اندیشوران فقهی

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی‌ تاكید كرد:

ضرورت تدوین فقه مناسبات شیعه و سنی

فقه ما اعم از شیعه و سنی، بیشتر به سمت مسائل فردی و نیمه اجتماعی رفته و كمتر به موضوعات كلان از جمله مناسبات امت اسلامی‌ پرداخته است، بنابراین تدوین فقه مناسبات شیعه و سنی ضروری به نظر می‌رسد.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در نشستی با اشاره به اینكه باید فقه مناسبات شیعه و سنی با مشاركت علمای شیعه و سنی تدوین شود، گفت: تبعا این پیشنهاد باید در فضای علمی‌بین علما و فقهای شیعه و سنی مورد بحث قرار گیرد.
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینكه كسی مخالف پرداختن فقه به مناسبات اجتماعی امت نیست، یادآورشد: آیا فقهی كه به موضوعات جزئی پرداخته است می‌تواند نسبت به یك موضوع كلان اجتماعی كه سرنوشت همه موضوعات جزئی درون آن نظم پیدا می‌كند، بی تفاوت باشد.
حجت‌الاسلام مبلغی خاطرنشان كرد: چون فضای امت اسلام درگیر تحولات جدید است اگر ما به این موضوعات نپردازیم ممكن است فضای جامعه اسلامی‌به یك انشقاق دچار شود و آن وقت نه تنها شیعه و سنی، بلكه دین اسلام تضعیف خواهد شد، بنابراین فقهای طرفین اعم از شیعه و سنی باید هر چه سریع تر، دست به كار شوند.
وی اظهار داشت: قطعا اگر برای تدوین فقه مناسبات، تنها به فقه شیعه و یا فقه سنی مراجعه كنیم، مخالفت‌هایی از سوی طرف مقابل صورت می‌گیرد، بنابراین بهترین راهكار، مراجعه به منابع مشترك و مورد قبول هر دو مذهب (شیعه و سنی) است.
استاد خارج فقه حوزه علمیه قم ادامه داد: اگر فقهای جهان اسلام بر اساس مشتركات و روایات اجماعی پیامبر اسلام (ص)، مسائل را استنباط می‌كردند و فتوا می‌دادند و امروز، انسان‌های جاهل و خشك مغز با در دست گرفتن صحنه‌های جهانی اسلام، همه جا را به آتش و خاک و خون نمی‌كشیدند.
وی اظهار داشت: فتوا باید در فضای امت اسلام جاری شود، همه فقها و علما مانند پیامبر اسلام (ص) باید ریختن خون، آبرو و مال مسلمان را به صورت علنی، حرام اعلام كنند.
رئیس مركز تحقیقات اسلامی‌ مجلس اظهار داشت: نه تنها باید جان و مال، بلكه آبرو باید محفوظ بماند، ما نمی‌توانیم جایگاه افراد را پایین بیاوریم، اگر شیعه جایگاه بخشی از اهل‌تسنن و در مقابل سنی‌ها جایگاه شیعه را پایین بیاورند، هر كدام به خود ضربه وارد می‌كنند.
حجت‌الاسلام مبلغی، فضای كنونی جامعه اسلامی ‌را خطرناك دانست و گفت: متاسفانه فضاهای انقسامی ‌و انشقاقی همه جا را گرفته است و برخی به اسلام، مذهب و جامعه اسلامی ‌خیانت می‌كنند.
وی با بیان اینكه سرنوشت امت اسلام در هم تنیده است و باید با گفت و گوهای علمی‌ مشكلات برطرف شود، افزود: متاسفانه در فضای امروزی جهان اسلام حتی یك بحث ساده علمی، دستاویز عده‌ای افراطی و تندرو قرار می‌گیرد كه تنها بر آتش اختلاف می‌كوبند.
وی ادامه داد: این در حالی است كه ما در فضاهای آرام علمی، با رعایت ادب و اخلاق اسلامی ‌می‌توانیم در مورد همه مسائل بحث كنیم، بزرگان اسلامی ‌گاهی با زنادقه هم بحث می‌كردند، ولی فحاشی، بی حرمتی و توهین به مقدسات، حرام است.
حجت‌الاسلام والمسلمین مبلغی در پایان با ابراز نگرانی از وضعیت فعلی جهان اسلام گفت: امروز سرنوشت امت بزرگ اسلامی ‌با آن تاریخ درخشان، سابقه علمی، میراث فكری الهی، منطقه جغرافیایی، تراث فكری و با وجود در اختیار داشتن بزرگترین كتاب آسمانی، دستاویز دیگران شده و این نگران كننده است.
منبع: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس
  • کلمات کلیدی :

نظر شما