشرف به عمره و تمتع (با توجه به شرایط فعلی)، چیست؟
نظر مقام معظم رهبری آیت‌الله خامنه‌ای:
بسمه تعالی
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
تا وقتی از طرف نهادهای مسئول منعی اعلام نشده، انجام عمره و فریضه حج مانعی ندارد.
موفق و مؤید باشید
نظر آیت‌الله مکارم شیرازی
بسم الله الرحمن الرحیم
در تمام طول تاریخ زیارت بیت‌الله الحرام و بسیاری از مراقد ائمه(ع) غالباً مستلزم پرداخت وجوهی به ظالمین بوده است. اگر این گونه کمک‌ها اشکال داشته باشد، باید هم زیارت خانه خدا تعطیل شود و هم زیارت مراقد ائمه(ع) و این کار هرگز به مصلحت اسلام نیست.
همیشه موفق باشید
نظر آیت‌الله سیستانی
بسمه تعالى
برای کسی که شرایط استطاعت داشته باشد، حج واجب است
موفق باشید
نظر آیت‌الله نوری همدانی
بسمه تعالی
سلام علیكم
حج و عمره در شرائط فعلی بلامانع است.
  • کلمات کلیدی :

نظر شما