فقه و سیاست

العالم گزارش داد:

آیت‌الله سیستانی در عراق اعلام «جهاد کفایی» کرد

تلویزیون عراق لحظاتی پیش گزارش کرد که آیت‌الله سید علی سیستانی مرجع شیعیان آن کشور مردم و نیروهای مسلح و امنیتی این كشور را به دفاع از عراق و مقدسات و مقابله شجاعانه با تروریست‌ها فرا خواند و اعلام جهاد کفایی کرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، تلویزیون عراق تاکید کرد مرجع عالیقدر شیعیان عراق، مردم و نیروهای مسلح و امنیتی این كشور را به دفاع از عراق و مقدسات و مقابله شجاعانه با تروریست‌ها فرا خواند.

بنابراین گزارش، "شیخ عبد المهدی كربلائی" نماینده آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان عراق در خطبه‌های نماز جمعه امروز در مرقد مطهر امام حسین (ع) در شهر كربلای معلا گفت: هر كسی كه می‌تواند سلاح به دست گیرد و توان مقابله با ترویست‌ها را دارد، برای مقابله با تروریست‌ها داوطلب شود، زیرا دفاع از عراق وظیفه ملی است.

وی با اشاره به اینکه، مرجعیت شیعه از تلاش‌های نیروهای مسلح عراق در مقابله با گروه‌های تروریستی حمایت می‌كند، افزود: ایشان این گروه‌ها را به شجاعت و صبر و پایداری دعوت می‌كند زیرا دفاع از عراق، وظیفه ملی است و همه باید برای دفاع از عراق وارد عمل شوند.

كربلائی با بیان اینكه عراق با اوضاع بسیار خطرناكی روبرو شده است، افزود باید هوشیار باشیم كه دفاع از عراق مسئولیت ملی و دینی خطیری است زیرا كشور و ملت عراق با چالش و خطری بزرگ روبرو شده‌اند و هدف حمله تروریست‌ها قرار گرفته‌اند و درنتیجه همه اقشار و طایفه‌های ملت عراق در معرض این حمله قرار دارند و همگی باید باصبر و استقامت و شجاعانه سلاح در دست گیرند و با تروریست‌ها مقابله نمایند.

تروریست‌های داعش به همراهی بازماندگان حزب بعث و صدام حسین در کنار افرادی مانند عزت الدوری معاون صدام معدوم، در هفته‌های اخیر حملات وسیعی در شهرهای مختلف عراق بخصوص تکریت، سامرا و موصل انجام داده‌اند.

نظر شما