اندیشوران فقهی

پیشنهاد‌های آیت‌الله اراکی در کنفرانس بین‌المللی تقریب

کشورهای اسلامی عزم خود را برای تأسیس "اتحادیه کشورهای اسلامی" جزم کنند تا از این راه گام‌های مثبتی در راستای مسائل سیاسی، اقتصادی و علمی برداشته شود.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله شیخ محسن اراکی در بیست و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت چند پیشنهاد برای این کنفرانس مطرح کرد و افزود: پیشنهاد اول ما این است که کشورهای اسلامی عزم خود را برای تأسیس "اتحادیه کشورهای اسلامی" جزم کنند تا از این راه گام‌های مثبتی در راستای مسائل سیاسی، اقتصادی و علمی برداشته شود.
آیت‌الله اراکی با اشاره به اینکه حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر روحانی، رئیس جمهوری اسلامی‌ای ران نیز نسبت به طرح اتحادیه کشورهای اسلامی اهتمام ویژه‌ای دارند افزود: ما به کشورهای اسلامی به ویژه کشورهای اسلامی منطقه این پیشنهاد را ارائه می‌کنیم تا انشاء الله به وحدت امت اسلامی برسیم.
وی در مورد پیشنهاد دوم خود خاطرنشان کرد: کمیته صلح اسلامی که از دستاوردهای کنفرانس بیست و ششم وحدت اسلامی است و تا کنون در کشورهای سوریه، مصر، عراق و شرق آسیا تشکیل شده است، در کشورهای دیگر نیز تشکیل شود و برنامه‌های آن به اجرا درآید.
آیت‌الله اراکی در پیشنهاد سوم خود از مرجعیت اسلامی در سراسر جهان اسلامی از جمله الازهر و علمای دینی در نجف اشرف و قم مقدسه خواست تا برای مقابله با تکفیر و تفرقه مسلمانان با یکدیگر متفق باشند. وی افزود: ما شدیداً نیازمند آن هستیم که علمای اسلامی یک سخن واحد و یک برنامه واحد در مقابله و مواجهه با تکفیر داشته باشند.
پیشنهاد چهارم آیت‌الله اراکی به بیست و هفتمین کنفرانس وحدت اسلامی این بود که جمعیت دفاع از مسجد الاقصی و فلسطین تشکیل شود و کشورهای اسلامی یک موضع قاطع و مشخص در برابر اشغالگران صهیونیست اتخاذ کنند.
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پایان از رسانه‌های کشورهای اسلامی خواست تا با ارائه برنامه‌های صحیح خود به مقابله با رسانه‌های توطئه گر که همواره تلاش می‌کنند امت اسلامی را به نابودی بکشانند، برخیزند و با تکفیر و اهانت به مقدسات مسلمانان مبارزه کنند.
  • کلمات کلیدی :

نظر شما