فقه و حقوق

منتشر شد؛

«ملکیة المعادن فی فقه الاسلامی»؛ جدیدترین اثر آیت‌الله اراکی

اثر جدید حضرت آیت‌الله اراکی با عنوان «ملکیة المعادن فی فقه الاسلامی» که به زبان عربی تألیف شده، از سوی انتشارات مجمع اندیشه اسلامی منتشر شد.

به گزارش شبکه اجتهاد، این کتاب که به زبان عربی تألیف گردیده، دربر دارنده چهار فصل می‌باشد و در آن، نویسنده ابتدا به تعریف «معدن» از دیدگاه لغویین، سپس به تعریف آن از دیدگاه فقها پرداخته‌ و در ادامه به تبیین مالکیت معادن اصلی و معادن عرضی دست زده است. همچنین در کتاب مذکور، ادله دال بر مالکیت معادن مورد بررسی قرار گرفته است.
آیت‌الله اراکی در ادامه از «حیازة»، «احیاء»، «اقطاع» و «النُّحْل» به عنوان اسباب مالکیت اولیه نام برده و به تشریح آنها پرداخته‌ است.
مؤلف در فصل چهارم، مالکیت معادن در سایه حکومت و دولت اسلامی را به بحث گذاشته است.
لازم به ذکر است این کتاب توسط انتشارات مجمع اندیشه اسلامی (مجمع الفکر الاسلامی) به زیور طبع آراسته شده است.
قابل ذکراست، مجمع الفکر اسلامی همچنین به تازگی، جلد اول کتاب فقه نظام سیاسی اسلام تألیف آیت‌الله اراکی را نیز از چاپ خارج کرده است. این کتاب دربر دارنده بخش اول دروس خارج فقه آیت‌الله اراکی، دبیر مجمع تقریب مذاهب اسلامی با عنوان «فقه نظام سیاسی اسلام» است که تدریس آن از سه سال پیش در حوزۀ علمیۀ قم آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
آیت‌الله اراکی در این کتاب، ابتدا به تبیین فقه خرُد و فقه کلان(نظام) پرداخته، سپس مفاهیم بنیادینی نظیر سیاست، فلسفۀ سیاسی، جهان‌بینی سیاسی، حکومت، حاکمیت، دولت، نظام سیاسی، فقه نظام سیاسی و در نهایت فقه حکومتی را تعریف نموده‌اند و در ادامه به تشریح و تبیین جهان‌بینی سیاسی اسلام، و مقایسۀ آن با سایر جهان‌بینی‌های عصر کنونی پرداخته‌اند. و در پایان با برشمردن ادلۀ عقل نظری، ادلۀ عقل عملی و ادلۀ نقلی شامل آیات و روایات، حصر حاکمیت در ذات اقدس خدای متعال را اثبات نموده‌ است. جلد دوم این اثر نیز به زودی در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت.
  • کلمات کلیدی :

نظر شما