فقه و سیاست

کنفرانس جهانی الازهر علیه تکفیری‌ها امروز با حضور ایران آغاز شد؛

علمای مذهبی جهان علیه تکفیر و ترور؛ از قم و قاهره تا دمشق و واتیکان

جهان این روزها همه علیه تکفیر و تروریسم به پا خاسته است؛ روزی نیست که خبری از شکل‌گیری و برگزاری یک همایش علیه جریان‌های تروریستی در خاورمیانه شنیده نشود.

شبکه اجتهاد: جهان این روزها همه علیه تکفیر و تروریسم به پا خاسته است؛ روزی نیست که خبری از شکل‌گیری و برگزاری یک همایش علیه جریان‌های تروریستی در خاورمیانه شنیده نشود.

نخستین آن یک هفته پیش در قم برگزار شد و دو مرجع عالیقدر شیعه یعنی آیت‌الله مکارم شیرازی و آیت‌الله سبحانی در کنار هم «کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری‌ها از دیدگاه علمای اسلام» را برگزار کردند.

آنجا بود که آیت‌الله مکارم شیرازی در سخنانی از دو فتوای اخیر شیخ عبدالعزیز آل‌شیخ مفتی عربستان تشکر کرده و گفته بود: مفتی اعظم پادشاه عربستان دو فتوای مهم در این زمینه صادر کرد که در فتوای اول می‌گوید، اندیشه‌های تروریستی که به فساد در زمین منجر می‌شود ربطی به اسلام ندارد و تصریح کرده است که این‌ها اهل جهنم هستند و در فتوای دوم اعمال تروریستی در احساء را به شدت محکوم کرده و خواستار قصاص مرتکبان این جنایت‌ها شده‌اند که این رفتار قابل تقدیر است و امید می‌رود آغازی برای اجماع علمای مسلمانان بر ضد تکفیری‌ها شود چرا که ما باید از شر افراد تندروی غیرمسلمان نسبت به افرادی که در صلح به سر می‌برند جلوگیری کنیم.

وی از نامه‌نگاری با پاپ فرانسیس اول نیز سخن گفته و با اشاره به اظهارنظر پاپ در مورد وجوب واکنش مراجع اسلامی نسبت به حملات تکفیری‌ها بر ضد غیرمسلمان‌ها افزوده بود: من در نامه‌ای که به وی نوشتم تأکید کرده‌ام که این اعمال حرام است و شما هم نباید به تحریم حملات علیه غیرمسلمان‌ها اکتفا کنید بلکه باید به طور یکسان از مسلمان‌ها و غیرمسلمان‌ها دفاع کنیم که او هم نامه‌ای فرستاد و ضمن تشکر حملات انجام‌ شده علیه بشر را محکوم کرد.

کنگره‌ای که با حضور 83 کشور جهان آغاز شد و دو روز با حضور علمای شیعه و سنی به طول انجامید و پس از آن بود که نهمین دور گفت‌وگوهای دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با کلیسای واتیکان برگزار شد و در بیانیه پایانی آن افراطی‌گری و خشونت تحت نام دین محکوم شد.

پس از پاپ فرانسیس در سفر چند روزه به ترکیه برخلاف تلاش برخی جریان‌های کلیسایی و غربی برای نشان دادن اسلام به عنوان دین ترور و خشونت گفت: نمی‌توان گفت همه مسلمانان تروریست هستند همانگونه که نمی‌توان گفت همه مسیحی‌ها بنیادگرا هستند همه ادیان دارای جماعت‌های تندرو و متعصب هستند.


بنابر این گزارش اما روز گذشته در دمشق کنگره جهانی مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری دینی برگزار شد تا بخش‌هایی از تلاش سوریه در مقابله با بحران 4 ساله در این راستا نشان داده شود.

اما از امروز و به مدت دو روز در الازهر «همایش مقابله با تروریسم» با حضور چهره‌های دینی شیعه و سنی برگزار می‌شود که به گفته عباس شومان معاون احمد الطیب شیخ الازهر «کنفرانس سیاسی و بنا به دستور هیچ کشوری نیست؛ بلکه با پیشنهاد دکتر «احمد طیب» رییس دانشگاه الازهر برگزار می‌شود».

علیرغم اینکه با وجود دعوت برگزار کنندگان «کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری‌ها از دیدگاه علمای اسلام» از علمای الازهر و از جمله احمد الطیب شیخ الازهر برای حضور، در پی دعوت الازهر از حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در این همایش حضور دارد.

حجت‌الاسلام مبلغی پیش از سفر به قاهره گفته است: تلاش‌های الازهر را ارج می‌نهیم و باید به سندی درباره همزیستی اسلامی برسیم.

وی با اشاره به افزایش چنین کنگره‌هایی افزود: این یک اتفاق مثبت است چراکه کشورهای زیادی به دنبال چنین کنفرانس‌هایی هستند و برگزاری این کنفرانس‌ها از سوی چهره‌های برجسته دینی صورت می‌گیرد و کنفرانس‌ها به سوی بررسی مواضع پیچیده و حساس فکری و علمی می‌رود.

بنابر این گزارش به نظر می‌رسد قدردانستن این حرکت‌ها راه را برای انزوای فرهنگی و اجتماعی جریان‌های تکفیری چون داعش باز خواهد کرد و باید تمام جریان‌های دینی و مذهبی قدر آنها را بدانند.

نظر شما