فقه و امت اسلامی

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس:

برای الگوسازی تقریب باید همه مذاهب تلاش کنند

نباید ما خود را در فضای شیعه و یا سنی، محدود کنیم و تنها در این چارچوب تحرک داشته باشیم؛ بلکه علمای هر یک از مذاهب‌ شیعه و سنی باید افزون بر حضور در فضای مذهب خود به عنوان جزئی از امت اسلامی به وظیفه خود در زمینه وحدت امت اسلام در سطح کلان عمل کنند.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در دیدار با جمعی از علما و شخصیت‌های کشور لبنان اظهار کرد: نباید ما خود را در فضای شیعه و یا سنی، محدود کنیم و تنها در این چارچوب تحرک داشته باشیم؛ بلکه علمای هر یک از مذاهب شیعه و سنی باید افزون بر حضور در فضای مذهب خود به عنوان جزئی از امت اسلامی به وظیفه خود در زمینه وحدت امت اسلام در سطح کلان عمل کنند.

وی با اشاره به اینکه امروز کشور لبنان و حزب‌الله نقش ریشه‌ای و تعیین‌کننده در رفع بسیاری از مسائل دنیای اسلام دارد، خطاب به علمای لبنان افزود: هر چه نقش و اهمیت بیشتری داشته باشید، باید نسبت به حساسیت‌هایی که شما را احاطه کرده است، آگاهی بیشتری به دست آورید و با آمادگی، از تمامی قابلیت‌‌هایی که باعث حرکت رو به جلوی جامعه اسلامی می‌شود، استفاده کنید.

حجت‌الاسلام مبلغی تصریح کرد: هنگامی که ملت‌ها پیشرفت می‌کنند، توقع بیشتری نیز از علما خواهند داشت، بنابراین باید سطح ادبیات عصری خود را ارتقا، مفاهیم دینی واجتماعی را تعمیق و جاذبه‌های رفتارهای خود را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: امروز علما در کانون توجه ملت‌ها و به ویژه جوانان قرار دارند و آنها همیشه نظاره می‌کنند که اسلام در زندگی علما چه تبلوری دارد؟ جوانان انتظارات ویژه‌ای از ما دارند. پیش از آن که ما بخواهیم آن‌ها را تربیت کنیم، آنها در فضای مجازی نوعی «شدن و تحول شخصیتی» را تجربه می‌کنند و این تحول‌یابی شخصیتی به ایجاد انتظارات، ادبیات و خلق مفاهیم جدید در آن‌ها منتهی شده است و ما اگر نتوانیم پاسخگوی این نیازها باشیم، میان ما و آنها شکاف ایجاد می‌شود.

افتاء به معنای رایج برای حل مشکلات به صورت اغلبی عمل می‌کند
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با تشریح فعالیت‌های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بیان کرد: این مرکز در کنار بررسی لوایح، اقدام به تعریف اجتهاد ناظر به قانون کرده است و در این تقسیم بندی، اجتهاد ناظر به افتاء نیز وجود دارد که همان اجتهاد رایج کنونی است. مبلغی تصریح کرد: افتاء به معنای رایج برای حل مشکلات به صورت اغلبی عمل می‌کند ولی در ساحت قانون، اقتضاءات، تعریف‌ها و مولفه‌های ویژه‌ای مطرح است.

وی ادامه داد: قانون عمل فردی نیست بلکه ماهیتی اجتماعی و حقوقی دارد و در صورت تصویب کامل، ویژگی‌ها، کارکردها و تاثیراتی مثبتی از خود برجای خواهد گذاشت.
 
حجت‌الاسلام مبلغی عنوان کرد: اجتهاد در طول زمان، نوعاً به سمت امور فردی حرکت کرده است و اجتهاد ناظر به قانون، باید این اقتضاءات قانون را رعایت کند. قانون اقتضاءات خاص خود را دارد و هنگامی که می‌خواهیم مسئله‌ای را تقنین کنیم، باید ابعاد آن را در قالب مواد و تبصره‌ها مورد توجه قرار دهیم.
 
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی همچنین با اشاره به فعالیت دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: این دانشگاه همچنین، مسئولیت تعریف و تدوین الگوی روابط در جامعه بزرگ اسلامی را بر عهده گرفته است.
 
حجت‌الاسلام مبلغی تاکید کرد: شهید ثانی در لبنان مذاهب اسلامی پنچ‌گانه را تدریس می‌کرد، که ما باید این الگو را تعمیم دهیم و بدین وسیله می‌توانیم تعصبات را از بین برده و مذاهب مختلف اسلامی را در کنار یکدیگر قرار دهیم.
منبع: وبگاه شخصی حجت‌الاسلام احمد مبلغی

نظر شما