فقه و مبانی اجتهاد

با مقدمه آیت‌الله اراکی منتشر شد؛

مبانی و کارکردهای «مصلحت در فقه»

کتاب «مصلحت در فقه؛ مبانی، رهیافت‌ها، کارکردها» تألیف حجت‌الاسلام یحیی جهانگیری‌سهروردی، مبلّغ بین‌الملل و پژوهشگر زنجانی با مقدمه آیت‌الله محسن اراکی، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب چاپ و منتشر شد.

به گزارش شبکه اجتهاد، کتاب «مصلحت در فقه؛ مبانی، رهیافت‌ها، کارکردها» تألیف حجت‌الاسلام والمسلمین یحیی جهانگیری‌سهروردی، مبلّغ بین‌الملل و پژوهشگر زنجانی، در حوزه اجتهاد شیعی به چاپ رسیده است.
 
مولف کتاب «مصلحت در فقه؛ مبانی، رهیافت ها، کارکردها» درباره انگیزه تالیف این کتاب گفت: عده‌ای در دهه اخیر معتقدند که در جمهوری اسلامی فقه شیعی بخاطر پیوند خوردن با سیاست مجبور شده تا به قانون تبدیل شود.
 
وی افزود: این ادعا به این معناست که فقه قدسی و شریعت الهی به قانون عرفی تبدیل شده و به همین خاطر گفته می‌شود که قانون فصلی است که در فقه شیعه بنیانگذاری شده است.
 
حجت‌الاسلام سهروردی تصریح کرد: یعنی بر این اساس فقه جواهری به فقه المصلحت تبدیل روش داده و به مثابه این است که فقه شیعه دارد به پدیده سکولاریزاسیون و نه سکولاریزم تبدیل می‌شود.
 
مصلحت نه برای قدسیت‌زدایی از شریعت بلکه برای اسلامی‌سازی قوانین عرفی 
این پژوهشگر حوزه فقه گفت: مدعیان این موضوع می‌گویند که هیچ گاه سکولاریسم در ایران به وقوع نمی‌پیوندد ولی به دست خود فقها سکولاریزاسیون ایجاد می‌شود.
 
وی در ادامه تصریح کرد: در پاسخ به این موضوع باید فهمید که آیا مصلحت می‌خواهد قوانین را شرعی کند و یا نه، مصلحت می‌خواهد شرع را به قانون تبدیل کند؟ و این سوال رسالت اصلی پژوهش بنده بود که در پایان به گردآوری و چاپ کتاب «مصلحت در فقه؛ مبانی، رهیافت ها، کارکردها» انجامید.
 
این استاد حوزه و دانشگاه گفت: تلاش شده تا در این کتاب ثابت شود که مصلحت نه تنها برای قدسیت‌زدایی از شریعت نیست بلکه برای اسلامی‌سازی قوانین عرفی است تا با روش مصلحت، شریعت را از بن بست نجات دهد.
 
یادآوری می‌شود، کتاب «مصلحت در فقه؛ مبانی، رهیافت‌ها، کارکردها» سومین کتاب حجت‌الاسلام جهانگیری‌سهروردی در حوزه اجتهاد شیعی است که با مقدمه آیت‌الله محسن اراکی، رئیس مجمع تقریب مذاهب از چاپ خارج شده است.

نظر شما