فقه و حقوق

رئيس مركز موضوع شناسی احكام فقهی خبرداد:

تمامی موضوعات پزشكی دارای احكام فقهی بررسی شده است

رئيس مركز موضوع شناسی احكام فقهی با اشاره به بررسی تمامی موضوعات پزشكی دارای احكام فقهی از سوی اين مجموعه، عنوان كرد: هم اكنون فهرستی از طرح‌های مربوطه تهيه و برخی از آن‌ها نيز آغاز شده است تا بر روی تمامی اين طرح‌ها كار موضوع شناسی نيز صورت بگيرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام والمسلمين محمدحسين فلاح‌زاده، رئيس مركز موضوع‌شناسی احكام فقهی با بيان اينكه بخشی از معارف دينی كه وظايف ما را نسبت به اعمال و رفتارمان مشخص می‌كند به عنوان احكام، مسائل فقهی و يا به تعبيری مسائل شرعی شناخته می‌شود، به ایکنا گفت: هر حكم شرعی دارای موضوعی است كه در بحث مسائل شرعی و احكام دينی يك شناخت موضوع و يك شناخت حكم مطرح است كه حكم مبتنی بر موضوعات است.
عضو دفتر استفتائات مقام معظم رهبری افزود: اخيرا نيز مجموعه‌ای در شهر قم تحت عنوان مركز موضوع‌شناسی احكام فقهی با عنايت مراجع معظم تقليد و دستور مقام معظم رهبری تاسيس شده كه توسط جمعی از فضلای حوزه به كار موضوع شناسی احكام فقهی می‌پردازد.
مسئول ستاد ترويج احكام تصريح كرد: اين مركز دارای بخش پژوهش و تحقيقات كه موضوعات فقهی را مورد بررسی قرار می‌دهد دوم مجموعه آموزش كه مسائل تحقيق شده را به طلاب و دانشجويان و عموم مردم آموزش می‌دهند و سوم نيز مجموعه نمايشگاهی است كه گاهی به موزه موضوعات فقهی تعبير می‌شود.
وی با تأكيد بر اينكه دو بخش ابتدايی پس از آنكه فعاليت‌های علمی خود را انجام می‌دهند نتيجه كاری را كه قابل نگهداری باشد برای استفاده عموم به بخش نمايشگاهی ارائه می‌دهند، عنوان كرد: به عنوان مثال اگر روی مواد غذايی به عنوان يكی از مسائل مهم و مطرح در زندگی انسان‌ها كار موضوع‌شناسی صورت گرفت، تحقيقات كامل شد و حكم شرعی هم معين شد نمونه آن با حكم شرعی در همان موزه نگهداری می‌شود تا مردم ضمن بازديد از آن بتوانند مسائل شرعی خود را فرابگيرند.
حجت‌الاسلام و المسلمين فلاح‌زاده با بيان اينكه در اين مجموعه مسائل حالت عينی پيدا می‌كند و صرف اطلاعات نوشتاری و كتاب نيست، بيان كرد: چون فقه تمام زندگی بشر را شامل می‌شود موضوعات فقهی هم بسيار گسترده است و لذا برای آينده فكر وسيعی شده كه در يك محوطه بسيار عظيم و گسترده‌ای اين موضوعات نگهداری شود.
رئيس مركز موضوع شناسی احكام فقهی با بيان اينكه تقريبا نقطه صفر اين نمايشگاه و موزه آغاز به كار كرده است، اضافه كرد: در حال حاضر تعداد معدودی از موضوعات فقهی در آن مجموعه نگهداری می‌شود كه اخيرا نيز بخشی از آن در محل برپايی بيست و يكمين نمايشگاه بين‌‌المللی قرآن كريم در معرض ديد عموم گذاشته شده بود كه مورد استقبال بسيار خوبی نيز قرار گرقته بود و افراد حكم شرعی را با توجه با نمونه‌های كه وجود داشت فرا می‌گرفتند.
اين عضو دفتر استفتائات مقام معظم رهبری در تكميل اين بخش از سخنان خود گفت: در مدت زمان برپايی اين مجموعه در مصلی امام خمينی(ره) پيشنهادات خوبی نيز از سوی مردم نسبت به گسترش و كيفيت برگزاری اين موزه دريافت شده است كه اميدواريم در آينده نيز يك مركز بسيار وسيعی برای بازديد عموم راه‌اندازی شود تا ضمن اينكه مراجعه كنندگان انواع و اقسام موضوعات فقهی را مشاهده می‌كنند مسائل شرعی را نيز در كنار آن به راحتی فرابگيرند.
راه‌اندازی موزه موضوع شناسی احکام فقهی در کشور
مسئول ستاد ترويج احكام با تاكيد بر اينكه بخشی از مراحل ابتدايی راه‌اندازی اين موزه آغاز شده و طبق برنامه‌‌يزی صورت گرفته برای دست‌يابی به تمامی موضوعات و تكميل آن شايد 10 سال زمان نياز داشته باشد، عنوان كرد: هم اكنون استارت اوليه اين مجموعه زده شده، بخشی از موضوعات فقهی جمع‌آوری و ساختمانی هم در شهر قم برای نگهداری اين موارد تهيه شده است.
وی با بيان اينكه برای تحقق كامل اين طرح زمينی به مساحت 20 هكتار تهيه شده است، اظهار كرد: در اين مجموعه كه شامل تمامی مراكز آموزشی، تحقيقاتی، موزه و نمايشگاه مجموعه است مقرر شده تا در شهرك علمی حوزوی و دانشگاهی شهر قم راه‌اندازی شود.
حجت‌الاسلام فلاح‌زاده در بخش پايانی سخنان خود گفت: يكی از گروه‌های علمی مجموعه گروه پزشكی است كه تمام موضوعات پزشكی كه دارای حكم فقهی هستند مورد بررسی قرار می‌دهند و هم اكنون نيز فهرستی را از طرح‌های مربوطه را تهيه و برخی از آن نيز آغاز شده است كه بر روی تمامی اين طرح‌ها نيز كار موضوع شناسی صورت می‌گيرد و آنچه را كه امكان داشته باشد در نمايشگاه و موزه عرضه خواهند كرد.
  • کلمات کلیدی :

نظر شما