اندیشوران فقهی

امام جمعه اهل‌سنت چابهار در گفتگوی اختصاصی با «شبکه اجتهاد»:

علمای اهل‌سنت، ماهیت داعش را بیان کنند/ خلافت داعش، مکر و فریبی بیش نیست

هشیار و بیدارکردن مردم، نسبت به گروه تروریستی داعش وظیفه علمای اهل‌سنت است و باید ماهیت این گروه‌ها را بیان کنند که چکاره بودند و چکار کردند و مواظب باشند که اینها می‌خواهند با تبلیغات سوء و شعارهای توخالی و ظاهرنما، مردم را گمراه کنند.

شبکه اجتهاد: مولوی عبدالرحمن ملازهی(چابهاری) امام جمعه اهل‌سنت چابهار و مدیر مدرسه دینی جامعة الحرمین الشریفین، گفتگویی را با خبرنگار ما پیرامون مسائل عراق و گروره تروریستی داعش انجام داده است که در ادامه می‌خوانید.

اجتهاد: نظر جنابعالی نسبت به اتفاقات اخیر کشور عراق و اقدامات گروه تروریستی داعش در کشورهای اسلامی چیست؟
مولوی ملازهی: بسم الله الرحمن الرحیم. بنده در نماز جمعه این دو جمعه گذشته مختصر عرض کردم که در اینگونه مسائل مهم سیاسی و مخصوصا مربوط به خارج از کشور، حرف اول و آخر را، باید از مقام معظم رهبری بشنویم.

زمانی که مسائل مصر شروع شده بود و خیلی بالا گرفت، گروهی از تشکیلات مهم کشوری، به صورت دوستانه آمدند و گفتند: چون اخوان‌المسلمین تحت فشار است و ...، آمدیم دیدگاه شما را نسب به قضیه بدانیم و خود ما هم دیدگاه‌هایی داریم و نهایتا می‌خواهیم نتیجه‌گیری کنیم. من به آن‌ها هم همین مطلب را عرض کردم که: الحمدلله، ما و شما در این کشور عظیم و عزیز، از رهبری آگاه، مجتهد، عالم، سیاست‌مدار و با تجربه برخورداریم و باید در اینگونه مسائل، اولا دیدگاه‌های آقا را ببینیم و تبعیت کنیم.

داعش مملکت امن را نام امن کرده است
من در مصاحبه اخیرم با صداوسیمای استان و مکررا در نماز جمعه‌ها گفته‌ام، کاری که داعش در عراق انجام می‌دهد، کار یک گروه تروریستی است. به قول خودشان از شام حرکت کردند و الان به عراق رسیدند. آن‌ها در سوریه به جان و مال و نوامیس و آبروی مردم هجوم بردند و پس از شکست در آن‌جا، الان به عراق هجوم آورده‌اند و اسم مستعار یا مخففی به نام داعش برای خود درست کرده‌اند؛ به قول خودشان، دولت اسلامی عراق و شام. این‌ها در شام موفق نشدند و در آن‌جا ویرانی و خرابی به بار آورند و مملکت امنی را، ناامن کردند.

من قبل از جنگ سوریه، سفری به دمشق، شام، حلب و ... داشتم. آن‌جا کشور و مملکتی بسیار امن و امان بود و وقتی برگشتم، در نماز جمعه، وضعیت امنیت آن‌جا را، به‌عنوان تحفه و هدیه‌ای برای مردم بازگو کردم. یک روز از دمشق حرکت کردیم و دو یا سه استان را پیمودیم؛ تا شهر حلب، حتی یک پست ایست و بازرسی ندیدیم و در خود این شهرها، یک نفر پلیس و افسر مسلح هم ندیدم. این مطلب، نشان از امنیت آن‌جا بود و تا مرز اردن، لبنان و عربستان هم رفتیم؛ امنیت محض در آن‌جا حاکم بود.

داعش با ترفند و توطئه‌های آمریکایی، بلای جان مردم عراق شدند
اما این گروه تروریستی آمدند و منطقه را بهم زدند و کشتند، غارت کردند، خرابی بجا گذاشتند و از آن‌جا که دستشان خالی شد، با ترفندها و توطئه‌های آمریکایی، بلای جان مردم عراق شدند. خط مشی سیاسی، عرفی، اجتماعی و فردی همه ما، همان خط مشی مقام معظم رهبری است.

من در جمعه گذشته هم عرض کردم که خیلی از علما نظرات و فتاوای خود را داده‌اند؛ اما حرف شایسته، همان چیزی است که مقام معظم رهبری بیان کرده‌اند. ایشان در سخنرانی‌هایشان در جمع مسئولین قوه قضائیه، به صراحت فرمودند که ارتش و مردم عراق، برای دفاع از کشور و ارزش‌های خود، از قدرت و توانایی لازم برخوردار است و نیازی به دخالت دیگران در این کشور نیست.

اجتهاد: به نظر شما محکومیت و هشدار علمای اهل‌سنت به جوامع اسلامی، چه تأثیراتی می‌تواند داشته باشد؟
مولوی ملازهی: به هر حال در این موضوع، دیدگاه ما همان نظر مقام معظم رهبری است و باتوجه به رهنمودهایی که آقا در این زمینه بیان کردند. دیگر نیازی به این و آن وجود ندارد؛ مگر به خاطر فتاوای مختلفی که در این زمینه وجود دارد و افرادی هم به لحاظ عقیدتی وجود دارند که پیرو این دسته از علما هستند و این مصاحبه‌ها، شاید از این جهت کارایی داشته باشد و لذا بهتر است که مصاحبه‌ها با آن‌ها هم انجام بگیرد تا پیروان آن‌ها هم آگاه شوند و بدانند که تصمیم و نظر همگان، همان نظر مقام معظم رهبری است.

هر مسلمانی که زیر اشاره آمریکا، انگلیس و اسرائیل باشد، مسلمان نیست
داعش، گروه معلوم الحالی است؛ گروهی تروریستی که سوابقشان هم مشخص است و معلوم است که در شام و عراق چه کرده‌اند. ما کارهای این گروه را ما محکوم می‌کنیم و باید در همین‌جا بگوییم هر مسلمانی که زیر اشاره آمریکا، انگلیس و اسرائیل باشد، مسلمان نیست.

اجتهاد: راهکار علمای اهل‌سنت برای جلوگیری از ترویج خشونت در منطقه و عراق چیست؟
مولوی ملازهی: علمای اهل‌سنت باید مردم را آگاه کنند. هشیار و بیدارکردن مردم، وظیفه علمای اهل‌سنت است و باید مواظب باشند که اینها می‌خواهند با تبلیغات سوء و شعارهای توخالی و ظاهرنما، مردم را گمراه کنند.

بنده امروز شنیدم که سرکرده گروه داعش، شخصی به نام ابوبکر بغدادی است و لذا اعلام کردم که ما اهل‌سنت با داشتن ابوبکر صدیق، از ابوبکرهای بغدادی بی‌نیازیم و اینکه اسم حکومتشان را خلافت گذاشتند، مکر و فریبی بیش نیست. علما باید مراقب باشند که مردم را از اینگونه شعارها و فریبکاری‌ها، در پناه امام نگه داشته و آگاهی دهند و برادران ما، باید ماهیت این گروه‌ها را بیان کنند که چکاره بودند و چکار کردند. امیدوارم که انشالله مسلمانان آگاه باشند و فریب نخورند.

قابل ذکر است، مولوی عبدالرحمن ملازهی(چابهاری) فرزند ملا احمد، در سال 1324 شمسی در روستای انزا، شهرستان سرباز سیستان و بلوچستان متولد شد. وی از هفت سالگی در دبستان روستای مجاور ثبت نام کرده و دوره مقدماتی را در خانه، نزد پدر و برادرش ـ مولوی محمدعمر ـ و دو سال دوره سطح را در مدرسه عزیزیه روستای انزا و سال سوم سطح تا دوره خارج را، در العلوم کراچی پاکستان گذراند و مدرکی تحت عنوان سند العالم دریافت کرد. وی، در یک آزمایش اختصاصی در محضر شیخ قراء، شیخ محمود خلیل الحصری و شیخ عبدالباسط عبدالصمد مصری، مدرک تخصص در قرائت را دریافت کرد.

وی در سال 1344 شمسی به وطن بازگشت و در حوزه علمیه عزیزیه انزا، به تدریس تجوید قرائت و علوم دینی پرداخت و مدتی بعد به نیابت عموی خود ـ مولوی گل‌محمد، امام جمعه اهل‌سنت ایرانشهر ـ به خطابه و امامت جمعه آن شهر مشغول شد.

مولوی عبدالرحمن ملازهی، درسال 1346شمسی بنا به دعوت و درخواست مردم شهرستان چابهار برای امامت جمعه، به این شهر مهاجرت و ساکن شد. در سال 1371 در آزمون تعیین سطح علوم روحانیان اهل‌سنت در دانشکده الهیات تهران شرکت کرد و مدرک سطح 3 را، که آنوقت از سوی وزارت فرهنگ و آموزش عالی و به موجب بخشنامه‌های متعدد، معادل دکتری اعلام گردیده بود، دریافت داشت.

این عالم حنفی‌مذهب، هم‌اکنون مدیریت مدرسه دینی "جامعة الحرمین الشریفین" و امامت جمعه اهل‌سنت چابهار را به‌عهده دارد.

نظر شما