فقه و امت اسلامی

يادداشت روز/

از فتواهای وحدت تا اتحاد مذاهب اسلامی در برابر وهابیت

در طول تاریخ همواره دشمنان اسلام و جریانات ضد دینی با روش‌های مختلف به دنبال کسب موقعیتی برای ایجاد تفرقه و فاصله بین دو مذهب شیعه و سنی بوده‌اند تا از این طریق بتوانند بر ممالک اسلامی حکومت کنند و جلوی گسترش تفکر اسلامی را بگیرند.

به گزارش شبكه اجتهاد، عدم اتحاد در بین مسلمانان یکی از مهمترین مسائلی است که همواره جهان اسلام از آن ضربه خورده است. دو مذهب شیعه و سنی علی‌رغم اختلافاتی که با یکدیگر دارند، از نقاط مشترک بسیار مهمی نیز برخوردار هستند که این وجوه مشترک می‌تواند این دو مذهب را در برابر حملات بی‌امان و بی‌وقفه دشمن، متحد و منسجم  کند؛ دشمنی که از صدر اسلام با تفکر امثال عبدالله ابن ابی، سرکرده منافقین مدینه به تفرقه‌افکنی میان امت واحده پرداخت و علی‌رغم حضور پیامبر عظیم‌الشأن اسلام، دستاوردهایی نیز داشت.

زمینه‌های تفرقه‌انگیزی در اهل‌سنت
در میان اهل‌سنت با پایه‌ریزی‌ها و تئوری‌های ابن‌تیمیه، فقیه حنبلی و سلفی که بسیاری از بزرگان اهل‌سنت وی را کافر و حتی خونش را حلال برشمرده‌اند، توسط شخصی به نام محمدبن عبدالوهاب، فرقه وهابیت در سرزمین درعیه که محمد بن سعود (جدّ آل سعود) حاکم آن بود به وجود آمد و با قتل و غارت کاروان‌های حجاج و شهرهای اسلامی، به ثروت و قدرت رسید و به تدریج قدرت را در حجاز به دست گرفت.

برخی به اسم تشیع تفرقه‌افکنی می‌کنند
اما در میان شیعیان افرادی هستند  که دوشادوش وهابیت به تفرقه‌افکنی و ایجاد تشویش و درگیری در میان مسلمانان می‌پردازند؛ این افراد مانند وهابیت بسیار مورد علاقه دشمنان اسلام هستند و حتی در کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا زندگی می‌کنند و شبکه‌های ماهواره‌ای آنان نیز در همان کشورها دائر گردیده و به صورت مستمر فعالیت دارند؛ کسانی که نه تنها به مبانی اسلام و اعتقادات دیگر مذاهب اسلامی احترام نمی‌گذارند، بلکه انقیادی هم نسبت به اصول اعتقادی تشیع ندارند و حتی نسبت به مراجع معظم تقلید و نیکان و بزرگان جهان تشیع هم حمله‌ور شده و جز نظر خود، نظری را دارای صحت نمی‌دانند.

شبکه ماهواره‌ای فدک، یکی از پایگاه‌هایی است که از هیچ خدمتی در راستای ایجاد تفرقه و دشمنی بین شیعه و سنی فروگذار نکرده است. مدیر این شبکه پس از اخذ اقامت کشور انگلستان، با پرداخت 2 میلیون پوند یک کلیسای متروک را در یکی از روستاهای ثروتمند انگلیس خریداری کرده و فعالیت‌های شبکه خود را از آنجا آغاز نمود. جالب اینجاست که علی‌رغم اینکه بسیاری از شبکه‌های ایرانی، مانند پرس تی‌وی به سادگی تحریم می‌شود، این شبکه همچنان با قوت در انگلیس مشغول به فعالیت است و روزبه‌روز در راستای تفرقه‌افکنی میان مسلمانان فعالیت می‌کند.

توهین به عایشه همسر پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله و سلم) یکی از شاهکارهای وی به شمار می‌آید. او همچنین در کارنامه خود توهین به برخی از مراجع معظم تقلید را دارا می‌باشد. مدیر شبکه فدک درحالی بر روی منبر خود گزافه‌گویی می‌کند که مفتیان و سران وهابیت اظهارات سخیف وی را نشان از بطلان و عدم صحت شیعه می‌دانند و از رویگردانی بسیاری از اهل‌سنت علاقمند به تشیع خبر می‌دهند.

فتوای رهبر معظم انقلاب وحدت آفرین برای جهان اسلام است
رهبر معظم انقلاب پیرامون استفتائی که از ایشان راجع به توهین به عقاید اهل‌سنت به عمل آمده است فرموده‌اند: اهانت به نمادهای برادران اهل سنت از جمله اتهام‌زنی به همسر پیامبر اسلام(صلی‌الله علیه و آله و سلم) حرام است؛ این موضوع شامل زنان همه پیامبران و به ویژه سیدالانبیاء حضرت محمد(صلی‌الله علیه و آله و سلم) می‌شود. فتوایی که به سرعت بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد؛ به گونه‌ای که در شبکه ماهواره‌ای «الجزیره»، «الانباء» کویت، سایت پرمخاطب «محیط»، روزنامه‌های «السّفیر» لبنان و «الحیات» چاپ لندن و سایت رادیو تلویزیون مصر و... به انعکاس درآمد و مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

احمد الطّیب، شیخ بزرگ الازهر در بیانیه‌ای رسمی، این چنین به فتوای رهبر حکیم انقلاب واکنش نشان‌داد: با تمجید و خرسندی، فتوای مبارک حضرت امام علی خامنه‌ای را در خصوص تحریم اهانت به صحابه یا تعرّض به همسران حضرت رسول(صلی‌الله علیه و آله و سلم) دریافت کردم. این فتوایی است که با دانش صحیح و درک عمیق از خطرناکی آن چه که اهل‌ فتنه انجام می‌دهند، صادر شده و بیان‌گر علاقه و اشتیاق به وحدت مسلمانان است. آن‌چه که باعث می‌شود بر اهمیت این فتوا افزوده شود، آن است که عالمی از علمای بزرگ مسلمان و از بزرگ‌ترین مراجع شیعه و به عنوان رهبر عالی جمهوری اسلامی ایران، چنین فتوایی را صادر کرده است. من از جایگاه علم و با توجّه به مسئولیتی که بر مبنای شرع دارم، می‌گویم تلاش برای وحدت مسلمانان، واجب است و اختلاف بین پیروان مذاهب اسلامی باید به اختلاف نظر بین علما و صاحب‌نظران محدود بماند و به وحدت امّت اسلامی لطمه نزند که خداوند فرموده است: و لا تَنازعوا فتَفشلوا و تَذهب ریحکم و اصبروا إنّ الله مع الصّابرین.

علما و بزرگان مذاهب به دنبال اتحاد امت‌اسلامی هستند؛ اما همواره عده‌ای جاهل و نادان وجود دارند که بدون در نظر گرفتن مصالح و مبانی دینی با رفتارهای ناصحیح و گستاخانه خود موجب رنجش مسلمانان و ایجاد فتنه و تفرقه می‌شوند؛ کسانی که بدون در نظر گرفتن شرایط جهان اسلام، مخصوصا پس از ظهور گروه‌های تروریستی وهابی و تکفیری مانند داعش، همچنان در آتش اختلاف و تفرقه می‌دمند و موجب خشنودی دشمنان اسلام و مسلمین می‌شوند.

امید است که امت اسلامی با توجه به شرایط موجود که تمام جبهه کفر و استکبار برای نابودی اسلام و سلطه بر مسلمین بسیج شده‌اند، با بصیرت دینی و کنار گذاشتن اختلافات خطرناک که تنها دامن‌زدن به آنها موجب شادمانی دشمنان و دستیابی استکبار جهانی به اهداف شوم و پلید خود می‌شود، در یک جبهه متحد علیه دشمنان دوشادوش یکدیگر قرار بگیرند و بیش از پیش اسلام عزیز را به جهان و جهانیان معرفی کنند.
منبع: رسا (با ویرایش و تلخیص )

نظر شما