اندیشوران فقهی

در جمع ستاد برکزاری کنگره خطر جریانهای تکفیری بیان شد:

راه برون رفت از خطر تکفیری‌ها در بیان آیت‌الله مکارم شیرازی

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: تکفیری‌ها تنها به عقاید اسلامی ‌ضربه نزده‌اند، بلکه ضربه به فروع اسلام هم زده‌اند، بدترین نوع فحشا که زبان از بیان آن شرم دارد را به نام جهاد نکاح تبلیغ می‌کنند و حتما روزی دیگر سراغ جهاد شرابخواری، جهاد قمار و جهاد مواد مخدر خواهند رفت.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مرجع تقلید و استاد برجسته حوزه علمیه قم که ریاست دبیرخانه کنگره بین‌المللی خطر جریانهای تکفیری را نیز عهده دار است، در دیدار اعضای ستاد برگزاری این کنگره ضمن تقدیر از فعالیتهای دست اندرکاران این کنگره و در صدر آن تلاش آیت‌الله سبحانی به عنوان دبیر کمیته علمی‌این کنگره اظهار داشت: از بیانات آیت‌الله سبحانی به خوبی بر می‌آید که کار بسیار زیادی در طول این یکسال انجام شده است یعنی کاری که در طول چندسال باید انجام می‌شده، در این یکسال توسط دست اندرکاران کنگره انجام شده است.

او با اشاره به استقبال مقامات بالای نظام جمهوری اسلامی‌ از برگزاری این کنگره گفت: از سوی مقامات برجسته به نهادها و ارگان‌های مختلف سفارش شده تا با این کنگره همکاری کنند.

شرایط امروز یکی از بحرانی‌ترین شرایط تاریخ اسلام در طول 1400 سال
آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به شرایط جهان اسلام، ابراز کرد: شرایط امروز یکی از بحرانی‌ترین شرایط تاریخ اسلام در طول 1400 سال است، دشمنان در تمام کشورهای اسلامی ‌آتش جنگ میان برادران مسلمان ایجاد کرده‌اند و همه روزه خون‌های زیادی از مسلمانان به دست افرادی ظاهرا مسلمان بر زمین ریخته می‌شود که بسیاری از آنها، افراد زیر 10 سال و کمتر هستند.

او افزود: چقدر آثار اسلامی ‌و قبور اولیای الهی توسط این گروه تخریب و چه بسیار منازل و بنیادهای فرهنگی اسلامی ‌ویران می‌شود که اگر تمام این آتشها هم خاموش شود دهها سال باید زحمت کشید تا خرابی‌ها را آباد کرد.

این مرجع تقلید تصریح کرد: در سوریه و عراق چه خبر است، نگاه می‌کنیم، مسلمانان چگونه جان، مال و ناموس یکدیگر را برباد می‌دهند، علت و سرچشمه این مساله نیز جهل، هواپرستی و تحریکات دشمنان اسلام است.

او خاطرنشان کرد: کار به جایی رسیده که در کشور اسلامی‌ عراق، به جای برقراری اتحاد، کردها از پشت به ملت و کشورشان خنجر می‌زنند و به قول حسن هیکل، کاری که اینها کردند درهای جهنم را به روی ملت شان باز کردند.

آیت‌الله مکارم شیرازی خطاب به مسؤولان کردستان عراق یادآورشد: شما کشور کوچکی تشکیل دهید یقینا همیشه باید نوکر آمریکا و اسرائیل باشید، کاری مقابل آنها نمی‌توانید بکنید اما اگر عراق یکپارچه و متحد باشد می‌تواند روی پای خود بایستد همان‌گونه که جمهوری اسلامی ‌روی پای خود ایستاده است. من تعجب می‌کنم چرا گروهی توطئه دشمنان را نمی‌فهمند و دم از تجزیه و نفاق می‌زنند.

کسی خواب نما شده و خود را خلیفه مسلمین می‌خواند
او با بیان اینکه سرکرده گروهک تروریستی داعش ادعای خلاف اسلامی‌ را دارد، گفت: از عجائب دوران ما، کسی خواب نما شده و خود را خلیفه مسلمین خوانده و نقشه کشیده که همه را از جنوب آسیا تا آفریقا و اروپا را می‌خواهد زیر سیطره داشته باشد؛ چه کسی شما را تعیین کرده، کدام آقا، کدام برنامه؛ چه ادعاهای واهی، بی اساس و بی مدرک را مطرح کرده که این شرایط بسیار بحرانی است که در آن زندگی می‌کنیم.

استاد حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه ابراز مهم برای آتش افروزی‌ها در جهان اسلام تکفیری‌ها هستند، تصریح کرد: اینها در سوریه و عراق آتش به پا کردند و این همه کشتار و جنگ کردند، اینها هستند که در کشورهای دیگر از جمله پاکستان و افغانستان آتش افروزی می‌کنند.

او با مهم ارزیابی کردن مساله تکفیری‌ها ابراز داشت: خطرات و ضررهای تکفیری‌ها یکی و دوتا نیست، تنها مشکل، کشته شدن مسلمانان و تخریب مساجد و قبور اولیای الهی و زیارتگاهها و خانه‌ها نیست، مشکل مهم این است که دشمنان ما در رسانه‌های خود می‌گویند ماهیت مسلمانان همین‌ها است و آنها بویی از منطق و عقلانیت نبرده‌اند.

تکفیری‌ها ضربه بزرگی به اسلام و جهان بشریت وارد کردند
آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این که تکفیری‌ها ضربه بزرگی به اسلام و جهان بشریت که آماده پذیرش اسلام است، وارد کردند، گفت: اینها تنها به عقاید اسلامی‌ ضربه نزده‌اند، بلکه ضربه به فروع اسلام هم زده‌اند، بدترین نوع فحشا که زبان از بیان آن شرم دارد را به نام جهاد نکاح تبلیغ می‌کنند و حتما روزی دیگر سراغ جهاد شرابخواری، جهاد قمار و جهاد مواد مخدر خواهند رفت.

این مرجع تقلید با بیان اینکه هدف کنگره خطر جریان‌های تکفیری اجماع علمای اسلام، بیدار کردن ملت‌ها و منزوی کردن جریان‌های تکفیری است، گفت: اگر علمای اسلام اجماع کردند و اخبار آن منتشر شد عده‌ای از مردم فریب نمی‌خورند و تحت تاثیر افکار و اندیشه‌های تکفیری‌ها قرار نمی‌گیرند که الآن مواد منفجره به خود بسته و یک ساعت دیگر رسول خدا(ص) را در بهشت زیارت کند.

او بیان کرد: آن کسی که به زعم و خیال خود می‌گوید من خلیفه مسلمین هستم، اگر علمای اسلام در کنگره‌ای جمع شده و بگویند اینها از اسلام منحرف هستند سبب می‌شود این گونه هواخواهی‌ها کم شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی ادامه داد: ثمره دیگری که این کنگره دارد این است که به دنیا ثابت کنیم اینها اسلام را به دنیا عرضه نمی‌کنند و مسلمان نیستند؛ اسلام دین محبت، مرحمت و برادری است.

برداشت نادرست تکفیری‌ها از دین و تحمیل آن به دیگران
او برداشت تکفیری‌ها از دین را نادرست خواند و عنوان کرد: شما با چه دلیل و مدرکی برداشت نادرست خود از اسلام را محور می‌دانید، در حالی که سطح سوادتان بسیار پایین است و آثار و کتب پیشوایان تان نیز مؤیدی بر این مساله است.

استاد درس خارج فقه حوزه تاکید کرد: چرا باید همه تابع شما باشند؟ شما استنباطی غلط و بسیار احمقانه از کفر و ایمان دارید و می‌خواهید این استنباط نادرست را به همه تحمیل کنید و سر همه را اعم از شیعه و سنی را ببرید و با آن فوتبال بازی کنید، چه کسی چنین اجازه‌ای به شما داده است؟

او تاکید کرد: ما در صدد هستیم با برپایی این کنگره، نا آگاهان را بیدار کرده که آلت دست این جریانات نشوند و دیگر انکه به دنیا ثابت کنیم اینها مسلمان نیستند و بیگانه از اسلام هستند.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: مشکل مهم این است که استکبار جهانی در ساحل امن و امان است و مسلمانان را به جان یکدیگر انداخته‌اند و متاسفانه پول‌های برخی کشورهای اسلامی ‌را در اختیار این جریانها قرار می‌دهند. آیا نباید علمای اسلام به پا خیزند و هشدار دهند و جهان اسلام را با خبر کنند و پشتیبانان تکفیری‌ها را شرمنده کنند و بدانند مردم دنیا انها را شناختند و اینها مسائلی است که به وسیله این کنگره باید روشن شود.

این مرجع تقلید شیعه در پایان سخنان خود گفت: راه برون رفت از این خطر از طریق برنامه‌های منطقی، عاقلانه و حساب شده است و امیدواریم در این کنگره نتیجه مثبتی بگیریم.

نظر شما