فقه و امت اسلامی

آیت‎الله ‎سبحانی تشريح كرد:

روش‌ استنباطی وهابیت از منابع اسلامی/ وهابی‌گری عامل تفرقه مذاهب

آیت‏‎الله ‏سبحانی برداشت‌های نادرست و سطحي وهابيت از منابع اسلامی را دلیل مسلمان‌کشی امروز در جهان دانست كه از تفکرات منحرف، منجمد و مسموم محمدبن عبدالوهاب نشات می‌گيرد.

به گزارش شبكه اجتهاد، آیت‎الله ‎سبحانی با اشاره به برداشت‌های نادرست و سطحی وهابيت از منابع اسلامی توسط محمدبن عبدالوهاب، گفت: خداوند آیات اولیه سوره زمر به مسئله شرک مشرکان و توجیهات آنان نزد خداوند متعال اشاره کرده است و نشان داده که دعاوی مشرکان برای کفرورزی خود چیست.

وی با بیان اینکه مشرکان برای اثبات این ادعا بیان می‎کردند که برای رسیدن به خدا دو راه وجود دارد افزود: آن‌ها می‌گفتند یک را پرستش خود خدا و دیگری از راه وسایل و اولیای خداست و ما بت‎ها را برای همین امر پرستش می‏کنیم تا به خدا نزدیک شویم و اصلا این نگاه را به بت‏‎ها نداریم که آنها رب ما هستند و نفع و ضرری دارند.

آیت‏‎الله ‏سبحانی خاطرنشان کرد: این نکته بسیار جالب است زیرا همین مسئله با آیه‎‏ای در سوره یونس دستاویزی برای محمدبن عبدالوهاب 
آیت‏‎الله ‏
شد که در کتاب کشف‎الشبهات خود به کاوش در این مسئله پرداخته و با همین آیه همه مسلمانان را مشرک بخواند.

وی افزود: او عنوان می‎کرد که مسلمانان و شیعیان نیز برای خدا به دروغ بهانه سازی می‎کنند که ما نیز که پیامبر را شفیع خود قرار می‏‎دهیم و به زیارت قبور ایشان و بزرگان می‎روند در حقیقت مشرک هستند ولی با این بهانه که ما اینها را شفیع خود می‎دانیم دروغ می‎‏گویند زیرا بر اساس آیه سوره یونس این حرف آنها نیز شرک است.

این مرجع تقلید بیان کرد: همین سخنان بی‌پایه و بی‌محتوا و بدون فکر است که این چنین دنیای اسلام و جوانان مسلمان را به جان هم انداخته است و این همه خونریزی را در سوریه و عراق و.... شاهد هستیم زیرا آنها نیز همین سطحی نگری محمد بن عبدالوهاب را مد نظر قرارداده‎اند و احکام تکفیری صادر می‎کنند.

وی خاطرنشان کرد: این همه آتش‎سوزی‎ها در ممالک اسلامی به دلیل رواج همین اندیشه‎های باطل است و بنده خودم شاهد بودم که آنها همین تفکرات مسموم را در مدارس نیز به بچه‎ها القا می‎کردند و آنها را با کینه تشیع بزرگ می‏‌کنند.

آیت‏‎الله ‏سبحانی یادآورشد: پاسخ ما به آنها این است که موضع مشرکان نسبت به بت‎ها ربوبی بود و آنها را مایه رزق و روزی خود می‎دانست در حالی که کدام انسان مسلمانی پیامبر و امامان را می‎‏پرستد بلکه همه آنها را عبد صالح خدا می‎داند؛ نکته اینجاست که هیچ دلیلی ندارد که خداوند همه این فیوضات کریمانه را از طریق زیرمجموعه‎های خود به بشر ندهد؛ به همین دلیل است که مردم از پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) طلب دعا می‎کنند.
 
وی گفت: در اصل شفاعت نیز باید گفت که این اصل یعنی شفاعت پیامبر برای مسلمانان یک اصل قرآنی است و مشخص نیست آنها به چه چیزی اعتراض دارند؛ نکته دیگر آنکه در بحث توسل نیز آنها می‌‏گویند همین توسل به پیامبر نیز شرک است که از آن دعاوی جالب است زیرا خداوند فرموده‎است که مردم به پیامبر متوسل شوند و از ایشان یاری بخواهند در حالی که وهابیت بیان می‎کند که این توسل فقط در زمان حیات پیامبر درست بود نه پس از ارتحال ایشان.

آیت‏‎الله ‏سبحانی خاطرنشان کرد: حرف آنها واقعا خنده‌دار است زیرا چگونه امکان دارد شيء دارای دو مرتبه توحیدی و شرکی باشد یعنی در زمان حیات نماد توحید و در زمان مرگ نماد شرک باشد؟ آنها اگر می‎‏گفتند پس از رحلت پیامبر اثر این توسل از بین می‎رود شاید می‎شد با آنها سر همین مسئله بحث کرد ولی این ادعای اولی بی‌سوادی آنها را کاملا عیان می‎کند.

نظر شما