اندیشوران فقهی

آیت‌لله مکارم شیرازی:

نشر مسائل خصوصی حرام است/ امروز خبررسانی حرف اول را می‌زند

یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: مسائل خصوصی اشخاص بسیار مهم است و برخی اوقات نشر آن برای حفظ نظام است، ولی برخی اوقات نشر آنها ضرورتی ندارد و نشر مسائل خصوصی می‌شود که حرام است.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌لله ناصر مکارم شیرازی در دیدار مدیران مرکز ملی اسناد انقلاب اسلامی اظهار داشت: فعالیت در این مرکز در حقیقت یک کار کلیدی است که برکات زیادی برای کشور در بردارد.

وی افزود: زنده بودن هر قوم و ملتی بسته به آثارش است؛ به خصوص نسل‌هایی که بعدها می‌آیند و در زمان انقلاب نبودند و اوضاع انقلاب را ندیدند نیاز مبرمی به بررسی آثار دارند تا بفهمند که در این کشور چه خبربوده و متوجه شوند این انقلاب ارزان به دست نیامده است.

این مرجع تقلید تصریح کرد: نسل‌های بعدی باید متوجه شوند که این کشور چه خطراتی را پشت سر گذاشته است، چیزی که انسان ارزان به دست می‌آورد را ارزان از دست می دهد، ولی چیزی را که به خون دل بدست می آورد ارزان از کف نمی‌دهد.

خطوط قرمز را رعایت کنید
وی گفت: اسناد و مدارک انقلاب دارای یک سری خطوط قرمز است؛ یک سری مسائل خصوصی اشخاص بسیار مهم است و برخی اوقات نشر آن برای حفظ نظام است، ولی برخی اوقات نشر آن‌ها ضرورتی ندارد و نشر مسائل خصوصی می شود که حرام است.

آیت‌لله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: مسائل دیگری مرتبط با طاغوتیان است که از جمله روابط جنسی کثیف آنها نقل می‌شود که بعضاً ضرورتی ندارد که این مسائل هم نشر داده شود.

بسیاری از اسناد ساواک بی اعتبار است
وی افزود: بسیاری از اسناد ساواک هم بی اعتبار است و نمی‌توان روی آنها هم اعتماد کرد؛ در حمله به مرکز ساواک شیراز سندی از من بود که دیدم برخی چیزهایی که نوشته بود علیه من ولو این که به نفع من بود، ولی کاملا دروغ بود.

استاد برجسته حوزه خاطرنشان کرد: نباید هرآنچه در اسناد ساواک آمده به عنوان یک سند قطعی حساب شود. گاهی در برخی نوشته‌ها مطالبی را آورده‌اند در حالی که آنها تقوایی نداشتند و گاهی برای تبرئه خود این مسائل را می نوشتند.

وی افزود: نکته دیگر آنکه تحلیلگرانی که این مسائل را تحلیل می‌کنند، باید در کارهای مهم و اسناد مهم با دوری از تک محوری به کارهای جمعی روی بیاورند؛ تحلیلگران باید تحلیلگران شورایی باشند تا تحلیل‌ها به واقعیت نزدیک‌تر باشد.

امروز خبررسانی حرف اول را می‌زند
آیت‌لله مکارم خاطرنشان کرد: نتایج فعالیت‌های این مرکز باید خبررسانی شود و باید نتایج این تحقیقات به طور گسترده به مردم منتقل شود؛ در دنیای امروز خبررسانی گاهی حرف اول را می‌زند که باید خبررسانی کرد زیرا ممکن است گاهی با اطلاع از این مرکز سئوالاتی از سوی مردم مطرح شود که باید به آنها جواب داد.

وی با بیان این که باید یک مرکز قوی در حوزه تاریخ انقلاب اسلامی باشد که جواب مردم را بدهد گفت: مرحوم فلسفی پس از ماجرای انجمن‌های ایالتی و ولایتی به قم آمدند که نزدیک انتخابات مجلس چهاردهم بود که ایشان گفتند که با این مراجع تماسی بگیرید که آیا من درباره انتخابات سخن بگویم یا خیر و اگر بگویم در چه حوزه‌ای؛ و اگر صحبت کنم در چه حد صحبت کنم؛ به همین دلیل است که موضع گیری‌ها در خصوص موارد مختلف درجاتی دارد که باید این منابع وجود داشته باشد.

نظر شما