فقه و حقوق

مجازات‌های جایگزین در دستور کار؛

لایحه حذف مجازات اعدام مجرمان مواد مخدر در دست تدوین

رئیس‌کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، با مثبت ارزیابی‌کردن تدوین لایحه‌ای از سوی قوه قضائیه برای کاهش مجازات اعدام برای مجرمان موادمخدر، گفت: درحال حاضر قوه‌قضائیه چنین لایحه‌ای را تنظیم نکرده اما به‌طور حتم مجلس با تدوین چنین لایحه‌ای موافق است.

شبکه اجتهاد: با توجه به آمار بالای اعدام موادمخدر در کشور قرار است لایحه‌ای تحت‌عنوان حذف مجازات اعدام از جرایم موادمخدر به مجلس ارائه شود. ارائه این لایحه با واکنش‌های متفاوتی از جانب بسیاری از سیاستمدران و نمایندگان روبه‌رو شده است. در این راستا محمدعلی‌اسفنانی، نماینده مجلس با مثبت ارزیابی‌کردن پیشنهاد ارائه لایحه‌ای مبنی بر کاهش مجازات اعدام برای مجرمان موادمخدر، گفت: حذف اعدام از این نوع جرایم مستلزم در نظر گرفتن سازوکاری مطلوب است.

او با بیان اینکه باید موارد ذکر شده در لایحه پیشنهادی ستاد حقوق‌بشر در زمینه کاهش مجازات اعدام برای مجرمان موادمخدر را دید و سپس اظهارنظر کنیم، بیان کرد: درصورتی که این لایحه آثار و تبعات این کاهش مجازات‌ها را پیش‌بینی کرده و بتواند مانعی برای انجام اعمال مخالف با قانون از سوی افراد شود می‌تواند از توفیقات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در عرصه قضایی باشد.

همچنین در این راستا رئیس‌کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، با مثبت ارزیابی‌کردن تدوین لایحه‌ای از سوی قوه قضائیه برای کاهش مجازات اعدام برای مجرمان موادمخدر، گفت: ضرورت دارد نوع مجازات‌ها و کارآیی آنها در لایحه جدید مدنظر قرار گیرد.

الهیار ملکشاهی با یادآوری اظهارات اخیر دبیر شورای حقوق بشر قوه قضائیه مبنی حذف اعدام از جرایم مرتبط با موادمخدر، تصریح کرد: بازنگری در قانون مربوط به جرایم موادمخدر ضروری است.

او با مثبت ارزیابی کردن تدوین لایحه‌ای از سوی قوه قضائیه برای کاهش مجازات اعدام برای مجرمان موادمخدر، گفت: درحال حاضر قوه‌قضائیه چنین لایحه‌ای را تنظیم نکرده اما به‌طور حتم مجلس با تدوین چنین لایحه‌ای موافق است.

اعدام عملی نافرجام
یک حقوقدان در این‌باره می‌گوید: ما در طول سالیان متمادی با موادمخدر بسیار برخورد کرده‌ایم اما این برخوردهای سطحی نتیجه نداده است و این پدیده افزایش یافته است.

حسین احمدی‌نیاز ادامه می‌دهد: جلوگیری از افزایش موادمخدر در کشور نیازمند کار کارشناسی شده دقیق و آکادمیک است. قانون‌های موجود درباره موادمخدر باعث شده بخش بزرگی از اعدام‌ها مربوط به موادمخدر باشد. به همین دلیل از یکسو این عمل باعث شده است که موجی از فشارها از سوی جامعه جهانی به ایران وارد شود و دیگر اینکه این مساله باعث شده است خیلی از خانواده‌ها سرپرست خانواده را از دست بدهند.

او می‌افزاید: مجازات اعدام تاکنون نتوانسته است بازخورد مثبتی در جامعه ایجاد کند. اما مجلس با توجه به اختیارات خود حق قانونگذاری را در کشور دارد به همین دلیل ارائه این لایحه هیچ‌گونه مشکلی را ایجاد نمی‌کند.

این حقوقدان بیان می‌کند: باید به‌جای اعدام، مجازات‌هایی دیگر جایگزین شود. در این راستا باید همه سازمان‌ها با هم همکاری کنند و موادمخدر را در کشور کاهش دهند. خیلی از کشورهای جهان با این قضیه بسیار علمی و منطقی برخورد کردند و توانستند از افزایش آن در کشور جلوگیری کنند.

او خاطرنشان می‌کند: پیشگیری بهترین کاری است که در این زمینه می‌شود انجام داد زیرا هم به هزینه کمتری نیاز دارد وهم عملی حساب شده و منطقی است.

توجه به بحث اعتیاد در لایحه
یک آسیب‌شناس اجتماعی در این‌باره می‌گوید: در بسیاری از کشورها برای کاهش آسیب‌های ناشی از موادمخدر رویکرد‌های متفاوتی اتخاذ شده است و آنها توانسته‌اند این مشکل را تا حد زیادی ریشه‌کن کنند.

ثریا‌عزیزپناه ادامه می‌دهد: امیدوارم در این لایحه به بحث اعتیاد بیشتر پرداخته شود و راهکارهایی در آن درج شود تا با کاهش اعتیاد به موادمخدر مواجه شویم.

او می‌افزاید: اگر این لایحه بررسی نشود و مسائل مربوط به اعتیاد در آن به درستی حل نشود به‌طور حتم هیچ‌گونه تاثیری بر موادمخدر کشور نخواهد داشت و همچنین باعث می‌شود که اعتیاد در کشور افزایش نیز پیدا کند.

عزیزپناه بیان می‌کند: در این لایحه توجه به رفتارهای اجتماعی افراد معتاد از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا درصورتی که به معتاد به‌عنوان یک مشکل نگاه نشود این لایحه نمی‌تواند ثمربخش باشد. در این بین باید از تجربه‌های گذشته استفاده کرد تا این طرح به نتیجه برسد در این طرح باید به ابزارها و راه‌های رسیدن به حل مشکل توجه شود زیرا تنها از این راه است که این طرح، طرح کاملی خواهد بود و مشکل را حل خواهد کرد.

او تصریح می‌کند: امیدوارم این لایحه با بررسی‌های لازم خلاهای موجود را کاهش دهد تا مشکل اعتیاد در کشور تا حدی حل شود.
منبع: روزنامه آرمان

نظر شما