فقه و امت اسلامی

آیت‌الله مکارم شیرازی:

افراطی‌گری موجب جنگ داخلی و مذهبی می‌شود

آیت‌الله مکارم شیرازی جنگ و خونریزی در عراق، سوریه، یمن و دیگر کشورهای اسلامی را نتیجه افراطی‌گری مذهبی دانست و تصریح کرد: اسلام دینی سراسر محبت، مودت و رحمانیت است بنابراین خشونت توسط مسلمانان پذیرفته نیست

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله مکارم شیرازی عصر دیروز در جمع گروهی از علمای برجسته اهل سنت اندونزی اظهار کرد: اگر علمای جهان اسلام از یکدیگر دور باشند دشمنان به سم پاشی می‌پردازند و بر طبل اختلاف می‌کوبند بنابراین انجام دیدار و ملاقات‌های این چنینی ضرورت دارد.
 
این مرجع تقلید گفت: حقیقت این است که امروز فرصت خوبی برای پیشرفت اسلام در دنیا حاصل شده است.

او افزود: امروزه مردم جهان از تفکرات مادی خسته شده‌اند و به دنبال پناهگاهی می‌گردند که غیر از اسلام و تعالیم وحیانی چیزی در این زمینه سراغ نداریم بنابراین باید از فرصت به دست آمده استفاده کنیم و در این صورت در آینده، دین اسلام جهانی خواهد بود.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به ضرورت رعایت چند نکته برای رسیدن به این هدف خاطرنشان کرد: حفظ وحدت میان مسلمانان و جلوگیری از بروز اختلافات مهم‌ترین و نخستین گام در این زمینه است؛ تکیه بر روی مشترکات میان مسلمانان برای این مهم ضروری است.

این مرجع تقلید ادامه داد: در گام دیگر باید از افراطی‌گری در همه مذاهب اسلامی جلوگیری کرد زیرا این مسأله راهی جز به جنگ داخلی و مذهبی نمی‌برد.

او جنگ و خونریزی در عراق، سوریه، یمن و دیگر کشورهای اسلامی را نتیجه افراطی‌گری مذهبی دانست و تصریح کرد: اسلام دینی سراسر محبت، مودت و رحمانیت است بنابراین خشونت توسط مسلمانان پذیرفته نیست.

آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: در قرآن کریم توصیه‌هایی مبنی بر رفتار همراه با محبت و مودت حتی با غیر مسلمانانی شده که سر جنگ با پیروان اسلام ندارند و مزاحمتی ایجاد نمی‌کنند.

استاد حوزه علمیه قم با تاکید بر جلوگیری از افراطی گری در میان همه مسلمانان توسط علمای جهان اسلام خاطرنشان کرد: باید افراد نادان و افراطی را تربیت کرد تا به تدریج اتحاد میان مسلمانان مستحکم تر شود.

او عنوان داشت: دو ماه دیگر کنگره‌ای با حضور علمای جهان اسلام از مناطق مختلف در قم برگزار می‌شود تا خطر جریان‌های تکفیری را گوشزد و راهکارهایی منطقی برای جلوگیری از فعالیت‌های آن‌ها پیدا کنیم و همچنین اجماعی از علمای اسلامی برای مقابله با جریان تکفیری به وجود بیاید.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه دشمنان سعی دارند بگویند تکفیری‌ها دولت اسلامی تشکیل داده‌اند گفت: هدف آن‌ها خشن جلوه دادن اسلام و ترساندن مردم جهان از این دین الهی است.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: تکفیری‌ها نه دولتی تشکیل داده‌اند و نه اسلامی هستند بنابراین بیان حقیقت از سوی ما به تمام مردم جهان ضروری است.

او به پیشرفت روزافزون اسلام در سطح جهان اشاره کرد و افزود: بر اساس آمار موجود، قرآن یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها طی سال‌های گذشته بوده است.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: یکی از سیاست مداران غربی عنوان کرده بود روزی را پیش بینی می‌کنم که مردم جهان با صدای اذان از خواب بیدار شوند؛ این سخن نشان دهنده این حقیقت است که اسلام چه ظرفیتی برای پیشرفت در سطح بین المللی دارد.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه اندونزی پرجمعیت‌ترین کشور اسلامی دنیا است، بیان داشت: بر اساس اخباری که داریم برنامه‌ها و دانشگاه‌های اسلامی در اندونزی هر روز گسترش می‌یابد و این امر بسیار مبارک است.
 
ایشان خاطرنشان کرد: اگر علمای جهان اسلام از یکدیگر دور باشند دشمنان به سم پاشی می‌پردازند و بر طبل اختلاف می‌کوبند بنابراین انجام دیدار و ملاقات‌های این چنینی ضرورت دارد زیرا موجب خنثی شدن توطئه‌های دشمنان شده و کاهش مشکلات را هم در پی دارد.

نظر شما