فقه و حقوق

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس:

مجازات‌ اعدام در حوزه مواد مخدر نیازمند اصلاح است

میرهادی قره‌سیدرومیانی با بیان اینکه نگاه مجلس شورای اسلامی نسبت به اصلاح قانون مبارزه موادمخدر مثبت است، گفت: در شرایط کنونی بر اساس قانون حکم حمل 100 گرم ماده مخدر هروئین اعدام است که در این رابطه باید اصلاح ساختاری صورت گیرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، میرهادی قره‌سیدرومیانی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، با اشاره به موضوعات مطرح شده مبنی بر لزوم اصلاح قانون برای کاهش اعدام مرتبط با مواد مخدر در کشور، گفت: ایران در چند سال اخیر تاوان بسیاری را درباره مسائل حقوقی بشری داده، البته این موضوعات مدام دستاویز مجموعه‌های بین‌المللی حقوق بشری بوده اما کاملا مشخص است که قاچاق مواد مخدر از خاک ایران اثرات مخربی را برای جوانان کشورهای اروپایی و غربی به‌دنبال دارد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تغییر نگرش جامعه نسبت به حوزه اعتیاد، افزود: در شرایط کنونی نگاه مردم به معتادان یک نوع نگرش بیمارگونه بوده و نگاه مجرمانه نیست، از این‌رو این رویکرد در روند قانون‌گذاری نیز تأثیرگذار است.
 
نظر مثبت مجلس برای تغییر قانون 
وی با اعلام اینکه هم‌اکنون نگاه مجلس شورای اسلامی نسبت به اصلاح قانون مبارزه با موادمخدر مثبت است، تصریح کرد: قانون مبارزه با موادمخدر کنونی مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده که نیازمند تغییر و اصلاح است، از این‌رو اگر قوه قضائیه در این رابطه پیش‌دستی کند، این حوزه یکی از ارکان توسعه حقوقی و عدالت کیفری اجتماعی خواهد بود.

قره‌سیدرومیانی گفت: در حوزه مبارزه با مواد مخدر، جرایم باید به دو دسته مافیایی و مصرف‌کننده تقسیم شود، از طرف دیگر در رابطه با مصرف‌کنندگان مواد مخدر و کاهش گرایش افراد به این حوزه، باید فرهنگ سازی انجام شود، اما در قبال افرادی که به صورت مافیایی اقدام به قاچاق و فروش مواد مخدر می‌کنند، باید با شدت و قدرت با آن‌ها برخورد شود.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، ادامه داد: در شرایط کنونی بر اساس قانون حکم حمل 100 گرم ماده مخدر هروئین اعدام است، از این رو قطعا در این رابطه باید اصلاح ساختاری صورت گیرد.

اخیرا محمدجواد لاریجانی دبیر شورای حقوق بشر قوه قضائیه گفته بود که ما در تلاشیم که قانون مبارزه با مواد مخدر را تغییر دهیم و اگر در تصویب این قانون در پارلمان موفق شویم آنگاه 80 درصد اعدام‌ها از بین خواهد رفت، این می تواند خبر مهمی باشد.

نظر شما