فقه و امت اسلامی

رییس جمعیت علمای عراق:

اقدامات داعش به سود اهل‌سنت نیست/ انقلابی در كار نیست و وظیفه ما اجرای فتوای سید سیستانی است

اولین گروهی كه در موصل و صلاح الدین آواره شدند از اهل سنت هستند پس شایسته است كه در این دام‌های فریبنده نیفتیم و باور نكنیم كه اینها برای كمك به اهل سنت آمده‌اند.

به گزارش شبکه اجتهاد، شیخ خالد الملا از علمای اهل سنت و رییس جمعیت علمای عراق تاكید كرد كه اكنون نشانه‌های جریان یك توطئه علیه كشور روشن شده و اعلام خلافت به اصطلاح اسلامی توسط گروه داعش برای تسلط بر درآمدهای اقتصادی و حذف نظام سیاسی كشور است.

وی در ادامه بر ضرورت اجرای فتوای آیت‌الله سیستانی مبنی بر جهاد كفایی علیه داعش تاكید كرد و گفت: اعلام خلافت اسلامی توسط گروه داعش به جای نامگذاری سابق نشان دهنده جنایت و توحش این گروه و اهداف آنها برای ورود به عراق است.

با خواسته‌های مردمی مخالف نیستیم اما...
وی افزود: هیچ انقلابی در عراق در كار نیست و ما نیز با خواسته‌های مردمی مخالف نیستیم، اما اكنون روشن شده كه توطئه ای در كار است و عاملان آن نیز شناخته شده اند و خلافت اسلامی برای رسیدن به هدف‌های مشخصی مانند تسلط بر نفت و منابع آبی دجله و فرات و حذف نظام سیاسی و كشتار مردم و هتك مقدسات آن صورت گرفته است.

شیخ الملا تاكید كرد كه باید به دقت به این توطئه جنایتكارانه تكفیری نگاه شود چرا كه هدف آن تجزیه مذاهب و طوایف داخل عراق است و آنچه ما امروز شاهد آن هستیم و اخبار آن توسط اهالی موصل منتقل میشود مایه شرم انسانیت است. آنها اهالی تلعفر را در مركز این شهر مجبور به بیعت كرده اند گویی ما به ایام ظلم اموی و عباسی بازگشته ایم كه خلیفه وقت سر از تن مسلمانان جدا می كرد و علمایی را كه حاضر به بیعت نمی شدند تعقیب و مجازات می كرد.

وی گفت: ما به خاطر ضعف دولت و سستی نظام سیاسی و دخالت بیگانگان به این وضعیت رسیده ایم و راه درمان خطر خلافت اسلامی همبستگی و حاكمیت پروژه ملی و جریان ملی و هویت ملی است.

شیخ الملا تصریح کرد: مسیحیان و شیعیان چه جرمی دارند كه راه ارتباطی آنها بسته شده و حتی مردم كردستان نیز در تنگنا قرار گرفته اند؟

اقدامات داعش به سود اهل سنت نیست
وی خاطر نشان كرد: تمام این اقدامات توطئه‌ای است علیه مردم عراق و از این رو همه باید دست در دست هم این جرثومه داعش را از بین ببریم.

رئیس جماعت العلمای عراق افزود: اقدامات داعش به سود اهل سنت یا دیگران نیست، اولین گروهی كه از سیاسیون و روحانیون و فرهنگیان در موصل و صلاح الدین آواره شدند از اهل سنت هستند پس شایسته است كه در این دام‌های فریبنده نیفتیم و باور نكنیم كه اینها برای كمك به اهل سنت آمده اند؛ چرا كه این جنایتكاران ابتدا به كشتار اهل سنت پرداختند.

باید به فتوای سید سیستانی عمل كنیم
شیخ ملا در ادامه ضمن تاكید بر ضرورت اجرای فتوای آیت‌الله سیستانی مبنی بر جهاد كفایی گفت: اجرای این فتوا باید به صورتی معنوی مطرح شود تا با دلها پیوند بخورد و شور و حماسه جوانان خاموش نشود؛ چرا كه تروریسم پروژه‌ای بزرگ است و البته فرزندان ما نیز توانایی برخورد با آن را دارند، لذا ما باید به فتوای سید سیستانی عمل كنیم چرا كه برخی دست‌های خارجی و رسانه‌های داخلی تلاش می‌كنند كه از اهمیت این فتوا بكاهند و وظیفه ما به عنوان مسلمان و عراقی این است كه این فتوا را زنده نگاه داریم و آن را آنچنان فعال كنیم كه همه مردم عراق به این واجب كفایی خود براب حفظ كرامت عراق عمل كنند.

یادآور می‌شود، گروه تروریستی داعش در مناطقی از عراق و سوریه كه آنها را اشغال كرده اعلام خلافت اسلامی نموده و در یك نوار صوتی اعلام كرده كه بغدادی تروریست، خلیفه و زعیم مسلمانان است.

نظر شما