اندیشوران فقهی

در دیدار مدیران حوزه با مفتی اعظم کشور عمان تاکید شد:

تشکل وحدت‌بخش علمای جهان اسلام ایجاد شود/ حضور موثر علمای جهان اسلام، تکفیری‌ها را منزوی می‌کند

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه، با بیان این که فتواهای گروه های تکفیری غیراسلامی و باطل است، ابراز داشت: باید تشکل علمای جهان اسلام برای مقابله با فتواهای خلاف دین تشکیل شود.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله مرتضی مقتدایی در دیدار علامه احمد بن حمد خلیلی، مفتی اعظم کشور عمان که در جامعه مدرسین حوزه علمیه، با اشاره به این که در بعضی از کشورهای اسلامی گروه های تکفیری با سلیقه و برداشت های اشتباه خود که نشانه انحراف از اسلام را دارد، موجب اختلاف میان مسلمانان شده اند، اظهار داشت: در سفر سال های اخیر خود به سوریه، مفتی اعظم این کشور در دیداری اذعان داشت تکفیری ها، شیعه و سنی را کافر می دانند و از حضور آن ها ابراز ناراحتی کرد.
وی با بیان این که فتواهای گروه های تکفیری غیراسلامی و باطل است، ابراز داشت: ما از علمای جهان اسلام انتظار داریم که دست به دست هم داده و تشکلی وحدت آمیز از علمای جهان اسلام ایجاد نمایند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه تصریح کرد: از هر کشوری علمای بانفوذ انتخاب شود و تشکل اسلامی شکل بگیرد که هر کسی صاحب رای باشد.
آیت‌الله مقتدایی خاطرنشان کرد: در صورتی که شخصی، فتوایی خلاف مطالب اسلام صادر کند، این تشکل که از همه علمای کشورهای اسلامی تشکیل شده است، آن فتوا را باطل اعلام کند.
عضو خبرگان رهبری در پایان با بیان این که این تشکل اسلامی می تواند در شکل گیری روابط رؤسای جمهور کشورهای اسلامی نیز تاثیر داشته باشد، ابراز امیدواری کرد: روابط علمای ایران با عمان در سطوح مختلف افزایش داشته باشد.
مدیر حوزه‌های علمیه: حضور موثر علمای جهان اسلام، تکفیری‌ها را منزوی می‌کند
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با تاکید بر مسئله وحدت میان مسلمانان، ابراز داشت: با ایفای نقش و حضور موثر علمای جهان اسلام، دیگر جایی برای اختلاف افکنی تکفیری ها نخواهد ماند.
بنابرگزارش حوزه، همچنین آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در دیدار مفتی اعظم عمان که در جامعه مدرسین حوزه علمیه برگزارشد، به روابط خوب و نمونه ایران و عمان اشاره داشت و گفت: این یک فرصت فوق العاده است که علمای دو کشور ارتباطات بیشتری داشته باشند.
عضو خبرگان رهبری با بیان اینکه 120 هزار طلبه در حدود 500 مدرسه علمیه در سطح کشور به تحصیل علوم دینی می پردازند، تصریح کرد: در حوزه های علمیه دروسی نظیر کلام، فقه، اصول، تفسیر و فلسفه به طلاب آموزش داده می شود.
مدیر حوزه های علمیه در ادامه بر لزوم گسترش روابط علمی میان علمای ایران و عمان تاکید کرد.
آیت‌الله حسینی بوشهری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر مسئله وحدت میان مسلمانان، خطاب به علمای جهان اسلام ابراز داشت: اگر علمای بارزی نظیر شما به صحنه می‌آمدند، زمینه ای برای ابراز وجود تکفیری‌ها باقی نمی‌ماند.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه تصریح کرد: با ایفای نقش و حضور موثر علمای جهان اسلام، دیگر جایی برای اختلاف افکنی تکفیری ها نخواهد ماند.
  • کلمات کلیدی :

نظر شما