اندیشوران فقهی

در دیدار رئیس و اعضای سازمان اهل بیت(ع) تأکید شد؛

علمای اسلام برای نفی افکار تکفیری‌ها و معرفی اسلام ناب متحد شوند

 آیت‌الله مکارم شیرازی با تأکید بر این که بهترین راه برای رفع فتنه جریان تکفیری اتحاد همه علمای اسلام است، گفت: این جریانات چهره اسلام را مخدوش می‌کنند و جنایات خود را با نام اسلام انجام می‌دهند.

به گزاش شبکه اجتهاد، آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار رئیس و اعضای سازمان اهل بیت(ع) کشور اندونزی با تأکید بر این که بهترین راه برای رفع فتنه جریان تکفیری اتحاد همه علمای اسلام است، اظهار داشتند: این جریانات چهره اسلام را مخدوش می‌کنند و جنایات خود را با نام اسلام انجام می‌دهند.

ایشان با توجه به این که اقدامات جریانات تکفیری به همه مذاهب اسلامی ضربه می زند، فرمودند: باید همه علمای اسلام برای نفی افکار این جریان‌ها تلاش کنند و به دنیا بگویند که اسلام دین رحم و محبت است با کارهای خشن تناسبی ندارد.

این مرجع تقلید با اشاره به این که دشمنان اسلام، تکفیری‌ها را به عنوان مسلمان به دنیا معرفی می‌کنند، ابراز داشتند: آن‌ها در رسانه‌های خود عمداً از داعش با عنوان دولت اسلامی یاد می‌کنند در صورتی که آن‌ها نه دولت دارند و نه اسلامی هستند.

آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگر سخنان خود به تبیین حدیث ثقلین پیامبر(ص) پرداخت و فرمودند: ما شیعیان به این وصیت پیامبر(ص) عمل می‌کنیم و در این مسأله نیز همچون دستورات دیگر تبعیت می‌کنیم؛ رسول خدا(ص) در این روایت می‌فرماید من قرآن و اهل بیت(ع) را برای شما گذاشتم تا به آن‌ها تمسک کنید این دو تا قیامت از هم جدا نمی‌شوند.
ایشان با اشاره به اختلافی که در تفسیر حدیث غدیر بی جهت میان شیعیان و اهل تسنن وجود دارد، بیان داشتند: آن‌ها «ولی» را به معنای دوست می‌گیرند در حالی که ما آن را «اولی بالتصرف» می دانیم؛ اما در حدیث ثقلین هیچ کس عذری ندارد.

این استاد بزرگ حوزه به اهمیت و جایگاهی که حدیث ثقلین نزد شیعیان دارد اشاره کرد و فرمودند: امام خمینی(ره) در وصیت نامه تاریخی خود که مطالب مهمی در زمینه‌های گوناگون سخن گفته، در آغاز این وصیت نامه مهم حدیث ثقلین را بیان فرموده است. ما باید به این حدیث شریف بدون هرگونه تعصب عمل نماییم و راه را پیدا کنیم. خداوند به همه ما توفیق عمل دهد.

ایشان با اشاره به این که ما به برکت هدایت اهل بیت (ع) در این راه نورانی قرار گرفته‌ایم، ابراز داشتند: باید خدا را شکر کنیم اگر این بزرگواران نبودند ما در مسیر صحیح نبودیم؛ ما با کمک و هدایت اهل بیت (ع) راه صحیح و کتب ایشان را اختیار کردیم اما هیچ گاه به مقدسات اهل سنت نیز توهین نمی‌کنیم.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به این که شیعه بودن باید در رفتار و عملکرد فرد تأثیر بگذارد، بیان کردند: افرادی نزد امیرالمؤمنین(ع) ادعای شیعه بودن کردند، حضرت فرمود شیعه باید در چشمش آثار عبادت و بر لبانش آثار ذکر خدا مشاهده می‌شود؛ کسی که در خانه و محل کارش اثری از شیعه بودنش دیده نشود به فرموده حضرت نمی‌توان گفت که شیعه است؛ رفتار و کردار مناسب بهترین راه دعوت مسلمانان به تشیع است.

گفتنی است در ابتدای این دیدار یکی از حضار به تشریح فعالیت‌های سازمان اهل بیت(ع) اندونزی پرداخت و گفت: ما در زمینه دفاع حقوقی از شیعیان و نشر مذهب تشیع فعالیت می‌کنیم و همچنین علیه جریانات تکفیری به مبارزه می‌پردازیم.

وی افزود: با بهره مندی از اخلاق و فقه اهل بیت(ع) و همچنین رهنمودهای علمای بزرگ جهان تشیع توانسته‌ایم جمعیت بسیاری را به تشیع دعوت کنیم؛ مستبصرین در این کشور جمعیتی میلیونی دارند.

نظر شما